#incehesap üzerinden sipariş verdiğim paralel ithalat yoluyla gelen Galaxy C7 elime ulaştı. Cihazdan memnunum fakat kutu içerisinden çıkan adaptör Türkiye uyumlu değil.

Böyle bir durumu ürünün teknik özellikler sayfasında belirtmek zorunda değiller mi? Kendilerini aradığımda özetle "Böyle bir zorunluluğumuz yok. Zaten kimse belirtmiyor. Paralel ithalat bu." diyorlar. Tüketici hakem heyetine başvurmalı mıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Ufak dönüştürücü takıp devam edebilirsiniz. Ama yazı tipi olsun bana baya baya 2 liralık çakma adaptör gibi göründü.

 • 3dfx @3dfx

  Türkiye uyumlu olmak zorunda diye biliyorum. En azindan adaptör verebilirler.

 • M U H A M M E D @muhammed

  Bence düzgün bir adaptör koymaları lazımdı. Çinden sipariş ettiğin ürünün yanına aparatı koyuyorlar. Ben Z2 aldığımda orjinal tüm aksesuarları vardı. Az para verilmiyor arayın isteyin yada iade edin.

 • mhmmdy @mhmmdy

  uğraşmaya değmez, uğraşsanız da bir şey çıkmaz... bence incehesap 'ı arayarak boşuna zamanınızı harcamışsınız...

 • Burak Özkes @burakozkes

  Böyle bir zorunlulukları cidden yok ama çevirici koymaları lazım.

 • Alp @acpcore

  Yok böyle bir zorunluluk, adam da demiş paralel ithalat bu, adam yurtdışı için satılan cihazı avrupadaki dist.den vs ucuz yolla getiriyor. Kutusundaki ürünü de değiştirmiyor haliyle. Yapacak bir şey yok. 20-30TL'ye orjinali satılan ürün için gerçekten tüketici heyetine vs mi başvuracaksınız?

  • Alp @acpcore

   1tl'lik çevirici, firma koymaya zahmet etmemiş. 1- Koyması iyi niyetli olduğunu gösterir. 2- Zaten kar marjları aşırı düşük olduğu için uğraşmamıştır, bir daha alışveriş yapmazsınız, zaten incehesap vs gidici. 3- haklısınız. 4- Türkiye'de haklılık bir şey getirmiyor, ne yazık ki aşırı vergilendirme ve diğer baskılar (kur vb.) nedenler yüzünden bu tür "kaçak veya yan yol" getiren firmalarla muhatap oluyor insanlar, o firmaların da en iyisinin tutumu bu, zihniyet bu çünkü, genelde bu sektör aldatma vb üzerine kurulu olduğundan (mesela paralel ithalat ürüne de garanti vermek zorunda, ama gidip bakın aldığınız adamın yerine, bırakın telefonu göndermeyi oraya, 1tl'lik ürün istemezsiniz) sektör bu şekilde işliyor.

 • oguz @oguzozturk1991

  @mhmmdy @burakozkes @acpcore yanıtlarınız için teşekkürler.

 • Paralelport @paralelport

  TR adaptörü koymaları gerekirdi. Paralel ithalat diye diğer yükümlülüklerden kaçabiliyorlar mı? Kaçamıyorlar.

  Tüketici olarak hak ararsak ancak o zaman düzelir.

  • Paralelport @paralelport

   Cihazı değil doğru orijinal adaptörü istediğinize dair talebinizi iletin. Kabul etmiyorlarsa THH.

  • oguz @oguzozturk1991

   @paralelport aynı şekilde cihazdan memnun olduğumu elimdeki adaptörü alıp türkiye uyumlusunu vermeleri gerektiğini söyledim. öyle bir işlemimiz yok dediler.

  • Paralelport @paralelport

   @oguzozturk1991 detay ama önemli bir soru.

   İthalat yönetmeliklerinde fiş ve prizlerin standartlara uygunluğunun denetlenmesine dair maddeler muhakkak vardır ama cep telefonu ithalatında TRT bandrolü vs isteyen bakanlık fiş/adaptör Türk tipi olmalı diye bir yerlere yazdı mı bunu bir bilene sormak gerek. Tüketici çağrı merkezine ve ardından Gümrük Ticaret Bakanlığı'na (eposta ile) sormak gerek. Yönetmelik ve genelgelerle bunu zorunlu tutuyorlarsa söylerler.

   Bunu bilmeden THH'ye başvurulabilir ama tavsiyem önce öğrenmek olur. Burada en azından ürün satış sayfasında ürünün Türk tipi fiş ile gelmediği belirtilmeli idi, bu eksikse zaten itiraz etmek için başlı başına bir neden.

 • Altay Sertaç Ankay @sertac_ankay

  Bence koymaları gerekirdi ama malum Türkiye....Zamanında ucuz diye Paralel ithalat LG3 almıştım, 2 aydır tek servisin peşinde uğraşıyoruz. Bir daha mı tövbe!

  • oguz @oguzozturk1991

   açıkçası ben paralel ithalattan memnunum. çünkü ülkemizde çoğu firma telefonla ilgili problemleri kullanıcı hatası diyerek kabullenmiyor. "cep telefonu garantisi" büyük bi yalan ülkemizde. millet de bu durumda ucuza yaptırmak için mahallenin köşesindeki telefoncuya gidiyor. Madem öyle yapacağım neden garantili cihaz alayım ki?

 • violetcarson @violetcarson

  böyle bir zorunluluk yok parelel ithaalat olarak aldıgım xiaomi mi5ste de tr uyumlu değil ama içinden çeviri çıkıyor burda yaptıkları ayıp çevirici koymamaları olmuş keşke koysalarmış...

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  50 kuruşluk al bi aparat bune şiddet bu celal