#akış #yardım #KonuDışı
Arkadaşlar MSI GT70 Dominator pro taşınabilir bir cihazım var.
2 gün önce windows 10 dan windows 7 dönüş yaptım.
Cihazım sorunsuz çalışıyor çalışmasına ama fotoğraftaki gösterdiğim klavyemden bağımsız olarak çalışan hızlı ayar tuşlarını aktif edemedim.
Cihazımın yanında gelen CD de ki sürücüleri yükledim olmadı.
Sitesinden güncel ( eski ama en son sürüm olan ) sürücüleri yükledim ama nafile.
Windows 10 a tekrar dönüş yaptım yine olmadı.
Araştırdım birşey de bulamadım.
Bu işlerden anlayanlar yardımcı olabilir mi?

NOT: 8.1 Kurulum yapıp direk 10 a geçiş yapıldığında sorun ortadan kalktı. Herkese yarıdmlarından, tavsiyelerinden dolayı teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan EKMEN @zisegned

  MSI SCM Yazılımı yüklemeyi denediniz mi?
  Bu yazılım üretici sitesinde modeli bulduktan sonra Driver kısmında değilde. Extra Programlar diye tabir edebileceğim bir sekmede bulunuyor.

 • M.Can @dogan_mcan

  Ürünün destek sitesinde Support&Service diye bir kısım olmalı. Oradan BIOS ve Firmware seçenekleri olmalı. Firmware ve BIOS'u güncellemeniz lazım. Zannediyorum ki ürününüzün destek kısmında BIOS'un en son çıkan sürümü Windows 8.1 için. Yine aynı şekilde Firmware'ın da en son çıkan sürümü Windows 8.1 içindir. Sıfırdan Windows 8.1 kurulumu yaptıktan sonra, ilk önce Firmware, daha sonra da BIOS güncellemenizi sırasıyla yaparsanız o tuşlar eski haline dönecektir. O tuşların çalışmama problemi bildiğim kadarıyla Firmware ve BIOS uyumsuzluğu. Ben de MSI GE60 0NC kullanıyorum. Windows 10 kullanıyordum ve daha sonra Windows 7'ye dönüş yaptım. Halihazırda zaten bende klavyeden bağımsız olan tuşlar Windows 10'da problem yaratıyordu ancak bir süre sonra Windows 7'de de yaşamaya başladım çünkü, sistemimde Widows 8 BIOS'u yüklüydü ve ben Windows 7 Firmware'ı yüklemiştim. BIOS'u da eski sürüme çeviremediğim için soluğu Windows 8.1'de aldım. Çünkü bilgisayarın hem en son kurulu olan BIOS'u Windows 8 içindi, hem de en son çıkan Firmware Windows 8.1 için çıkmıştı. Bence Windows 8.1 kullanmanız iyi olacaktır Windows 7 yerine. Aynı zamanda bu BIOS ve Firmware güncellemelerini yaptıktan sonra yine ürününüzün Destek kısmındaki sürücüler kısmından SCM yazılımını da kurmanız gerekiyor ki o tuşları sorunsuz kullanabilesiniz. Şimdi burada anlatıp laf kalabalığı yapmamayım ama Windows 10 benim için çok kötü bir süreç olmuştu. Çalışmayan klavyeden bağımsız tuşlar, uyumsuz sürücüler, Touchpad'deki multi-touch özelliğini kullanamamam, kendi kendine kapanıp açılan Wi-Fi... Birkaç aydır Windows 8.1 kullanıyorum ve acayip memnunum şimdiye kadar hiçbir sorunum olmadı.

 • Ali ŞİMŞEK @asdera

  FW ler ve Bios güncel sadece 8.1 kurmamıştım onu tekrar deneyeceğim.
  Sorun çözülürse burada belirtirim.
  Teşekkürler.

 • bedelellis @bedelellis

  Bu tür sorunlar genelde bios kaynaklı oluyor. Bios ayarlarını sıfırlayın belki düzelir.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Anlaşılan üretici w10 desteği vermeye pek niyetlenmemiş. Bu tür özel tuşlara vs. sahip cihazlara pek bulaşmamak lazım.

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   Olmaz sa olmaz değil ama yine de insanda eksiklik hissiyatı veriyor.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @asdera ciddi bir problem. Ucuz bir ürün de değil. Eski bir ürün de değil. W7'de desteği kesilse neyse derim de w8.1 ile çıkmış ürünün w10 ile sorun yaşaması anormal. Şık görünüp ucuz ürün kullanmanın zararları. Desteklemeyecektin niye koydun. Bu biraz Android güncellemesi için çip üreticisinin eline bakan telefon üreticilerinin durumuna benziyor. Çoğu bay bay deyip yeni ürünü satıyor.