#akış #windowsphone Satya Nadella yönetimindeki Microsoft, herkesin tahmin ettiği fakat resmi bir ağızandan sürekli reddedilen olaya son noktayı koydu. Windows 10 Mobile geliştirmesini durdurdu.
Bu gelişme beni gerçekten üzdü. Bunun olacağı çok önceden belli olsa da, benim gibi alternatiflere çok açık, yeni renkler görmeyi çok seven bir avuç insanın içinde hala bir umut ışığı vardı. Tam modelini hatırlamadığım orta segment Lumia ile başlayan maceram, Lumia 1520 nin çıkmasıyla üst segmentte devam etti.
Yenilikçi, orjinal ve kullanışlı menü tasarımı, akıcı ve şık arayüzü ile büyük umutlar beslememe vesile oldu. Yanlış anlaşılmasın, Microsoft’a karşı hiç bir umut beslemedim hatta umutlarımın gerçekleşmesindeki en büyük engel Microsoft’tu. Bu firma nasıl dünya lideri oldu, onu geç nasıl bu zamana kadar yaşadı onu bile anlayamıyorum.
Windows Phone, o zamanlar (2011–2012) yeteri kadar akıcı olmayan Android, her zaman gereğinden pahalı olan iOS ve artık son zamanlarını yaşayan BlackBerryOS ile yarışacaktı. Hepsine verecek bir cevabı var gibi duruyordu. Hepimiz Lumia’mız elimizde yapacağı sıçramayı heyecanla bekliyorduk.
Mağaza büyüyecek, Windows’la muhteşem bir entegrasyon sağlanacak, canavar Zeiss optiklerle muhteşem işler çıkaracaktık. Fiyatları da uygun tutarsa pazar payında istediği yere gelmesi, gelirken de bize ‘ben demiştim’ zevki tattırması içten bile değildi.
Peki ne mi oldu? Muhteşem bir potansiyel, Microsoft’un elinde mahvolup gitti. Çekmecemdeki Lumia 1520 ye bakıyorum da, o bunu haketmedi. Hemen yanında Blacberry Passport var, o haketti ama 1520 haketmedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mkyb @mkyb

  Bu Windows Phone ilk çıktığı zamanlar Mesut Çevik'in bir lafı vardı. "Gelişecek diye işletim sistemi alınmaz, gelişmiş işletim sistemi alınır." diye. Adam haklı çıktı. @mesutcevik

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktugy

   Sen almazsan ben almazsam o işletim sistemi gelişir mi?

  • mkyb @mkyb

   @goktugy O beni ilgilendirmez. Microsoft'tan bahsediyoruz. Mahalle arası bakkaldan değil. Joe Belfieore'un açıklamasını bi oku istersen. Adam "Popüler uygulama geliştiricilerine para ödeyip uygulama yaptırdık ama kullanıcı sayısı çok düşük olduğu için uygulamaları yayınlamadık" demiş. Bu kullanıcıyla dalga geçmektir.

  • Servet @enigmasi

   @mkyb o adam elindeki piyasanın en gelişmiş Nokia telefonuna bile laf söylüyordu zamanında, bu ne biçim telefon, bu ne biçim işletim sistemi bilmem ne. Sonra da aynı özellikleri diğerlerinde ballandıra ballandıra anlattı.

  • Ahmet @parduscu

   N9'dan bu yana olan özellikleri malum markalar bulmuş gibi anlatan biri. Keşke önce bunu duysaydım. Gidip 100 tane Lumia alıp dağıtırdım.
   Göz atma ekranı yahu, çift tıklama bunlar bin yıllık Nokia teknolojisi.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   Almazsak nasıl gelişecek, Google gelişmesini önlediciler gelmeden şuraya kıvrılayım 😀

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktugy

   @mesutcevik Android ya da iOS bu kadar kullanılmasa bu duruma gelebilir miydi? Kim pazarda yer kapamazsa geliştirmeye devam eder? Windows suçsuz değil ama sadece gelişmiş işletim sistemini almak yeni oyunculara ölüm eski oyunculara rahatlık demek. Biz iOS ve Android'ten başka sistemler de görmek istiyoruz. Desteğimizi de elimizden geldiğince vereceğiz.

