Merhaba Teknoseyir ailesi. Geçen yıl'da da Camtasia'da bir sorunum olmuştu ve önerileriniz sayesinde düzeltmiştim. Bu sefer de Android'e geçiş yaptım ve Sony Xperia XZ telefonum video çekerken ısınıp kapanmaya başladı. Videoda ve videonun açıklama kısmında da daha detaylı sorunumu anlattım. Herhangi bir soru veya öneriniz varsa buradaki yorumlara veya videonun yorumlarına yazabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.
https://youtu.be/e3KdmmYNarM

Sony Xperia XZ Video Çekerken Isınma #Sorunum

Evet arkadaşlar. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi Yeni Aldığım Xperia XZ telefonumda Video çekerken ısınma sorunu yaşıyorum. Burada anlattığımın bir başka...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Bence youtube videosunda böyle bir sorun anlatmak, xperia xz nin ısınmasından çok daha büyük bir sorun.

  • Erdinç @erd97

   Önceki sorunumu bu sayede çözmüştüm. Ki eğer çözümü varsa başkaları da bu şekilde yararlanabilir. Ve youtube bir sosyal medya platformu. Cevap olduğu kadar soru da olabilir.

  • fatihkaya41 @fatihkaya41

   @erd97 Benim fikrim soru soran değil sorun çözen videolar olması mantıklı. Bu sorunu forumlardan TS den veya bir sürü daha basit alternatiften çözmek varken video çekerek sormak bana abes geliyor. Siz tabiki sorabliirsiniz bu benim fikrim.

  • Erdinç @erd97

   @fatihkaya41 Zaten o yüzden videomu buraya attım. Ayrıca youtube abonelerimden bu konu hakkında bilgisi olanlardan da yanıt gelebilir. Ya da bu telefonu (ya da herhangi bir cihazda) almak isteyen biri bu videoya gelip sorun çözüldü mü? (ki çözülünce videonun adını çözüldü olarak değiştiriyorum) diye bakabilir. O nedenden dolayı (yani karşılıklı bilgi alış-verişi) video olarak sorunum anlattım. Ayrıca yazmaktansa konuşmak bana daha doğal geliyor. Ama yorumunuz için tekrar teşekkürler. İyi akşamlar.

 • mkyb @mkyb

  Sony telefonların kronik sorunu zaten ısınma. Menüde gezerken bile ısınıyor.

  • Erdinç @erd97

   XZ'de düzelttiler diye duymuştum. Ondan şansımı o yönde kullandım. Ama görünüşe göre pek olmamış. (ve 15 gün önce 50 dakikalık videoda hiç bir sıkıntı yoktu. Şimdi 6 dakikada ısındım diyip 10 dakikada kapanıyor)

 • Robin @robin

  Xz ısınmasın diye işlemci frekansı kısılıyormuş. ısınma sorununun düzeldiği falan yok. Htc m9 da yaptığı gibi işlemciyi kısıyorlar.
  https://www.donanimhaber.com/cep-telefonlari/haberleri/Sony-Xperia-XZ-inceleme-Sonynin-en-iyi-telefonu-test-masamizda.htm
  Vİdeo da 8.27 ye bakabilirsin

  • Erdinç @erd97

   Video için teşekkürler. Videoda (ve açıklamada) söylemeyi unutmuşum ama video kaydını 1080p ve ev (klima var) ortamı'nda yapıyorum. Ayrıca daha 15 gün önce 50 dakikalık video çekebilirken şimdi günlük işler diye tabir ettiği işlerde bile çok daha çabuk ısınmaya başlıyor (belki işlemci frekansı azaltamıyordur bilemiyorum. Bir şekilde test edebilirsem (nasıl yapabileceğimi bilmiyorum 😛 ) sonuçları paylaşırım)

  • Robin @robin

   @erd97 Rica ederim bende xz yi bayadır araştırmıştım. Artık telefon almayı düşünmüyorum, alınacak doğru düzgün telefon bulamadım. Şuan xperia m5 kullanıyorum , google playde bir uygulama güncellesin biraz internet kullanımı olsun işlemci 70 dereceyi görüyor ve telefonun sol kısmında yangın çıkıyor sanki. Bunu elimden çıkartıp htc 10 veya xperia xz almayı düşündüm ancak xperia da ısınmasın diye böyle bir çözüm bulunduğunu görünce vazgeçtim büyük ihtimalle elimdeki telefondan farkı kalmayacaktı. Ona alternatif htc 10 vardı onda da bir süre kullanımdan sonra ekranda sorunlar çıktığını öğrenince onu da rafa kaldırdım geriye bir şey kalmadı 😀

