Referandum sonuçlarının ardından dolarda son durum

Geçtiğimiz haftayı 3.7220 seviyesinden kapatan dolar/TL kuru, referandumda 'evet' oylarının önde gitmesine olumlu reaksiyon verdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Erkan @maximilianwagner

   3.50 altı görülür mü ne diyosun ?

  • lterlemez @lterlemez

   @maximilianwagner Arık görmez, izin vermezler; zarar eden çok olur. Doğasına da aykırı; böyle büyük bir düşüş için ciddi ekonomik iyileşmeler olması lazım diye düşünüyorum (ki gene çok düşüş olmaz çünkü ucuza mal edip pahalıya satılmasına engel olacaktır). Ayrıca daha petrol vb. ham maddelerde artış bekleniyor. Ben 3,60 civarında çok duracağını düşünmüyorum. Yine 3,70 civarına hareket edecektir.

 • Ömer Özgür @omc43

  Kısa dönemde üçüm altına inmediği taktirde vatandaş için değişen bir şey olmayacak.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Buralara kaçtan geldiğini düşünmek lazım,kaldı ki bu değerlerde durmayacak ve yükselişe geçecek muhtemelen.

 • Samet ŞEKER @sametseker-tr

  Trump dolar dünyada çok değerli değerini biraz düşünmemiz gerek demişti etkisi vardır.

 • lterlemez @lterlemez

  Neden düşmeyeceğinin açıklamalı örneği;
  ...
  Ereğli ve Kardemir çelik fiyatlarındaki iyileşme, zayıf TL ve geçtiğimiz seneye göre düşük baz etkisi
  sebebiyle iyi sonuçlar açıklamasını beklediğimiz şirketler arasındadır. Tofaş güçlü ihracat hacimleri ve zayıf TL’den olumlu etkilenirken, Otokar savunma sanayiindeki güçlü teslimatlar ile öne çıkıyor. Telekom sektörünün iyi operasyonel sonuçlar açıklamasını beklerken, Turkcell’
  in hem satış gelirleri hem de FAVÖK marjı tarafında yıllık bazda güçlü büyümeyi sürdürmesini
  bekliyoruz, bu da bu sene icin konsensus tahminlerinin yukarı yönlü revize edilmesini teşvik edebilir. Yükselen ürün fiyatları ve zayıf TL Alkim’in 1Ç17’de güçlü büyüme rakamları açıklamasını sağlayacaktır. Öte yandan, iç piyasadaki zayıf talep ve fiyatlamadaki baskı
  çimento sektörünü olumsuz etkileyebilir. Yüksek gıda enflasyonu Bim için tatminkar sonuçlara işaret ederken, Migros ’un finansalların güçlü görünümü satış büyümesine rağmen Kipa’nın konsolidasyonu ile bozulabilir. Zayıf marjlar, yüksek yakıt maliyeti ve finansal giderler Pegasus’un bilançosu üzerinde baskı yaratmaya yılın ilk çeyreğinde de devam ediyor. THY ’de ise zayıf bazdan dolayı daha düşük bir oranda olsa da birim kapasite başına satış geliri daralması nın devam edeceği görüşündeyiz, ancak zayıf TL sayesinde birim başına maliyetlerdeki azalma ile marjlara olumsuz etki hafifleyebilir.
  ...
  KAYNAK: YKB Yatırım....