   Size soruyorum.. Almazsak nasıl gelişecek?

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @goktugy Valla iPhone çıktığı yıl için devrimsel özellikler sunuyordu. Kimse destek için almadı normal olarak beğendiği için aldı. Bunlar hayır kurumları değil. İyi ürün yapar arkasında durursa satar. Saçmalar, satarsa bir sonrakinde daha az saçmalarız derse batar.

 • Nakahella @nakah

  Microsoft hariç kimin elinde olsa şu Windows Phone şu an büyük bir kesimin elinde olurdu. Ama Microsoft böyle şeyleri başaramıyor maalesef. Ben 2014-2015'te kullandım. O zamanlar öldüğü kesinleşmişti. Mağazasız bir akıllı telefon mu olur? 🙂

 • Servet @enigmasi

  O Nutella’nın yatacak yeri yok. Kendisi mobili önemsemiyor diye başa geçtiği andan itibaren elinden ne geldiyse yaptı engellemek için.

  Windows 6’dan beri kullanıcısıydım.

 • TeknoStil @teknostil

  Sadece mobilde değil, masaüstünde de durum aynı. Windows 10 bıktırdı beni. Doğru düzgün masaüstü işletim sistemi rakibi olsaydı, bugüne Windows diye bir şey kalmazdı bence.

 • Ahmet @parduscu

  Joe Belfiore reyizden sonra önümüz karalığa büründü. Halen lumia 830 kullanıyorum. Elimde çürüyene kadar kullanacağım. Umudum senin aynıydı. O atlamayı çok bekledim.

 • Servet @enigmasi

  Varsa yoksa bulut, AI onun için

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Bence WP hiç bir zaman rakiplerine yaklaşacak kadar bile iyi olmadı. Akıllı telefon kullanmaya Windows Mobile ile başladım, 2000li yılların başındaki Windows Mobile'dan bahsediyorum. Özellikle Pocket PC Phone Edition'dan çok memnundum, o zamanlar çok popüler olan Simbian S60 bunun yanında tırt kalıyordu bence. En son HD2 kullandım, Android yükleyerek geçişimi yaptım. Aynı cihazda WP7 de denedim ama tat vermedi. Bir kaç yıldır Android'in yanında iş telefonu olarak Lumia kullanıyorum. Hiç bir şey yüklemeden kullanırsam çok akıcıydı hakikaten 🙂 Ama 3-5 uygulama yüklü telefonda WhatsApp'ın açılmasını 10 saniye falan beklediğim olurdu, her zaman değil ama olurdu. Ben hep orta seviye cihaz kullandım ama o kadar sade arayüzle, neredeyse hiç bir özelliği olmayan sistem de bir zahmet akıcı olsun. Elimdeki Lumia 650'den de bir kaç güne kadar kurtuluyorum, Android'e geçiyor şirket. Arkasında MS olmasa 2-3 yıl bile dayanmazdı bu platform.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Şöyle kaçırılan bir nokta var. Windows 10 başından beri "Tek işletim sistemi" hedefi ile yola çıktı. Windows Mobile şeklinde olan çatallanma eninde sonunda yok edilecekti. Yani demek istediğim Windows Mobile geliştirilmesi tamamen durdu, çöpe atıldı, hiç edildi gibi söylemler çok yerinde değil. Windows 10 gelişmeye devam ediyor.

  Yakın zamanda çıkan snapdragon 835 ile çalışan windows 10 ultrabooklar bu yolun başlangıcındaki ürünler. 3-4 sene sonra olur da mağaza olumlu yönde gelişme sağlar ise, eğer telefon çıkarmaya değer hale gelirse bir gece ansızın Surface Phone diye bir şey çıkıverir. Tonlarca patent var. Daha yeni ekranı katlanan tablete dönüşen telefon patenti aldılar.

  Ek: Xbox çatalının da yok olmasına az kaldı. Şuan neredeyse Windows 10 üzerinde Xbox uygulaması çalışıyor.

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktugy

   Aynen öyle ama Windows daha önce de işletim sistemini mobil versiyonlara yedirmeye çalıştı ve başarısızlıkla sonuçlandı. Ben şahsen o çatalların kapanmasını istemiyorum. Mobildeki ihtiyaçların daha az olduğunu ve çok daha kompleks işlemler için tasarlanmış bir işletim sistemlerinin gereksiz hantallıkla sonuçlanacağını düşünüyorum.

