Dünya değişiyor, meslekler değişiyor. Ayakta kalmak için, bu değişimi eş zamanlı izleyip, yolumuzu öyle tayin etmek zorundayız.

Kendi yaşadığım deneyimlerle de sonuna kadar örtüşen bir rehber hazırlamış #geekyapar 'dan Can. Özellikle, lise ve üniversite çağındaki arkadaşlarımızın, bu 4 bölümlük içeriğe mutlaka bir göz atmalarını tavsiye ediyorum. Biraz geleneksellikten uzak, alışılmadık gelebilir, ancak pembe gözlükler çıktığında günümüz gerçek dünyası, aynen içerikte anlatıldığı gibi.

Benim ek olarak tavsiyem ise şu;
ne yaparsanız yapın, mutlaka en az bir hobiniz olmalı, ilgi alanınıza göre. Bu sayede hayat karmaşası sürüp giderken, diğerlerine kıyasla hayattan çok daha fazla keyif aldığınızı görecek, aynı zamanda kafanızı dağıtmanızı sağlayacak kendinize ait özel bir alan yaratmış olacaksınız. Çünkü, ileri medeniyet bunu gerektirir.

https://youtu.be/nJsHRvje0Rg?list=PLpc4Qt8xOe8WPoCDRg75CSOgrlJYQK3MS

Üniversite Tercihi İçin Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Kariyer ve meslek tercih süreciniz devam ediyor. Bu dönemde attığım bu ilk rehber videoda size bazı gerçekleri 10 maddede hatırlatmak istedim. Umarım bu tavs...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Blackbyte @blackbyte

  Makine istiyorum ne önerirsiniz?

  • civilization @civilization

   Bana istediği bölümü söyleyene neden diye soruyorum. Çünkü genç arkadaşlar kendi fikirleri ile değil çevresinin gikirleri ile meslek seçiyorlar ve istiyorlar ama o mesleği bilmiyoralar. Aynı soruyu sanada sorarım. Makineyi neden istiyorsun.

 • lterlemez @lterlemez

  Her ne kadar verilen öğütler geçerliyse de, iş gene öğrenciye düşmektedir. Rekabetin yüksek olduğu bir bölümü de seçse aday, sonuçta bölümü okuyorken yarattığı/yararlandığı fırsatlar da çok önemli. 1. Sınıfta, "a ilk senem, biraz rahat gezeyim, sonra asılırım" ile başlayıp, 4. sınıfta "mezun olunca nerede çalışacağım" derdine düşmemek lazım kısaca. Sonuçta, videoda da dendiği gibi dünya bir değişime adapte olamadan başka bir değişimin içine giriyor. Dolayısı ile, rekabetin yüksek olduğu bölümler de bu değişimlerden nasibini alıyor. Amaç bu değişimleri zamanında yakalayıp, avantaj sağlamak olmalıdır. Örneğin Avukat, klasik konular dışında yeni yeni ortayan çıkan hukuki problemlerin peşine düşebilir mesela, ya da bir işletmeci hangi alt konularında değişim yaşıyor, araştırmalıdır.
  Toparlamak gerekirse, bir bölümü okuyup diploma almak artık her şeyi çözmüyor, adaylar bunun farkında olmalı diye düşünüyorum.

 • Mobilite @mobilite

  Sosyal Bilimler payı daralıyor ama Ben İlahiyat okuyacağım ve bunun Alanın nasıl daralacağı hakkında bir konuşun 😀