Cevap olarak atmıştım ama @hamitozlu 'nun isteği üzerine buraya da yazayım.
İnternet Servis Sağlayıcılar, dünya genelinde bu korsan torrent kullanımını nasıl takip ediyor?

Bittorent standart kullanımda dosya paylaşanların iplerini iletir. Hak sahipleri de bu torrentleri indirenleri takip ederek IP’lerini İSS’lere bildirir. Aslında İSS’ler takip sistemine sahip, kanun ile büyük medya şirketlerine arayüz sağlayacaklar muhtemelen. İSS’ler de kanuna göre cezalandıracak sonrasında(bizde 6 ay yavaşlatma öngörülüyor mesela)
Uygulanan ülkelerde böyle oluyor. Ya da medya şirketi bir yem atıyor torrente, kendi içeriğini koyuyor oradan ipleri topluyor.
Torrent programında “peer” kısmına bakarsanız ipleri görebilirsiniz.
İngiltere’de bu şirketin altyapısı varmış mesela, bu şirket izleyip, bildiriyormuş
https://www.markmonitor.com/solutions/defend-your-brand/antipiracy-p2p-networks-on-demand-streaming
#korsan #Torrent

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih @fatihy

  çok defa bu peer listesindeki kişilerin modemlerine girmiştim.
  bu listeyi görünce aklıma geldi. o yüzden modeminizi uzaktan erişime kapayın ve şifre koyun 😀

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Ekşide falan çok sıkça okur oldumda insanlar Vpn'e iyice yönelir oldular. Kişisel Vpn'idemi takip edecekler? Gerçi Türkiye'de bir man in the middle'ın bir benzeri sistem kurulu. Her türlü veri trafiğimiz izlenebiliyor şifreli olsada. Vpn ipleri'mi engellenecek bu durumda?

  • Orkun @orkkoc

   Zaten bilindik vpnler engelli özellikle mobil tarafında çok sıkı kontrol var. Ama siz kendibiz server kiralayıp kurarsanız engellenmesi neredeyse mümkün değil. Tüm internette vpn programlarının kullamdığı portlarını kapatmaları gerekir oda bankacılık ve bilişim sektörünü darmadağn eder.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @orkkoc Bahsettiğimde bu zaten, yurtdışı merkezli bir makina yada vm kiralayıp openvpn'in default harici portlarını kullanarak bir openvpn kurmak ki ben hariç hemen herkes yapar oldu herhalde yahu. Türkiye'de de yok yok maşallah. Clear dns var, phorm var, gemius var, phorm'un yan uzantıları var, yukarda bahsettğim man in the middle benzeri takip sistemi var. (ismini unuttum) https trafiğinize kadar izlenebiliyor. Sonuçta paketlerde sertifikalar iss'ler üzerinden bu sistem üzerinden geçiyor. Benim derdim torrent falan değil aslında. Bu kadar izlenme bir yerden sonra gizliliği ne kadar ihlal ediyor merak ediyorum yada şöyle bir düşünce aklıma gelmiyor değil. Belki biraz paranoyakça ama böylesine bir güç iss'lerin elinde varken benim attığım mailin karşıya değiştirilmeden gittiğine nasıl emin olabilirim yada karşıdan gelen mailin bana değişmeden geldiğine nasıl emin olabilirim? Sonuçta maillerde resmi evrak statüsüne girdi, birileri sisteme sızsa ve paketleri/sertifikaları snifflese, bağlanıtıyı farkettirmeden değiştirip bana yollasa ben nasıl farkedebilirim? Güvenilirliğimizi sorgulatıyor bana. Kafamda bağlantı topolojisinin şemasını çıkardığımda her yeni eklenen bu takip sistemleri ile soru işaretleri artıyor benim.

  • ad33p @ad33p

   @haypurtiryading ABD'de mesela bu olmuştu. VPN ve Proxylere talebi fırlatmıştı. Bizde sansürden dolayı arttı talep, o yüzden biz daha çok hazırlıklıyız 🙂
   https://torrentfreak.com/six-strikes-boosts-demand-for-bittorrent-vpns-and-proxies-130311/
   Veri güvenliği için de genelde PGP kullanıyor, eposta gönderip alırken, bu konuda endişe sahibi insanlar

 • deathline @deathline

  Pgp olayı çift taraflı ekstra yazılım kullanım gerektirdiği için pratiklik sıkıntı olabiliyor.mail sunucuları arasında tls kullanmak en azından sahteciliğe karşı bir çözüm.
  Komik gelecek ama torrent konusunda yapılmış en başarılı maskeleme dosya adını değiştirip bilmem ne linux imajı yapmaktı, çoğu zaman şifreli ve sıkıştırılmış oluyor dosyalar en fazla hash takibi yaparlar.

  Bu arada tls sertifikası manuel paylaşılırsa public ve private kısımlar tamamen gizlenmiş olup güvenlik sağlanır bunu anca kendi özel sunucunuzda yapabilirsiniz, doğrulanmamış sertifika aslında daha güvenli, ticari sertifikalara bir şekilde erişilebilir.

 • harunshn @harunshn

  Engelleyemezler. Sadece biraz masraf çıkar bize.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Ek bilgi vereyim, Torrent Tracker sunucusu dosyaya paylaşan Seeder arasına FAKE/Sahte IP ekleyebilmekte. Bu sebeple sadece bu Seeder listesine bakan kişi yanılır. Dosyayı gerçekten sahip olan ve paylaşanları ise biraz daha farklı bir yöntemle bulmak mümkün ama bu diğer yöntem ham çok fazla trafik tüketecek hemde bu takipi yapan yazılımın IPsinin trackerdan banlanmasına sebep olacaktır.Tabi bu bahsettiğim düzgün ayarlanmış bir Tracker yazılımı için geçerli. DHT, Local Peer Discovery, Peer Exchange açıyorsanız zaten siz çoktan güvenliğinizi umursamıyorsnuz demektir.

  İşin özü Private Tracker + SeedBox ile VPN bile gerek kalmadan sorusnsuz erişime sahip olursunuz.