Touchbar şık ve ilgi çekici duruyor. TouchID içermesi çok güzel. Bazı durumlarda pratik de olabilir ama sunumda gördüğüm kadarıyla çok zorlama bir özellik olmuş. Hiç öyle amazing, incredible, best ever, notebook tarihini yeniden yazdık bir olay yok dedikleri gibi.

Mail uygulamasına giriyorum. Elimin altında fare ya da touchpad var. Butonlar ekranda her zamanki yerinde. Klavye kısayolları her zamanki yerinde. klavye elimin altında. Niye elimi ayağımı çekip her zaman yaptığım işi daha da zorlaştırarak kalvyenin en üstüne uzanmak için bir elimi işimden ediyorum?
Maili yazdım. 1 saniyenin altında gönder butonuna zaten tıklayabilirim. Niye elimi touchbar'a uzatıyorum?

Sunumda inanılmaz bir çaresizlik görüyorum. Yapacak bir şey bulamadık, elimizdekini olabildiğince övelim havası var. #Apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Notebook tarihini yeniden yazıyoruz diyecek bir özellik mi sence?

 • serdarservet -socialguy @serdarservet

  Haklısınız. Ben de çok müthiş bir yenilik olarak görmüyorum bu TouchBar kısmını. Ha, güzel mi güzel, kullanışlı mı, evet çok kullanışlı.

  Fakat, bilgisayarların mobilleşmesini eleştiren biri olarak (mobilleşme derken taşınabilirlikten bahsetmiyorum, yazılımsal taraftan bahsediyorum) benim bu TouchBar yeniliği gerçekten moralimi bozdu. Hatta en çok kızdığım konu da, Escape tuşunun TouchBar üzerinde olması.

  Ben gerçekten büyük bir şeyler bekliyordum, fakat bunun zerresini bile göremedim diyebilirim. MacBook sever bir insan olarak, olmadı bu Apple. Beni tatmin edemedin. 🙁

  • serdarservet -socialguy @serdarservet

   Ayrıca Apple'ın o mükemmellerin mükemmeli yazı tipini çöpe atıp, çok sıradan ve düz, imajsız, dandik, beş para etmez yazı tipini de neden kullanmaya başladığını da gerçekten aşırı derecede merak ediyorum. O eski Apple yok mu, ah eski Apple. Özlüyorum seni.

 • Sevcan ALKAN @sevcanalkan

  TouchBar bencede kullanıssız, F tuşlarını kaldırımışlar ESC sanal olmuş ve yeri biraz sağa kayık tam yerindede değil. Touchbar uygulamaya göre özelleşince Fn komutları daralıyo, normalde fn ile hemen müziği değiştirebilirken bunda önce o kısmı genişletip sonrada o tuşu bulmak lazım. Normalde hiç bakmadan kullandığım fn komutlarını bunda nasıl kullanılıcak hiç bilmiyorum. Şık ama kullanıssız bence.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  MSI'in bir laptopu vardi Stealth Serisinden bir model tam hatirlamiyorum, Mousepad yerinde LCD Touchpad vardi.
  Resmen yok sayildi zavalli 🙂
  PC tarafinin kaderi bu, akla hayale gelmeyecek seyler eklenir ama kimse umursamaz, Mac/Apple tarafinda oldugu zaman cag atlanmis olur.

  Ote yandan, her zaman sadeligin dibinde gezen Apple icin boyle cafcafli seyler hem ilginc hem de hos olmus denilebilir.
  Buyuk ihtimal ile PC tarafinda da gorecegiz bunlari, bu yonden baktigimizda cok iyi olacak.
  Her ne kadar Optimus, Razer gibi firmalar bunu cok onceden yapmis olsa da hayatimiza Apple icad etti diye girecek.
  Olsun, hic yoktan iyidir 🙂

 • T01 @t

  Selamlar, bu argümanı neye göre ileri sürüyorsunuz bilemedim ama mecvut iPhone kullanıcısı olup da iPhone 7'deki home tuşundan pek şikayet eden görmedim (gerek sanal alemde gerekse gerçek) Touchbar'a gelecek olursak da yine mecvut MacBook kullanıcıları için büyük kolaylıklar sağladığı için sevileceğini düşünüyorum. Eğer MacBook ile yeterince uzun bir deneyiminiz olmadıysa bu tip özelliklerin çok gereksiz gibi göründüğünün farkındayım. Eğer yeterince uzun bir deneyiminiz olduysa da kusura bakmayın siz ne bu ekosistemi ne de elinizdeki cihazı iyi anlayamamışsınız. Kolay gelsin 🙂

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  @t safariyi açıyorsun adress bar touchbar'a geliyor. Ekranda zaten var. Zaten ekrana bakıyorum. Zaten touchpad üzerinde elim. Burada ne gibi bir zorluğu kolaylaştırıyor ben yakalayamadım. Evet çok şık ve gelişmiş bir görüntü. Ama bu örnek gibi çok zorlama şeyler var. Kolaylaştırdığı şeyler de yok demiyorum ama hakikaten zorlama yahu.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  @flashock PS güzel olmuş mesela onu beğendim. Premiere vb. de zorlama mesela. Touchpad ile zaten aşırı kolay bir kullanım vardı timeline üzerinde. Elimin altında mükemmel bir touchpad var. Onu bırakıp elimi touchbar'a uzatıyorum ve timelineda zoom yapıyorum. Ne şimdi bu yani inovasyon mu?

  Mac kullanıcı kitlesini bilmiyorum ne kadar klavyeye bakarak kullanıyor. Ben mesela klavyeye bakmam. Ekran dışında bir yere de bakmak istemem. Ekranda odağımı kaybetmeden emoji seçebiliyorken neden kafamı eğip de klavyenin tepesinden emoji aranıyorum, elimi uzatıyorum?

  Bilgisayar dünyasındaki en iyi touchpad'e sahip. Ben daha iyisini henüz göremedim. Bu kadar pratik iken touchbar çok zorlama kalıyor.

 • T01 @t

  @ardazeytin Zorlama olarak gördüğümüz şeylerin işin biraz şovu olduğunu hepimiz biliyoruz. Eleştirdiğin şey buysa eğer kaçımız bize lansmanlarda anlatılan şeylerin tamamını kullanıyoruz? Firma fark etmez. Yani ben adres barı için orayı kullanmam, eyvallah, ama istediğim gibi özelleştirebildiğim için kendime pratik bir kontrol paneli oluşturabilirim. Bu durumda adres barının orada ve tıklanabilir olmasından neden şikayetçi olayım? Ben işime yarayana bakarım. Senin kızdığın nokta sanki Apple'ın bunları anlatırken takındığı üslup gibi 🙂

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  @flashock PS beğendim diyorum ama versen yine ekranda gözümün önünde olup biteni kullanırım. Özelleştirilmese zaten olay çıkardı. Asıl numarası orada. Ben neden beğendim? PS içerisidnen 3-4 sekme içeride bulunan aksiyonları oraya atayabilirim. Yazdığım PS scriptleri buton buton oraya koyabilirim. Bunu biliyorum. Ürünü 1 ay deneyimlesem çok daha net konuşurum ama sunumdaki hareketler çok zorlama idi. Video editör pause'a falan basıyor. Ekranda kocaman pausu tuşu zaten var. E klavyeden tek tuş zaten pause yapıyordu yıllardır. Her ne kadar güzel bir özellik olsa da erişimi büyük handikap.