#superonline ADSL #ping sorunu. Kendilerine mail attım aramalarını bekleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • fehim @fehim

  Senin kabloyu frakkfurtan çemişler herhalde 😀

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @yasinilkaya Ucuş trafik için Türkiyeye gidecek hattı bile kendi Frankfurt peering üzerinden geçiriyor SOL. Bunu daha önce çok kez yaptı, demek TTNET ile hala yeterli peering yok, fazla trafiği Frankfurttan çeviriyor.

  @daghan
  İşi uzmanına soralım yada, Dağhan bey bu paketler neden Almanya turu atıp geliyor SOL'da? Sizin bir uzman yorumunuzu alabilir miyiz?

 • Dağhan @daghan

  Sebebi şu: Turkcell Superonline'dan Türk telekom'a doğru bir erişim ihtiyacı doğduğunda bu erişim ancak Türk Telekom'dan satın alınan bir hat üzerinden gerçekleşebilir. Yani Turkcell kullanıcısını Türk Telekom üzerindeki bir hedefe ulaştırmak için para ödemek zorundadır.

  Gelişmiş ülkelerde bu konu peering ile çözülür. Peering yapan operatörler bir dağıtım noktasında erişimleri ücretsiz takas ederler. Ama ülkemizde tekel konumundaki Türk Telekom buna yanaşmaz ve herkesten bedel ister.

  Bu gidişe bir dur demek isteyen Turkcell Türk Telekom ile olan ara bağlantısını en düşük seviyeye çekerek erişimi yurtdışından teslim eder. Bu durumda Türk Telekom'a ulaşmak için Turkcell'in erişimi teslim ettiği Frankfurt'dan dönüş yapmak gerekir. (Turkcell internet çıkışı için Frankfurt operatörüne para öder, Türk Telekom erişimi Frankfurt'tan Türkiye'ye taşımak için para öder. Kazanan yabancı operatör olur.)

  Biz veri merkezi olarak bu itişmeden etkilenmemek için Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom ayrı ayrı ayrı bedel ödeyerek hat almaktayız. Bu şekilde hangi operatörden internet erişimi aldığınız farketmeksiniz bize dolaşmadan ulaşabilirsiniz. (Yukarıdaki traceroute testini teknoseyir.com'a doğru yapın.) Bu iş maliyetli olduğu için her sağlayıcı bu erişimi satın almak istemeyebilir. Bu durumda avrupayı turlamak dışında çare yok. Turkcell bu konuda bir düzeltme yapmayacaktır.

  *Ancak çok bağırış çığırış olur ise sabit IP almanızı isteyip o IP ler için kısıtlı Telekom hattından erişim sağlayabiliyor.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Açıklamadan memnunum durumdan memnun değilim... Saolun... TürkNet ADSL kullanıyorum aşırı memnunum... Üst yapı farklı demekki...:=)))

  • Dağhan @daghan

   @kadirg1976 ADSL hizmeti Turktelekom tekelinde olan bir hizmet olup, bakır kabloların telekom santraline taşınması işlemini Türk Telekom yapıyor. Sonrasında hizmet aldığınız sizin santrale ulaşan erişimi kendi tercih ettiği bir operatörden çıkabiliyor. Burada Turknet Turktelekom'dan erişim alıyor ise oradan, Turkcell'den hizmet alıyor ise oradan çıkar. Ama genel olarak bu taşımalı ADSL'de Türk Telekom iyi kampanyalar yapıyor bu yüzden DSL'ler Türk Telekom'dan internete çıkıyor.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @daghan Usta bölgede VDSL, Fiber, Kablo yok... TTNET kullandık aynı adres ve kutu... Hergün kasma ve kopma yaşadık... TürkNet geçtim... Başta aradım CSGO oynarım sıkıntı yaşarsam küserim dedim... 1 kere bağlantı sıkıntısı yaşadım oradada meclis birbirine girmiş artık olsun o kadar... Kasma ve Dalgalanma yok... Ping değerlerimde daha düşük diğer operatör ADSL ye göre...:=)))

  • Yükleniyor... @144p

   Anladım demek bu yüzden TeknoSeyir.com da bu değerler oldukça düşüktü.
   O zaman bu değerleri düşürmek için ne yapabilirler ki?
   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bugün de cahil kalmadık 🙂

  • Dağhan @daghan

   @onrdrsy Hizmet aldığınız Hosting firmasını değiştirmek veya onları masraf etme konusunda ikna etmek 😀

  • Yükleniyor... @144p

   @daghan sorun hosting firmasında değil ki sorun benim oyunlarda 600ms ping değeri almam.
   İnsan bazen ping ve fpsin yerinin değişmesini istiyor.
   25ms ping, 600 fps off efsane olurdu 🙂

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @onrdrsy İşte Oyun oynadığınız sunucu Türk Sunucusu ise, ucuz diye İstanbul veri merkezlerinden değilde, masrafa girip daha düşük Ping süresi sunmak için yatırım yapan DGN gibi veri merkezlerini tercih etmelerini isteyin.

   Diğer bir ihtimal de, BTK vs üzerinden baskı yapıp Türkiyedeki tüm ISP lerin ücretsiz yararlanabileceği ve belli büyüklükteki TÜM ISP'lerin zorunlu ve şartsız katılımını zorunlu tutacak bir Internet Exchange Point – IXP kurulması için kamu oyu oluşturmak.

   Internet Exchange Point – IXP
   https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_exchange_point
   https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet_de%C4%9Fi%C5%9Fim_noktas%C4%B1