Telefoncunun yaptigina bakin,
Bugun kardesimin telefknu kilitleniyor ve telefon tepki vermiyor ayni zamanda kapatamiyor. Bu da gidip bir telefoncuya soruyor adam telefonu alip ses kisma ve power tusuna basip resetliyor ve tekrar açıyor, buna da 5 lira para aliyor....

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  5 lira çok bir para değil. Almasa olurdu ama almak istemiş. Bu yapılan işin parası değil akıl parasıdır. Sonuçta sorunu çözmüş mü? Çözmüş. Adam sorunu çözdüğü için parayı almış. Ben de formatta alınan fahiş fiyatlara sinir oluyorum. Takıyor usbyi next next next bitti ver 40-50 lira.

  • Mert Akar @mertakar

   Format atmayı bu güne kadar çok zor bir işmiş gibi reklam yaptılar. En azından bana göre. Bilgisayara format atan kişi sanki Windows'u yeniden programlamış gibi gözüküyordu.Sizlerin çevresi nasıl ?

  • Melih AYDIN @melih_aydnn

   @mertakar dediğiniz gibi ben de aynı düşünürdüm. 😀
   Korkardım bozarım diye. 2009 yılında 30 lira verdiğimi bilirim formata. Birde kurula kurula anlatırlardı biz orjinal yazılım kuruyoruz diye. Cracklemeyi orjinal sanıyordu herhalde 😀

 • skyforce @skyforce

  @melih_aydnn @fatihy @mertakar

  Ben de eskiden öyle düşünüyordum. İşin içine girince öyle olmadığını anladım. Maliyet muhasebesi yaptığında aslından hiçte pahallı olmadığını anlıyor insan. Bir next next lik değil olay.

  • Melih AYDIN @melih_aydnn

   Doğrudur tabi, dışardan herşey kolay geliyor 😀
   her işin zorluğu başka.

  • skyforce @skyforce

   @melih_aydnn

   Önce olaya şöyle bak. Sen bulunduğun yerde hesabını yap.

   1. Her gün belli bir süre bilgisayar dünyası ile ilgili haberleri mutlaka okumak ve takip etmek zorundasın.

   2. Formata gelen her bilgisayar büyük oranda farklı oluyor. Dolayısıyla sürücülerini bulmak için marka ve modelini öğrenip internetten araştırıp indirmek gerekiyor.

   3. Windows 10 kurulumunun süresini hesaplayın.

   4. Sürücülerin kurulum süresini hesaplayın.

   5. Bunları yaparken eğer hatalarla karşılaşırsanız kaybettiğiniz zamanı hesaplayın.

   6. Aylık dükkan kirası.

   7. Aylık elektirik ve su faturası.

   8. Aylık internet ve telefon faturası.

   9. Bağkur.

   10. Vergi.

   11. Karınız.

   Bunları hesaplayıp O formata ücretine ekleyin. O zaman neden böyle pahallı olduğunu anlarsınız.

  • Melih AYDIN @melih_aydnn

   @skyforce Biz bu hesapların 1 tanesini bile yapmıyoruz. Sadece yüzeysel bakıyoruz. Bana bunları gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Artık daha farklı bakıyorum formata. İyi hizmet zaman, bilgi ve para gerektirir. Karşılığını almak zorundasınız.

 • Waterfallll @waterfallll

  Bilgi paradir. Bence bunda bir sorun yok. Doktor da sen hastasin diyip yuzlerce lira para aliyor.

 • TuranY @turany

  Gayet normal bir durum. Yapamıyorsan, yapabilene hakkını vereceksin.

 • Doğa @doga

  50 lira istese kızarsın da 5 lira ücret bile değil. Kendimi koyuyorum burada çoğunlukla insanların yerine. Karakalem portre siparişi alırdım zamanında. İnsanlar 20 liraya yaptırmak ister, ben reddedince de ne var ki iş mi yapıyorsun derdi. Şimdi de afiş, logo için yapıyorlar aynısını. Bir şey yapmıyorsun 30 lira yeter diye benim fiyatımı belirliyorlar kafasında. Sevmediğim bir laftır ama o zaman gel de sen yap diyorum artık. Yukarıda da arkadaşların dediği gibi bilgini, becerini satıyorsun. Tabi ki bir sınırı var. 20 liralık kilidi takmak için 100 lira para isteyen çilingire ben de kızıyorum. Ya da meslektaşım olup hazır vektörden logo üreten ve buna 500 lira isteyene ben de kızıyorum. Ama hakettiği paralara laf söylememek lazım. Nasıl para kazanacak bu insanlar?

 • Gökhan @gokhans19

  Az bile almış. Ben olsam 20 lira alırdım. Hizmet ücreti denen birşey var. İnsanlar fiziksel bir ürün almadıklarında yani verdikleri paranın karşılığını elle tutamadıklarında sanki gereksiz para harcadıklarını sanıyorlar.

  Sen orda adam 2 tuşa bastı bunada paramı verilir diyebilirsin ama sonuçta adam sana hizmet ediyor ve emeğinin karşılığını alıyor. Araba sürmeyi bilmiyorsun diyelim. Kendine özel şoför tutupta altı üstü gaza basıyorsun bedavaya çalış diyebilirmisin? Adam sana bilgisini satıyor. Bilgi dünyadaki para edebilecek en değerli şeydir.

  • skyforce @skyforce

   Hep dışardan ve yüzeysel bakıldığı için öyle oluyor. Bende eskiden öyle düşünüyordum. İşin içine girince ver yansın ediyorum şu an.

   Bir de her windows kurulumu bir değil. Kurulum var, kurulum var.