   Xbox çatalı kapanırsa Windows için bir artı fakat Surface phone üretip içine full bir Windows sürümü koyarlarsa yine başarısızlıkla sonuçlanabilir.

   Umarım bir şeyler denerler çünkü kim ne derse desin mobil pazarın ikiden daha fazla oyuncuya ihtiyacı var. Keşke hem Windows hem UbuntuOS bir yandan geliştirmeye devam edip Android ve iOS'u sıkıştırsa.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @goktugy Apple mesela tek işletim sisteminin tam aksi yönde ilerlemesine, çok az sayıda cihaza destek veriyor olmasına rağmen iOS11 ile çuvalladı kararlılık konusunda. Microsoft tarafından Xbox yada mobil olsun. Arkada çalışan işletim sistemi tek olur en fazla arayüz cihaza uyum sağlar.

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktugy

   @ardazeytin Ama bu işletim sistemi ve işlemci arasında da optimizasyon gerekliliği var. Apple'ı savunmak için söylemiyorum, 6s Plus kullanıyorum ve ios 11 ile benim de performans sıkıntılarım oldu. Ama düşün Apple bu kadar dar bir donanım çeşitliliğinde bile kararlılık ve performans konusunda sıkıntı çekiyorsa, Windows'un hem Intel hem Amd hem de Snapdragon yelpazesinde çekeceği sıkıntılar daha fazla olmaz mı?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @goktugy elbet olacak. Günümüz şartlarında kusursuzluk mümkün değil. Eskiden yıllarca geliştir, bitir sat modeli vardı. Şimdi hizmeti kiraya ver sürekli yenile toparla modeli önde. Bu modelin bayrağını en önde microsoft taşıyor. İhtiyaçlara hızlı cevap verilse de beraberinde kararsızlık getiriyor bu model.

   Windows 10 bitmemiş diye şikayet eder bir çok kişi. Haklılar. Bitmedi. Bitmeyecek de. Arkada geliştirilen Windows 11 diye bir şey yok çünkü. Günlük, haftalık, aylık, yıllık güncellemeler ile hizmet şekilinde yıllarca yoluna devam edecek. Sürekli yeni sorunlar düzeltilecek ve yeni özellikler yeni sorunları beraberinde getirecek.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @goktugy iOS11'de bu bitmemişliğe canlı bir örnek.

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktugy

   @ardazeytin Evet, bir de şöyle düşünmek lazım. Apple yüzlerce mühendis çalıştırıp kısıtlı bir donanıma bir update yetiştiremiyorken, Windows nasıl altından kalkacak. Çok daha yavaş olur sorun düzeltimleri. Olan son kullanıcıya olur diye düşünüyorum. Söylediğin doğru artık tamamlanmış ürünler göremiyoruz, işletim sistemleri çok gelişti ve önleri çok açık, sürekli güncelleniyorlar, bitmiş ürün kavramı olamaz onlarda. Fakat ürün yelpazesi çok geniş.

   Demek istediğimi anladıon umarım. Apple ufak yelpazede tam olarak beceremiyorken Windows dev gibi (dediğin gibi olursa yüzlerce mobil ve PC aynı işletim sistemini kullanacak) nasıl baş edecek?

   Eminim Snapdragon 835 Windows için kabul edilebilir performans sunar ama mobilde insanlar 835'li sistemde kabul edilebilir bir performansı kabul eder mi? Onun yerine daha hafif ve Snapdragon optimizeli yüksek performans bir işletim sistemini mi tercih eder?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @goktugy güzel noktaya değindin. Benimde aslında demek istediğim bununla baş edebilecek biri varsa o da Microsoft şuan. Windows 10'un şuan bu kadar cihazda bu kadar yüksek kararlılıkla çalışması bile çok ciddi bir başarı. Tek işletim sistemi uzun vadeli bir yatırım. Başta acı çektirip seneler sonra öncü kılacak bir özellik. Microsoft'un bununla başa çıkabilecek kadar iş gücü kapasitesi var.

