AMD Summit Ridge İşlemcisi Duyuruldu!

AMD, Computerx 2016 fuarında zen mimarisi kullanan yeni işlemcisi Summit Ridge'i tanıttı. AMD Summit Ridge işlemcinin tüm özellikleri ve detayları haberimizde.

AMD, merakla beklenen Zen mimari tabanlı 7.nesil yeni işlemcisi Summit Ridge'i resmi olarak duyurdu.

FX serisi işlemcilere benzer bir tasarıma sahip olan yeni Summit Ridge, güçlendirilmiş 8 çekirdek ve 16 işlem parçacığına (Thread) sahip. Alt tarafında herhangi bir pin bulunmayan yeni işlemci AMD'nin AM4 soket yapısını destekliyor.

Summit Ridge Özellikleri

Geliştirilmiş yapısı ve özellikleriyle dikkat çeken işlemci, FX serisi işlemcilere oranla yüzde 40'lık bir performans (IPS - Instructions Per Clock) artışı gösteriyor.

Bulldozer mimarisi üzerinde yapılan geliştirmeler sonucu ortaya çıkan Zen mimari ürünü olan Summit Ridge, Intel'in şimdiki nesil işlemcileriyle rekabet edecek.

Yeni Bir Mimari

AMD uzun süredir üzerinde çalıştığı Zen mimarisi ile, Bulldozer mimarisi üzerinde kullandığı Vishera yonga seti için büyük performans artışına gitmiş olacak. Intel'in Hyper-Threading teknolojisine benzer bir yapıda olan mimari, eş zamanlı olarak çoklu işlem sürelerini minimuma indirecek.

Fiyatlandırma konusunda net olarak bir bilgi paylaşmayan AMD CEO'su Lisa Su, Intel'in duyurduğu yeni 10 çekirdekli işlemcilerin 1000 dolar civarında bir maliyeti olduğunu ve pazar üzerinde fiyatlandırma yaparken maliyetleri referans alacaklarını bildirdi.

Kaynak: http://shiftdelete.net/amd-summit-ridge-islemcisi-duyuruldu-72032

AMD Summit Ridge İşlemcisi Duyuruldu! - ShiftDelete.Net

AMD, Computerx 2016 fuarında zen mimarisi kullanan yeni işlemcisi Summit Ridge'i tanıttı. AMD Summit Ridge işlemcinin tüm özellikleri ve detayları haberimizde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap