Daha önceki durumumda(https://teknoseyir.com/durum/705280) internet bağlantı problemimden bahsetmiştim. Sorunun #Türknet kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama yinede Airties'e bir mail atıp, durumdan bahsettim. (Neden Türknet ile alakalı olduğunu düşünüyorsun diyecek olursanız, gece 2-8 arasında en ufak bir sorun olmuyor bağlantıda. Diğer saatlerde hızım 16Mbit'e düşmüş olmasına rağmen, hızdan yana sorunum yok zaten, aşırı derecede ping oluyor ve internete bağlı görünmeme rağmen sitelere vs. giremiyorum. Türknet'i aradım, doğru IP alamadığımı, bu nedenle hattımda güncelleme yaptıklarını söylediler. Sorunum geçici olarak düzeldi, ancak akşama doğru yeniden tekrar etti) Sağolsun teknik bilgisi olan bir arkadaş bugün telefonla ulaştı ve VDSL için tavsiye edilen 1-2 ayarı yapmamı önerdi.

Bunlardan ilki MTU değeri idi. VDSL için 1400 değerinin daha verimli olduğunu söyledi. Bir diğeri ise DSL ayarlarından "AnnexM" özelliğinin devre dışı bırakılmasıydı. Bu özellik Türkiye'deki santrallerde bulunmuyormuş. Bu nedenle modemin gereksiz kontroller yapmasını engellemek için bu özelliği devre dışı bıraktık. Bunun haricinde klasik olarak kablosuz kanalını manuel olarak ayarlamamı önerdi.

Sonuç olarak, hem #Airties hem #TPLINK sanırım ülkemizde müşteri memnuniyetini en çok önemseyen, garanti konusunda sorun çıkarmayan nadir firmalardan. Bu iki firmada mail olarak ulaşmamın üzerine telefonla geri dönüş yaptılar ve birebir detaylı olarak ilgilendiler.

Buda böyle bir anımdır işte 😀

Hattımı VDSL'e geçirdiğimden VDSL modem almak zorunda kalmıştım. İkinci...

Hattımı VDSL'e geçirdiğimden VDSL modem almak zorunda kalmıştım. İkinci el bir Airties 5650 aldım. Ara ara internet bağlı olarak görünmesine rağmen interne
BeğenFavori PaylaşYorum yap