  • Erdinç @erd97

   @kaan35 ilk 30 küsür gün bende de hiç bir sorun yoktu. Hatta normal bir kullanıcının (ki ben telefonu da biraz kamera/facecam olarak da kullanan ANORMAL bir kullanıcı olduğum için) asla yapmayacağı gibi 50 dakikalık bir videoyu da (evet 50 dakika) yaklaşık 15 gün önce çekmişti (Bayramın 1. Günü). Ben de telefonumu başka bir şeyle kıyaslamıyorum, kendisiyle kıyaslıyorum. Çıldırdığım konu da bu. Bu arada telefon da yeni (ya da en azından ben 31 Mayıs'ta canlı yayında açıp kullanmaya başlamıştım 😛 ) Bakalım belki benim Android'le ilgili bilmediğim bir şeyden dolayı olmuştur. Başka soruların (ya da öneri vs.) varsa başka bir platformdan da konuşabiliriz (ya da genel olarak konuşmak istersen)

  • Robin @robin

   @erd97 Ben kamerayı nadiren kullanırım genelde takvim, google keep, mozilla falan var onlarda da bu kadar ısınınca değiştirmeyi düşündüm ama olmadı 🙂 Telegram grubunda varsan oradan yazayım

  • Erdinç @erd97

   @kaan35 telegram kullanmıyorum ama discord (Videodan youtube)'tan ulaşabilirsin

  • Erdinç @erd97

   @kaan35 ve o kullandıklarında bi sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum. Bende garip bir şey oldu her halde.

 • Yükleniyor... @144p

  Havaların da ısındığını bu nedenle telefonun, bilgisayarın vs. daha fazla ısındığı bir gerçek. Sorunun hava sıcaklığından kaynaklı olma olasılığını bir kenarıya koyarsak.
  donanımsal mı yazılımsal mı olduğunu bulmanız gerek. Mesela bir güncelleme sonrası mı ısınma sorunu boy göstermeye başladı?

  - Cihazı sıfırlayabilirsiniz.
  - Bilgisayara bağlayıp OTA üzerinden bir güncelleme var mı kontrol edebilirsiniz.

  • Erdinç @erd97

   Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bilgisayar üzerinden yedekleyip, güncellemeyi birazdan deneyeceğim. Sisteme aldığım günden beri ise (uygulama güncellemeleri dışında) herhangi bir güncelleme yapmadım (telefondan kontrol ettiğimde cihaz güncel olarak görünüyordu). Eğer güncelleme de sorunu çözmezse öncelikle telefonu tutan aparata USB fan ayarlayıp o şekilde soğutmayı deneyeceğim (sesi harici bir mikrofonla alıyorum ama umarım sesi çok gelmez) Eğer bu da sorunu çözmezse o zaman bir de sıfırlayıp deneyeceğim. Tekrar teşekkürler. Videoda (ve açıklamada) söylemeyi unutmuşum ama video kaydını 1080p ve ev (klima var) ortamı’nda yapıyorum. Ayrıca daha 15 gün önce 50 dakikalık video çekebilirken şimdi günlük işler diye tabir ettiği işlerde bile çok daha çabuk ısınmaya başlıyor (belki işlemci frekansı azaltamıyordur bilemiyorum. Bir şekilde test edebilirsem (nasıl yapabileceğimi bilmiyorum 😛 ) sonuçları paylaşırım)

  • Yükleniyor... @144p

   @erd97 güncellemeyi Xperia Companion ile deneyin. Gayet başarılı uygulama.

  • Erdinç @erd97

   @144p Kasamda sorun çıkardı (uygulamanın kendisi) hiç bir şekilde (en azından denediğim yollardan) ama laptopta çslıştırdım. Bu gün güncellemeye badınca (Compenion'da) güncel dedi ama aslında Android 6.Yazılım düzeltme için de öncesinde yedekleme yaptım. Sabaha onu da deneyeceğim. Sonuçları ayrı bir yorum olarak yazacağım

  • Erdinç @erd97

   @erd97 ya da belki hem bana video içeriği, hem de rehber/deneme/kanıt olacağından videoya çekerim 😛