#OtoSeyir #Lastik #MichelinCrossclimate
yağmurlar başladı, lastik konusu daha bir önem kazandı. aklımda michelin'in crossclimate modeli var. ama michelin için türkiye yolları için fazla nazik, çabuk yıpranıyor deniyor. lastik işini yaparken yıpranır, hiç yıpranmıyorsa işini düzgün yapmıyor demektir bunun farkındayım ama burada kısa sürede işini düzgün yapamayacak kadar yıpranmasından bahsediliyor. bu konuda bilgisi olan var mı?

bir de michelin bu konuda öncü sanırım, ondan sonra bu tip 4 mevsim kullanıma yönelik lastik üretenler arttı diye biliyorum. michelin crossclimate'den daha dayanıklı ve uygun fiyatlı bir öneriniz olur mu? (peugeot 3008 için, 215/65-R16)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agah @agah

  iki sene önce Michelin'in ucuz bir lastiğini (ben seçmemiştim tamircim taktı) çok keskin bir yağmur sonrası asfalt çukurunda yarmıştım. şimdiki arabamın üzerinde de eski sahibinden gelen michelin'ler var, onlar da bitik durumda, değiştir beni diye ağlıyorlar. bu Michelin crossclimate hakkında çok iyi şeyler duruyorum ama bir yandan da 1 sene içinde lastik biter mi diye endişeleniyorum. normalde sakin sürerim, patinaj gibi hobilerim yoktur, çukurda tümsekte eğer farketmişsem kesinlikle yavaşlarım ama türkiyenin yolları hiç güven vermiyor. en sonunda pirelli'ye yanaşacağım sanırım 😀

 • Kadir @abdlkadrergin

  Michelin bilmiyorum da geçen sene aldığım goodyear efficientgrip ön lastikler bir kaç ayda yıprandı, arkalar fena değil. Gerçekten yollar felaket, yumuşak hamur bizim yollara dayanmıyor.

  • arandur @arandur

   Bende de aynısından var hocam, 10.000 km de bir sorun çıkmadı. Siz nerede yaşıyorsunuz?

  • Kadir @abdlkadrergin

   @arandur Manisa merkez. Neden olabilir acaba? Lastikleri kliksa'dan almıştım, yeni tarihliydi. Sadece önlerde oldu deformasyonlar. Aracın motoru 2000 - ağır motor, ne kadar hava bassam da önler bayağı eziliyor. Benim tahminim o yüzden dayanmadı bana. Sağa sola da hareket ettikçe deformasyon başladı.diye düşünüyorum. Şu an 37 basıyorum önlere yine de yanaklar ezilip şişiyor. Önceki lastikler Bridgestone'du, hamuru sertti. Bunlar bana yumuşak geldi sanırım. Bir de geçen lastikçinin biri en dandik lastik bu dedi moralim bozuldu 🙂

  • Agah @agah

   @abdlkadrergin önler hep önce eskir çünkü hem direksiyonu kullanırken, hem frenleme yaparken hem de motorun ağırlığı yüzünden en çok onlara yük biner. lastşkçi dandik derken muhtemelen ülkemiz şartlarına uygun değil anlamında söylemiştir, yoksa yıpranma dışında performans olarak kendilerini ispatlamış markalar bunlar. bu yıpranma mevzusunu düşününce insanın petlas takası geliyor 😀

  • Kadir @abdlkadrergin

   @agah_bagrik adam direkt markayı indirdi yahu. Eskidendi o diyor, artık dandik diyor Goodyear lastiklerine. Kendisi Starmax (Petlas) bayisi ama hangisini tavsiye edersin diye sorunca Michelin, Lassa.. diye başlıyor. Halbuki Michelin çok daha yumuşak diye biliyorum forumlardan. Eminim Michelin taksaydım aynı olayı yaşayacaktım. Goodyear'ın performansı bence çok güzel, yol tutuşu, sesi felan ideal ama hemen yıprandı işte. Ama şu Petlas'ı denemek lazım cidden 😀