   Cihazlar arasındaki en yüksek seviyedeki bütünlük hemen hemen her müşterinin aradığı en temel özelliklerden bir tanesi. Güncel model olan bu hizmeti kiralama çarkının karlı şekilde işlemesi için olabildiğince çok cihazda aktif kullanım gerekiyor. Windows 10'un tek işletim sistemi hedefi ile her cihaza uyum sağlayabilmesi onu uzun vadede tekel kalmasını sağlayacak. Bugün PC'de tablette kullanıyoruz. Yarın TV içinde gelebilir, XYZ adlı yeni bir VR gözlüğüne yüklü gelebilir, hiç tahmin edemediğimiz gelecekte bize eşlik edecek olan cihazlarda bulunabilir. Android aslında sonradan
   derme çatma olsa da tökezleyerek yapsa da bunu yapabiliyor. mobil ve TV tarafından başarı yakalamış olsalar da PC tablet VR vs. tarafı çok kötü durumda. Yıllardır o paçayı kurtaran mağaza bu tür yenilik ve değişimlere aya uyduramıyor. İş üretmeye gelince sınıfta kalıyor. Bu yüzden hala herkes bir windows pc sahibi.

   Apple tarafı da yine bu konuda zayıf. Her cihazına ayrı işletim sistemi sunuyor. Android'e göre çok daha iyi cihazlar arası bütünlük deneyimi sunsa da bunu yine cihazlarını kendi üretmesi ve çok az sayıda cihaza destek vermesine borçlu. Mac OS hala dokunmatiğe hiç uygun değil. Eline apple kalemini alıp macbook'u katlayıp ekrana bir şeyler çizemiyorsun hala. Diyor ki git ipad al. iPad alıyorsun bu sefer PC özelliklerinden kısıtlısın. E diyor iPad Pro al yanına kalvye vs. al. E hala pc değil. Oyun oynamak istesen konsolları yok. Macbook desen oyunla, yüksek performanslı işlerde bezi yok. E hadi yüksek performans için de iMac aldın. Onu aldın. Onda da ekranı indirip üzerine kalemle bir şeyler yapamıyorsun. VR ile alakalı bir ürün yok. Mixed reality desen isimleri geçmiyor. AR'ı bile daha ucundan yakaladılar iphone ile. Şimdi bak kaç tane cihaz saydım. Bunu övmek için söylemiyorum ama bir tane surface pro alsan bu kadar cihazı bir anda kenara bırakıyorsun. Ha bunu yapan da cihazın kendisi değil. Windows 10. Senin ona uyduğun değil onun sana uyduğu bir işletim sistemi haline geldi. İş, oyun, üret, tüket vs. her işine tek bir çözüm.

   Android'i ayakta tutan mobilde köklenmiş mağazası, Apple'ı ayakta tutan yıllardır markanın ürünlerine hayranlık duyan müşterileri. Apple'ın en büyük imajı kalite, kararlılık, basitlik. Kişisel yorumum bu sene iOS11 ve high sierra ile bu imaj küçük ama etkili şekilde zedelenmiş durumda.

   Umarım Apple da Google'da geleceğe yatırım yapıp sıkı rekabetine devam eder. Yoksa PC gibi çeşit çeşit kulvarlarda da tekellik başlar.

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktugy

   @ardazeytin Sanırım şöyle olacak;

   İşletim sistemi daha büyük ekranlara göre tasarlandığı için direkt olarak mobile konulmayacak. Mobilde çalışsan, daha küçük ekranlara uygun (bence kutucuk sistemi süperdi) bir arayüz ya da Lite versiyon geliştirilecek. Bunun yanında Samsung'un Dex sistemi gibi fakan Windows içeren bir sistem geliştirilecek. Bunu kurumsal pazarda bir firma denedi hatırlamıyorum adını Lenovo olabilir, ama o sürüm de Windows'un lite versiyonu sayılırdı.

   İnsanlar işletim sistemini senin dediğin gibi yanında taşıyacak, dosyalara erişim sağlanacak fakat farklı bir arayüzle. Teknik anlamda olabiltesini bilmiyorum fakat neden olmasın.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @goktugy uzun vadede asıl planlanan işletim sisteminin de tamamen bulut tarafına taşınması. Yani sen tüketici olarak donanım ihtiyacından tamamen kurtulmuş olacaksın. Telefonundan X kat hızlı işlemci olmuş, bilgisayarında X kat güçlü ekran kartı varmış vs. bunlar yıllar içinde ortadan kalkacak. Neredeyse tamamen hizmet satın alır hale geleceksin.

