@hamitozlu abi sen mali müşavirdin dimi? sorum olacak sana
şimdi biz 3 arkadaşız yazılım-bilgisayar-teknoloji daha çok yazılım üzerine şirket açmayı planlıyoruz nasıl bi yol izleyelim zormudur? kosgeb, tubitak vs. yerlerden girişimcilik desteği vs alabilirmiyiz sıkıntı olurmu ne dersin azcık akıl versen? 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • eSa @esa

  Kosgeb için girişimcilik kursu ve sınavının geçilmesi gerek diye biliyorum

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  kosgeb parayı harcadıktan sonra verir sen ne alacaksan alırsın makbuzunu verirsin kosgeb daha sonra bilinmeyen tarihde verir.

 • violetcarson @violetcarson

  bildigim kadari ile kosgebde once sen aliyorsun sonra fatura gosteriyorsun onlara sana geri oduyor yani cash parayi direk eline vermiyorlar

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @alinux Kusura bakma geç cevapladığım için.
  1. Sermaye olmadan hiç bir şey olmaz. Ancak sağa sola borçlanırsın.
  2. Kosgeb yönü: sen harcama yaparsın kosgeb değerlendirir artık bi ara bakarsa sana döner. Geri dönüşleri 1 yılı bulur. Kosgebin düşük faizli kredisinde durumu bilmiyorum.
  3. Tubitak teşviklerine hakim değilim. Ama onların şartları daha ağırdı okuduklarımdan. Yapacağınız iş bir proje ise şunu değelendirebilirsiniz; http://bigg.tubitak.gov.tr/bigg-hakkinda.htm
  4. Yapacağınız iş tam olarak nedir? Projeniz var mı? Sadece dışarıya web tasarım, yazılım destek mi yoksa program, oyun yazıp satmak mı?
  5. İşin üç yönü var bunun dışında:
  5.1. Ticari yönü. Üç ortak nasıl yapılanacaksınız? Adi Ortaklık, Limited, Anonim Şirket. Paylarınız nasıl olacak? Kar /Zarar nasıl bölüşülecek. Kararlar nasıl olacak? Örneğin parayı çok getiren daha çok mu oy sahibi olacak.
  5.2. Sigorta yönü. İçinizde başka yerde SGK lı var mı? Hepiniz 4B (Bağkur ) lumu olacak. Maliyeti etkileyen unsur.
  5.3. Vergi yönü. Satış yapılacak firma var mı? Kurulumu teknoloji bölgerinde mi yapacaksınız? Daha önce üzerinde kayıtlı şirket olan var mı? Vergi mükellefiyetiniz yoksa genç girişimci desteği 70 000 tl kadar vergiden muaf 28 yaşından gün almamış kişiler için var. Teknoloji bölgelerinde kdv den istisna.
  Soru cevap şeklinde gidersek daha çok yardımcı olabilirim.

  • Ali Kılıç @alinux

   @hamitozlu Önemli değil abi zaman ayırmışsın yine çok saol 🙂

   1- Mümkünse borçsuz olmak istiyoruz, para yok bi garajımızda yok 🙂 olsa bi masa sandalye yeter aslında ama şu zorunlu ekstra masraflar çok can sıkıcı işte.

   2- Aslında ingiltereye yaptığımız bi proje var online olarak taksi çağrıyon/kiralıyosun mobilini falanda yaptık ama tek bu değil genel olarak yazılım ve donanım işi diyelim tabi kısa vadede donanım olmayacak, hedefimiz web siteside yapmak, n11 gibi bi projede yapmak aslında insanların içeriğini girecek projeler sonrasında ardunio gibi cihazlarda deneyip belkide dronelarla ilgili projelerde yapacaz bu arada oyun yapma işini düşünmüyoruz

   3- Şimdi ortaklık şöyle para katmadığımız için sonuçta yok 🙂 herkes eşit bölüşecek şirketin paylarını zaten aramızda öyle bi durumda yok amaç bişeyler yapabilmek elbirliğiyle ama tabi bölüşecez herkese eşit bölecez yani ha ama çok enteresan bi durum oldu bi kişi çok iş yaptı zaten öyle bişey yaşadık paranın çoğunu o arkadaşımıza verdik para konusunda kendi aramızda itilaf olmaz ama şirket payı olarak dediğim gibi eşit bölüşecez, karar konusundada yine itilaf olmuyo aramızda herkes ortaya bi düşünce atıyo hangisi iyi hangisi mantıklı ise yada herkesten bi parça birleştirip karar alıyoruz, ne tür bi şirket kuracaz bi bilgimiz yok araştırıyoruz yardımcı olursan süper olur bu konuda en az maliyetli genç girişimciler olarak bize en az zarar ve sıkıntı en fazla kar ve kolaylık sağlıyacak şirket tipi olursa onu seçecez zaten

   4- İki arkadaşım bi petshopta çalıştılar sigortaları varmı bilmiyorum ama büyük ihtimalle yok diyelimki var ne olur yada yok ne olur? sigorta konusunu en azından ben hiç bilmiyorum bağkurlumu yoksa sgklımı olacaz bunları sormak için zaten sana danıştım 🙂 birde şu muhasebeci işi ne oluyo biz kendi muhasebemizi tutamıyomuyuz nasıl oluyo o iş?

