Medeniyet!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  "2 kadın" dedin mi bir duracaksın. Yok moleküler biyoloji, yok bilmem ne metre yüzünden kavga etmez iki kadın. Aralarında başka bir husumet, kıskançlık, çekememezlik vardır. Kadının doğası bu. İleride işyerim olursa kadın çalışan almamaya özen göstereceğim. 2 kadın bir araya gelince pembe diziye dönüyor ortam. Entrikalar, skandallar gırla gidiyor.

  • Lehimli At @at

   Kadınlar gününde olmadı bu.

  • Lehimli At @at

   İşlerini bitirdikten sonra kısır getireceksin gün yapacaklar. 😂

  • Lehimli At @at

   Detoks kafe açmak lazım, kesin tutar.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Özellikle yönetim seviyesinde çok sıkıntı oluyor bu konu. İş güç bir kenara bırakılıp alakasız bir yarış, kıskançlık, üste çıkma, altı ezme vs. durumlar oluyor. Diğeri iş anlamında haklı ve mantıklı olsa bile sırf bu sebeplerden dolayı kendi yanlış kararlarını alıp işine çok zarar verenler ile karşılaştım. Sonra üst seviye kadrolarda neden erkek baskınlığı var diye bağırmalar, eylemler, isyanlar.

   Xbox TR'nin başında oyun oynamayan, yıllarca kozmetik sektöründe yöneticilik yapmış biri durdu. Sonucu bugün ortada. PS aldı başını gitti. Xbox daha yeni yeni toparlanıyor. Bugün hala aynı durum olsa Xbox Game Pass üyeliği(9.99€) şuan TR'de 29TL değil 49TL olurdu.

  • Rasko @rasko

   @at @taneriskenderr @ardazeytin Son 10 yılda envai çeşit işte çalıştım, binbir türlü ortam, ofis gördüm. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunları. Ayrıca "kadınlar günü" kadını küçük düşüren bir olay. Sanki kadınların başka meziyeti yokmuş gibi "kadın olarak doğmuşsun ama olsun, hadi sana özel gün yapalım" dercesine, eksik bir şeylerini telafi edercesine kutlanan bir gün. Kadın olsam karşı çıkardım.

  • Lehimli At @at

   @rasko bugün farkındalık yaratmak için var. Sorun olduğu için böyle gün var.

  • Rasko @rasko

   @at Günümüzde fırsat eşitliği bakımından kadınların bir eksikliği yok. Hatta kadına bir çok kapı daha kolay açılıyor, kadından yana pozitif yasalar vs. var (bu da tartışmalı bir konu bence). Gelişmemiş kesimlerde/ülkelerde eğitim eksikliğinden, inançlardan kaynaklanan, kadına şiddet, kadına baskı gibi sorunlar var ama ben bunların "kandınlar günü" kutlayarak çözülebilecek mevzular olduğunu düşünmüyorum. Kadına şiddet uygulayan tipler kendisinden güçsüz gördüğü herkese gereksiz şiddet uygulayabilecek ilkel tipler. Kadın özeline indirgememek lazım.

   Bak mesela ülkede cinayet kurbanlarının %80'i erkek olmasına rağmen her gün haberlerde kadın cinayetlerini görüyoruz. Cinayet sorunu değil de "kadın cinayeti" sorunu tartışılıyor. Olayı böyle pazarlayınca sanki erkek kurbanların önemi daha azmış gibi oluyor. Bunu bazı ortamlarda söyleyince "ama katiller erkek" diyorlar. Ne farkeder arkadaşım ortada bir katil ve bunun kurbanı var. Kurban kadın olur, çocuk olur, erkek olur ne farkeder? Bunların birinin canı diğerinden daha mı kıymetli?

   Kadına şiddet mevzusu da aynı. Öyle bir pazarlanıyor ki sanki erkek şiddet göremez, erkek sadece şiddet uygular gibi bir algı yaratılıyor. Oysa ki erkekler de en az kadınlar kadar şiddet görüyor. Evde ailesinden, işte patronundan, sokakta serseriden vs... Sokakta "yan baktın" diye öldürülen erkekler var, kimse bunları konuşmuyor, kimse bunları önemsemiyor. Eminim senin bile çevrende şiddet görmüş kadından çok, şiddet görmüş ve suçsuz yere dayak yemiş, tehdit edilmiş erkek vardır.

   Sorun "kadına şiddet" değil, sorun "şiddet eğilimli kişi". Sorunu kadın özeline indirince büyük resmi kaçırıyor insanlar ve bunun uzun vadede kimseye bir faydası olmayacak.

  • Lehimli At @at

   @rasko Bir de kadınlara sor eşitlik var mı diye? Ataerkil toplum yapısında erkekler her zaman daha eşit olduğu için böyle görünüyor. Benim yaptığım her şeyi kız kardeşim de yapabilmeli ama yapamıyor, o zaman eşitlik yok.

  • Lehimli At @at

   @rasko Kadın şöyledir böyledir diyerek ayrım yapıyorsunuz zaten. Sizin diliniz bile eşit değil ki.

  • Rasko @rasko

   @at Fikrimi belirtmekten çekinen bir insan değilim. Bu beni "ayrımcı" yapacaksa varsın ayrımcı olayım. Gözümle gördüğümü, kulağımla duyduğumu, bizzat yaşayarak edindiğim tecrübeleri inkar edecek değilim. Dünyadaki tüm kadınların benim etrafımdakilerden ibaret olmadığını da biliyorum ama ben kendi tecrübelerimle konuşmak durumundayım. Senin yapıp da kızkardeşinin yapamadığı ne var mesela? Örneklendirebilir misin?

  • Lehimli At @at

   @rasko Yolda özgürce dolaşabilmek. Başka biri laf atmadan. Çok basit bir şey değil mi? Ama böyle.

  • Rasko @rasko

   @at Kız kardeşine laf atan yaratıklar, kendisinden çelimsiz erkeklere de "ne bakıyün?" diye laf atıyor. Mesele bu yaratığın erkek olması değil, henüz evrimini tamamlayamamış olması. Anlatmaya çalıştığım şey bu. Kız kardeşin o adamın önünden geçerken ne hissediyorsa, fiziki açıdan güçsüz, çelimsiz bir erkek de aynı şeyleri hissediyor.

  • Lehimli At @at

   @rasko Baya arabadan laf atıyorlar. Beyin yerine saman var galiba.