#FirefoxQuantum deneyeyim derken 1 yıllık aranın sonunda kendimi tekrar Chrome'da buldum. Son 1 yılda Vivaldi, Edge, Opera ve Yandex Browser arasında gidip geldim. Kendimce değerlendirme yapayım.

- #Vivaldi 'nin kişiselleştirmesi hoştu ancak genel olarak tasarım dilini sevmedim, uzun süreli kullanıma hitap etmedi.

- #MicrosoftEdge en hızlısı ancak hep bir yavanlık var. Hala hızından dolayı kullanmak istiyorum da son zamanlarda kullanmaya alıştığım eklentilerin hiç biri yok.

- #Opera 'yı oldukça uzun süre kullandım. Dahili reklam engelleyicisi bence hiç efektif çalışmıyor. Vpn'i güzel hakkını vereyim ama hem bazı video oynatıcılarında sorun yaşadığım hem de uzun saatler sonunda performans kaybı yaşadığım için bıraktım. Ayrıca Opera'nın tasarımı genel olarak beğenilse de tasarım dili olarak çok tutarsız noktası var. Ben uzun süre sonunda memnun kalmamış olsam da farklı özellikleriyle yenilikçi bir tarayıcı Opera. Yenilikler denemeleri güzel.

- Bu süre zarfında en çok memnun kaldığım ve Opera'dan sonra en çok kullandığım tarayıcı #YandexBrowser oldu. Yani aslında arayüzü güncellenmiş bir Chrome. Bence görselliği en hoş seçenek saydıklarım arasında. Firefox'tan da güzel. Tasarımında bir bütünlük var. Fare hareketleri Opera'da olduğu gibi Yandex'te de dahili. Adguard yüklü geliyor ve düz kullanıcı için çok iyi bir reklam engelleyici. Yandex geneliyle düz kullanıcı için başarılı ancak bir kaç kez çökme sorunu da yaşadım. Ayrıca enteresan bir şekilde Chrome'da bile pürüzsüz bir kaydırma hareketi varken Yandex'te yok. Ben 64 bit sürüm bulamadım bir türlü benim hatam mı bilmiyorum. Her seferinde 32 bit olarak kuruldu sistemime. Videoyu ayrı pencerede oynatma işinde de çok başarılıydı Yandex ama ara sıra çıkardığı performans sorunları nedeniyle vazgeçtim.

- #FirefoxQuantum 'u hiç sevemedim genelin aksine. Bir hız avantajı görmedim ve en güncel tarayıcı olmasına rağmen tasarım dili konusunda çok iyi çalışmadıklarını düşünüyorum. Opera'daki düşüncem Quantum için de geçerli. Tasarımda tutarsız noktalar var. Farklı tasarım dilinde bazı noktaları. Bir de ana ekranı vs kişiselleştirmek çok karışık gözüktü bana. Yandex ve Opera gibi rakiplerinde dahili olarak gelen özelliklerin hiç biri yok. Dolayısıyla kullanıcıya özellik vermeyerek kendini Chrome'la rekabete sokuyor ve Chrome çılgın eklenti havuzuyla her zaman önde gözüküyor. Chrome eklentileri Quantum'da kullanılabiliyor sanırım ama sonuçta Chrome'un eklenti mağazasına adım atacaksam Chrome kullanırım diye düşünüyorum.

Tükürdüğünü yalama düzenlemesi: Photoshop, Illustrator ve Chrome bir araya gelince sapıtıyormuş, unutmuşum. Chrome'a öfkelenip tekrar Quantum'u denemeye döndüm ve alışacağım gibi. Adres çubuğu ve etrafının kişiselleşitme özellikleri çok güzelmiş. Adres çubuğunun soluna yer imlerini dizdim ve temiz bir görüntü oluştu. Bakalım eklentiler işimi ne kadar görecek?

- Sonuçta #GoogleChrome 'a geri döndüm. #Chrome dahili özellik konusunda kısır ama bütünlük açısından en sağlam tarayıcı şu an için benim gözümde. Bıraktığım sürede tasarımı daha tutarlı hale gelmiş. Ayarlar vs derli toplu. Dahili olarak videoları pencerede oynatma olsa güzel olacak ama bunu düzgün yapan bir eklenti bile bulamadım. Bu konuda Yandex rakipsiz sanırım. Opera da Yandex'in yanına yaklaşamıyor. Ayrıca fare hareketlerine Yandex ve Opera'da çok alıştığım için Chrome'da bulamayınca afalladım ama hemen bir eklentiyle çözdüm.

Chrome'un en güçlü yanları yedeklemesi ve eklentileri sanırım. Yedekleme tüm tarayıcılarda var ama Chrome kadar sıkıntısız çalışmıyorlar. Açıkçası kaç kez Opera sildim yükledim ve hiç bir şeyi doğru düzgün getiremedi hesabımdan. Chrome'un eklentileri diğerlerinde Chrome'da olduğu kadar da düzgün çalışmıyor denediğim kadarıyla. Sonuçta bir süre daha Chrome'da kalacağım gibi. Bu sürede pek çok eklenti deneyeceğim. Yandex ve Edge'i de arada yoklamaya devam ederim. Yandex bu süreçte en memnun kaldığım tarayıcı ne olursa olsun. En sade ve ferah olan tarayıcı bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • merakli @merakli

  Bende şu anda Firefox'tayım ve hepsini denedim bende. Firefox gerçekten akıcı geldi ama bir eksiklik var gibi hep. Chrome eğer Firefox'u yakalarsa geçerim direk 🙂

  • Doğa @doga

   Ben hız farkı hissetmedim. Bana net bir şekilde hız farkı hissettiren sadece Edge. Uçuyor diğerlerine göre ama çok çıplak. Opera'da da hız farkı hissettim dün son denememde ama kötü anlamda 😀

  • merakli @merakli

   @dogaylmz Hız derken akıcılık. Facebook'ta falan aşağı kayarken güzel kayıyor. Yandex takılıyordu

  • Doğa @doga

   @merakli51 Evet Yandex cidden takılıyor Facebook'ta hatta diğer sekmeler de etkileniyor bu durumdan. Yukarıda da bahsettim zaten Yandex'te pürüzsüz kaydırma hissi de yok. Edge, Chrome ve Quantum da bu var. Cidden performans hissini değiştiren bir özellik bu pürüzsüz kaydırma.

 • Batuhan @achfighter

  Aynı şekilde düşünüyorum. Chrome genel manada temel özelliklerin hepsini "kusursuz" yerine getiriyor.

  Diğer tarayıcılar buna ulaşamadıkları gibi konunun dışına çıkıp ama bizde de bu özellik var diyorlar.

 • Aykut Ç. @aykut

  yıllardır firefox kullanıyorum bundan sonrada değişmez sanırım quantum olsun olmasın pek önemli değil benim için, tabi bunların yanında operayı yüzen video özelliğinin gömülü olarak kullanılabiliyor olması ve vpn olayından dolayı 3-5 sekme için de onu kullanıyorum, firefoxu onlarca sekme için, chrome da ise tek sayfada çalışmak için 🙂