BTK, ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle internet ve telefon hatlarını kesebilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), elektronik haberleşme sektörüne yönelik yetkilendirme yönetmeliğinde ‘savaş ve ulusal güvenlik’ ayarı yaptı. Yeni düzenlemeye göre telefon ve internet hatları ulusal güvenlik gerekçesiyle kesilebilecek.

Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre BTK, savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda kamu güvenliği ve ulusal savunma için gerekli görüldüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız süreyle işletme faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilecek.

Ayrıca yeni düzenlemeye göre BTK, elektronik haberleşme sektörüne girecek firmaların yetkilendirme taleplerini, ilgili kurumların görüşlerini de alarak ‘milli güvenlik’, ‘kamu düzeninin korunması’ ve ‘kamu yararı’ gerekçesiyle reddedebilecek. Yönetmelikle, telefon trafik bilgilerinin muhafaza edilme süresi ve kapsamına ilişkin de değişiklik de yapılırken, söz konusu süre de bir yıldan iki yıla çıkarıldı.

#HaftalıkGündemeMalzeme #akış

Bu demek oluyor ki yarın bir gün hükümet keyfi uygulamalarla telefon ve interneti kesebilecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Emre @emre1393

    bu gidişle vodafone da çekilir ülkeden

    • sarp @sarp

      Aslında bu haftaki Haftalık Gündem Değerlendirmesi'nde Vodafone'un Türkiye'ye yeterince yatırım yapmadığı konuşulmuştu. Tabii çekilmesi çok düşük bir ihtimal ama nedense dünyanın en büyük operatörlerinden Vodafone fazla bir atılım yap(a)mıyor. Turkcell'in kazık faturaları ve Avea'nın çekim kapasitesinin düşük olduğu göze alınırsa ellerinde ki fırsatı resmen tepiyorlar.