#Torment nihayet çıktı. Sadece benim değil, aklı başında bütün RPG hayranları tarafından tüm zamanların en iyi rol yapma oyunu olarak kabul edilen Planescape: Torment 'ın tematik ve manevi devamı denebilir Torment için. Planescape: Torment'in arkasındaki en önemli isim olan Chris Avellone, bu projenin çok ufak bir kısmında yer alabilmiş olsa da eski ekipten Colin McComb ve Adam Heine gibi tanıdık isimler var. Ve tabii ki o dönem Interplay'in patronu olan Brian Fargo.

Peki Torment, son 18 senedir yanına Baldur's Gate 2 dışında yanına pek yaklaşılamamış olan #PlanescapeTorment 'ın tahtına ortak olabilir mi? Oynadığım kadarıyla bu pek mümkün görünmüyor olsa da kesin konuşmak için önce bir bitirip iyice hazmetmek lazım tabii ki. Yine de geliştirici ekibin ilk Kickstarter projesi olan Wasteland 2 sonrası düşük tuttuğum beklentilerimin ilk saatler itibariyle karşılandığını söyleyebilirim. Özellikle yazım kalitesi tek kelimeyle müthiş. Ancak daha önce oyunda olacağı açıklanıp sonradan oyundan çıkarılan önemli içeriklerin olması endişe verici.

Torment, belki üzerimizde bir Nameless One etkisi bırakamayacak, ama ismini bizleri son dönemde rol yapma oyunlarının altın çağına götüren Pillars of Eternity, Divinity: Original Sin, Tyranny gibi harika oyunların yanına başarıyla yazdıracağı kesin.

#Oyun

Torment: Tides of Numenera - Launch Trailer

https://www.gog.com/game/torment_tides_of_numenera Torment: Tides of Numenera is the thematic successor to Planescape: Torment, one of the most critically ac...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hado @hado

  PoE harikaydı, Torment de şukeladır ancak çıkşı ay sonuna denk gelince...

 • darth @plegus

  İnsanlara gerçek zamanlı aksiyon olmayan oyunları anlatmak çok zor. Oyun deyince anlık yüksek konsantrasyon, refleks, grafik ön plana çıkıyor, bunun da bir nevi sanal adrenalin bağımlılığı gibi olduğunu düşünüyorum (destekli atıyorum diyelim). Bu türe alışkın birisini klasik RPG bayıyor ancak yaştan dolayı mı bilmiyorum ama halen en çok oynadığım oyunlar klasik rpg ve spor oyunlarıdır, mümkünse de masaüstünde oynamayı her zaman tercih ederim bilgisayarda oynamaya. Mesela birçok insan katılmayacaktır ama bence Tyranny temelde Pillars Of Eternity ile aynı olmasına rağmen daha az aksiyon daha fazla etkileşim/hikaye barındırdığı için bana PoE'ye nazaran daha çok keyif veriyor vs.

  Uzun lafın kısası genelleme yapmamak lazım 😀

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @plegus Tyranny konusunda sana katılıyorum. 🙂 Keşke işlenen temalar daha derin keşfedilebilseymiş. Ölçek olarak çok daha fazlasını hak eden bir oyundu açıkçası. Pillars of Eternity 2'nin duyurulmasına sevinmiş olsam da Tyranny ile ilgili yeni bir şeyler beni daha çok mutlu ederdi sanırım.

 • darth @plegus

  @nuguryurtsever Bu haliyle bile "dialog reading simulator" diye dalga geçiyorlar oyunla 😀