   Bunu düşündüğünde de mesela windows maça 1-0 önde başlıyor. Herkes cihaz cihaz işletimi sistemi yapmış buluta kaçmaya çalışırken birileri yıllar önce bunun yatırımını yapmış meyvelerini yiyor olacak.

   Sen telefonundan da bilgisayarından da televizyonundan da yada her ne yeni cihaz çıkarsa çıksın hepsinden tek işletim sistemine bağlanacaksın. Oyun oynamak için belki aylık yada saatlik para vereceksin. Böyle adetler çıkacak. Ama donanım derdin olmayacak. Ofis dökümanların ile çalışacaksın ama hiç dosya taşımana gerek kalmayacak, dizi film izleyeceksin her cihazda kesintisiz aynı deneyimi alacaksın. Her hizmete tonla para dökeceksin.

   Tabi ben burada 3-5 yıl sonradan bahsetmiyorum. 2030-2040 olur belki ama olacak olan bu. Hedefler belli.

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktugy

   @ardazeytin Evet ben de geleceğin bulutta olduğunu düşünüyorum ama eski kafalılıktan mıdır nedir içime bir türlü sinmiyor. Evet oyunlar ve yazılımlar olabilir ama işletim sistemini buluttan çekmek.. Muhtemelen önce oyunlar geçer, onları deneriz belki de alışırım.

   Daha önemli olan yakın gelecekte Windows mobil pazarda ne yapacak. Merakla bekliyorum. Bence 3-4 sene içinde bir Surface Phone şaşırtıcı olmaz.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @goktugy 1-3-5 sene bilemem ama doğru an gelmeden artık bulaşmazlar. Ancak dediğim gibi çıkarmak istediklerinde de bir gece ansızın çıkartıverirler. Her türlü kaynak var ellerinde. Yeterki gelir getirecek bir şey olsun.

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  aslında windows'un 98 ve XP'deki umarsızlıklarının üzerine, mobile taraftaki girişimi ölü çocuktu ama onlar hata üstüne hata yaptılar... geliştirici önünü görmek isterken onlar önünü her seferinde kestiler... şahsen android'in ve iOS'un başarısını buna bağlıyorum, Windows Phone 8 ile temiz başlangıç olur belki güven tazeler dedim adamlar daha da batırdı ama asıl sorun şu geliştirici falan değil mağaza hiç değil insanlar Microsoft'a güvenmiyor, ilk lumia incelemeleri çıktığında çok umudum vardı ama umudumu mağaza, eksik işletim sistemi özellikleri vs. değil microsoft'un sanki bu arenada pazar lideri gibi davranması bitirdi... proje sorumlusu "ben rakiplerimizi de deniyorum" diyor sanki kendi sisteminde her türlü sorunu çözmüşte diğer sistemlere merak sarmış... inanın bana maddi gücüm olsa evdeki tüm sistemleri elma ve linux yapardım... en azından adamların gidişatı belli... sıradaki çöküş xbox tarafında... PC Anyware oyunlar bunun ilk işareti, Xbox One X son konsol olabilir microsoft tarafında...

 • eballack @eballack

  Hep bir 3.seçenek aradık wp bir cevap gibi göründü ama Microsoft'un vurdum duymazlığı 3.parti telefon ureticilerini bile bıktırdı.Hp elite x3'un yeni modelini geliştirmekten vazgeçti hatta.Ama microsoft bir daha denemek zorunda.Şu an kullandığımız akıllı telefonlar 5 yıl sonra çok farklı olacaktır o kadar hızlı değişebilir ki bu algı..Ki hepimizin bildiği üzere son 3 yıldır yerinde sayıyor akıllı telefon pazarı,yenilikçi diyebileceğimiz hiç bir şey yok.Bundan sonraki atılımda microsoft başrolu oynamaya çalışacak yoksa bir geleceği olamaz zaten.

 • Servet @enigmasi

  Adam sadece iş dünyasına çalışıyor