   5- Şimdi satış yapacağımız şuan için bi firma yok ama potansiyel var belli bi kitlede yok sadece şu sektöre yada şunlara yapacaz diye yelpaze geniş anlıyacan, ingilterede bi bağlantımız var zaten taxi projesinide oraya sattık orda satma potansiyelide var taxi projesinin ama hem bu projeyi hemde firmalara değişik projeler yapabiliriz tandığımız büyük yazılım firmalarında çalışan tanıdıklarımız var oraların yönlendirmeleri iş bulabiliriz ama şöylede bişey var diyelimki bulamadık ne gibi bi yol izlememiz lazım bulmak için ne önerirsin, daha önce şirket açan kimse yok ben meslek lisesinden mezunum iş yeri açma belgem var yararı olurmu, ben 23 yaşındayım diğer arkadaşlarım 22 yani 28 yaşını geçen kimse yok
   ???

   6- Birde sormak istiyorum freelancer olarak olarak çalışsak nasıl olur tabi belli bi yere gelene kadar 🙂 hukuki yapılanması nasıldır, yasası nedir zorunlulukları yani freelance olarak çalışmak durumunuda anlatabilirmisin?

   şimdiden teşekkür ediyorum Allah razı olsun 🙂

  • pitipawn0 @pitipawn0

   @alinux facebookta bulamadım seni hocam da ; ekleşelim mutlaka. aynı şeylerin peşindeyiz paslaşırız illa ,ne yazayım adının yanına ?

  • Ali Kılıç @alinux

   @pitipawn0 sosyal mecrada yokum hiçbirinde, burdayım TS'de

  • pitipawn0 @pitipawn0

   @alinux tamamdır attım kenara maili ; süren bişey yok da şu an . maksat network olsun 🙂

  • Ali Kılıç @alinux

   @pitipawn0 aslında önümüzdeki 1 ay içerinde açabilsek 2018 yılına kadar iş buluruz çevre ediniriz vs diyoruz o zamanda açarız şirketi misler gibi ama işte zorlukları var şuan bakınıyoruz bişey yok yani 🙂

  • pitipawn0 @pitipawn0

   @alinux ben de benim durumu mail atayım sana akşam ; konuşuruz mailden.

  • Ali Kılıç @alinux

   @pitipawn tmm zaten sabah 6 da uyuyom ben dengem iyice bozuldu 😀

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  bi gece kafayı kırdım aldım bizim uğurabi'yi karşıma (babam, eski muhasebecilerden) dedim ki anlat hele sen bi teknoseyir nasıl kurulur... yaklaşık 4-5 saati devirdik sorulu cevaplı örnekli varsayımlı... sonuç ne biliyor musun? çok zor iş boşverelim biz bu işi... şirketin yapısını kurarken bile o kadar çok belirsiz parametre var ki sadece yukartıdaki 5.1'inci maddeyi çözmek baya zaman alıyor birkaç kişi olunca... 5.2 hele hele 5.3 zaten mevzuatsal konular olduğu için mevzuatı sıcak sıcak takip eden birinden sağlam destek gerekiyor... Çünkü ufak bir detay ileride büyük sıkıntılardan kurtardığı gibi büyük sıkıntılar da açabiliyor... sermaya konusuna girmiyorum bile... ama sağlam muhasebat desteği olmadan "şirket" kelimesini bir kağıda yazmak bile ürkütücü... 😀 (bildiğim kadarıyla teknoseyir de bu konularda iyi destek alıyor)

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @alinux
  1. Oturduğunuz evi adres olarak gösterebilirsiniz. Kendinize ait bile olsa stopaj doğar. Kira ise bankadan görünen tutarın yarısı kadar kira gösterip stopaj yapmalısın.
  2. Teknik konu anlamam. N11 gibi siteler milyonlarca dolarla kurulur. Sadece reklam için ödenir bu tutarlar. Acizane tavsiyem para kazanmak istiyorsanız proje yap sat.
  3. En az maliyetli olarak şahıs firması olur. Ancak diğer ikisi pay sahibi olamaz. Olmak isterlerse biraz daha maliyetlisi Limited şirket size uygun.
  4. Sigortanız yoksa 4b (bağkurlu) olursunuz. Her ay adam başı (iş yeri üçünüzün adına ise) 525 tl bağkur ödersiniz. Sigortanız varsa ödemezsiniz. Aynı anda hem başka yerde çalışıp hem de iş yeri açmanıza engel değil. Tavsiyemiz de sgk olmanız yönünde.
  5. İş bulmak için tanıdıklarınızı kullanmanız iyi bir başlangıç olur. İş bulamazsanız zorunlu gider (sabit gider) her ay ödemek durumundasınız ve cebinizden gidecek.
  İşyeri açma belgesi nedir? Öncelikle kosgeb girişimci desteği için bir haftalık eğitimi var. Üçünüzün de bu eğitime katılması ve begenizi almanız güzel olur. Belgenin süresi yok.
  29 yaşına kadar girişimciler için iş yeri açmaları durumunda 3 yıl 75 000 tl lik kazancı vergiden istisnadır.
  6. Türk vergi sisteminde freelancer diye bir tanım yok. İş yapıyor para kazanıyorsan mükellefiyetini açtırmak zorundasın. Freelance olarak çalışırsan şikayet olmadıkça sorun yaşamazsın. Mutlu mesut yaşarsın.

  Kısa vadade tavsiyem: Yurtdışına iş yapmaya devam edin. Belli bir rutine oturunca iş yeri açarsınız. Veya şahıs açın daha sonra limitede çevirebilirsiniz.