 • Agah @agah

  mesela pirelli'de şöyle bir lastik buldum dayanıklılığından ve delinmeye karşı sağlamlığından dem vurmuşlar, 4 mevsim olduğunu da iddia ediyorlar.
  https://www.pirelli.com/tyres/tr-tr/car/find-your-tyres/products-sheet/cinturato-all-season#/overview

 • YasinC @yasinc

  Ne kadar yumuşaksa hamur o kadar çabuk yıpranır ancak yol tutuş ve fren performansı o derece yükselir.

 • Orcun @orcun

  Continental'in premium contact 5 modelini kullanıyorum. İzmir gibi bol yağışlı memlekette bile normal kullanımda yağmurda 1 kere bile kaymadım. Ki geçen sene yağmurda çok kullandım. Ha benim salaklığımdam virajı alamayıp kaydım ama o hızda da kaymam normaldi. 🙂 izmirin yamuk dümük yollarında da lastikte bir sorun olmadı. Dağa köye heryerede gittim kullandım. Konforu güzel http://www.continental-lastikleri.com.tr/binek/urunler/otomobil/yaz-lastikleri/contipremiumcontact5 şuradan bakabilirsiniz.

 • arandur @arandur

  @superiyot artık eskisi kadar zayıf değil. Mesela 205-55-r16 lastikler normalde yük sınıfı 91 oluyor ama Michelin CC ile 94 ve XL olarak geliyor aynı ölçüdeki lastik. Dayanıklılık sorununu en azından bu şekilde aşmışlar. Ben de düşünüyorum bu lastiği.

 • arandur @arandur

  Paylaştığım fotoğraftan ve verdiğim linkten 4 mevsim lastikleri kıyaslayabilirsiniz. En mantıklı seçim Michelin CC. Daha ucuzu da bulunmuyor.

  http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2015-AutoBild-All-Season-Tyre-Test.htm

 • Agah @agah

  problem yaratacak şey nedir? ben hep edebimle kullanırım arabayı ama kırk yılın başı beklenmedik bir şey olduğunda yanlış lastik seçiminden ötürü pişman olmayayım diyorum.

 • Agah @agah

  @maximilian hem param kısıtlı hem de sök tak takip et vs. pek uğraşamam. o yüzden tek tip lastikle olayı halledeyim diyorum. araba sürerken limitleri hiç zorlamam ama işte gün gelir benim haricimde bir sebepten ötürü lastiğin performansına işim düşerse diye kafa yoruyorum. yoksa agresif sürüşle işim olmaz.

 • arandur @arandur

  Agah ne yaptın bu lastik işini? Ben GoodYear 4 mevsime yöneleceğim gibi. Michelin CC biraz sert bir lastik.

  • arandur @arandur

   @e-ozdemir tamam işte, ADAC test sonuçlarını falan listelemişler. Ben de bu tip 3 bağımsız kuruluş testini birleştirip ortalama puanlar aldım, Michelin ve GoodYear dört mevsimde kafa kafaya geldiler. CC kuru zeminde iyi, ıslak zeminde ikisi de iyi, kış şartlarında GoodYear üstün.

  • Agah @agah

   şuradaki olumlu yorum üzerine bu lastiği aldım:
   https://teknoseyir.com/inceleme/lassa-competus-at-lastik

   aslında aradığım kriterlerin epey bir dışına çıkmış oldum, performansı bir kenara bırakıp lastiğin dayanıklılığını ve yol dışı şartları daha çok göz önüne aldım. offroad yapacak halim yok ama zaman zaman yolun dışına çıktığım oluyor, lastikten yana kafam rahat olsun dedim. beklentim performansı yüksek ama çabuk yıpranan bir lastik yerine performansı orta karar ama bu performansı uzun süre koruyabilen bir lastik kullanmak.