iPhone X kısa bilgilendirme.

İnternette A11 Bionic işlemcisinin multitasking konusundaki enteresan tavırlarını gördükten sonra bu konuya biraz daha dikkat eder oldum ve edindiğim sonuç bunlar oldu;

1) A11 işlemcisinden önce arkaplanda açık olan uygulamalar eskiden yeniye sıralı şekilde kapanırdı A11 ile ram yönetimi çok değişmiş.

2) En son açılan 3 uygulama şartlar ne olursa olsun açık kalıyor ama onden öncekiler pil tüketimi hangisinin fazla ise ona göre kapanıyor sanırım. Mesela Instagram uygulamasını Facebook’tan çok daha önce açmıştım ama Facebook kapatılmış Instagram kapatılmamış pil tüketimine bakıyorum Facebook en yüksekte.

3) iOS 11.2 güncellemesi ile birlikte pilin anasını ağlattılar demiştim ama aceleci davranmışım pil gayet iyi, sanırım yeni update ettim diye arkaplanda işlemler fazlaydı ilk gün şu anki pil durumum %41 görselde de ayrıntılar mevcut.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cendla @cendla

  Hocam bazı kişiler 4 saat ekran süresi diyordu. Resimde görüldüğü kadarıyla 8-9 saat gitmesi gerekiyor. Doğru mu? 🙂

  • Yekta @flashock

   iPhone’da kullanım süresi ekran açık süresinin tam karşılığı değildir ancak ekran açık süresinin 4 saat olmadığı da çok açık.

   Bu kadar emin nasıl konuşuyorum diye sorarsan 4 saat ekran açık süresi veren Xiaomi Mi5 ürününden iPhone X’e geçtim fersah fersah daha iyi bataryası. Bu batarya ile de oturdum 1 saat Mesut Çevik’in canlı yayınını izledim sen düşün yani.

   4 Saat ekran açık süresini söyleyen adam oturmuş full Modern Combat oynamış sanırım o zaman alınır 4 saat ekran açık süresi evet 🙂

   iPhone X batarya konusunda gayet iyi. 2+2 nasıl 4 ediyorsa bu da bir gerçek.

  • Cendla @cendla

   @flashock mesut çevik demişti o batarya konusunda ki bilgiyi 🙂 gerçi onun bluetooth da 5-6 cihazı bağlı, konum açık falan bütün şeyleri açmış. Video izlemede falan cpu limiti düşüyor daha iyi değere de ulaşılabilir.
   Ek olarak şuan bazı uygulamalar siyah ekliyor alttan üstten uygulamalar uyumlu hale gelince daha çok pil yer diye tahmin ediyorum. Amoled de siyah şarj yemiyor gibi birşeydi

  • Yekta @flashock

   @foxin bende de AppleWatch sürekli bağlı, ve hayatta kapamam konumu zartı zurtu. iPhone öyle kullanılmaz zaten. Otomatik parlaklık açık, konum sürekli açık, bluetooth hep açık ve güç koruma açık olmadan değerler bunlar.

   Mesut Çevik’e kesinlikle katılmıyorum.

  • Koray Suna @koraysuna

   @flashock Otomatik parlaklıkta pil harcıyor onu kapatıp manuel yapabilirsiniz hocam

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Benimki yine ekran açık süresi ile bekleme süresini aynı göstermeye başladı. En son baktığımda 15 saat ekran 15 saat bekleme süresi vardı. Niye böyle yapıyor acep?

 • Waterfallll @waterfallll

  Telefon bataryam 10.000 mah bile olsa facebook kurmam. Ne lanet bir uygulama android versiyonu da ayrı rezalet. Tarayıcıdan girip bakıyorum arada sırada yeterli oluyor.

 • Ahmet Erdoğan #123+ @aerdogan17

  iOS 11’den mi yoksa A11’den mi bilmiyorum (çünkü ikisinin de eski sürümlerini uzun süre kullanmadım) pil performansı yada pilin performans yönetimi çok iyi sürelerle karşılaştırmak biraz tongaya düşürüyor insanı… her ikisini ortak değerlendirmek gerekiyor (kullanım / bekleme) tabiki bu kullanım alışkanlıklarıyla ilgili… ben ilk 24 saatte eğer 6 saatin üstünde kullanım süresi ve %50’nin altında şarj görmüşsem belli ki o gün telefonla fazla takılmışım… başka birisi için bu günlük rutin bir aktivite… birde sanki 2017 modellerde WiFi/LTE farkı daha düşmüş gibi geldi bana… eskiden daha büyük farklar duyardım hep şuan fazla gelmedi bana…