AMD’nin yeni işlemcileri Intel Core i7’yi gölgede bırakıyor

AMD eskiden beri Intel’e göre daha uygun fiyatlı işlemciler üretmesiyle biliniyor. Ancak fiyatı uygun olan bu işlemciler genelde Intel’in gerisinde kalıyor ve bu da özellikle oyuncu kitlenin büyük bir bölümünün tercihini Intel’den yana kullanmasına neden oluyordu. AMD yeni tanıttığı işlemciyle birlikte uygun fiyatın yanı sıra performans konusuna da ağırlık veriyor ve Intel’i her alanda geride bırakmayı hedefliyor.

Computex’te tanıtılan 7. nesil üst seviye AMD işlemciler önceki işlemcilere göre yüzde 56 oranında daha yüksek performans sergiliyor. Intel Core i7 ile karşılaştırıldığında ise yüzde 53 daha hızlı grafik performansı ve yüzde 51 daha fazla işlem performansı vadediyor. Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işlemciler, verimliliğe de önem veriyor. Önceki nesile göre yüzde 12 daha az güç tüketen işlemcinin offline olarak 1080p video izlerken yüzde 41 oranında daha az güç harcadığı ifade ediliyor. Yeni A9, A6 ve E2 işlemcilerine eklenen Excavator adlı çekirdekler HD video oynatımında ekstra performans sağlıyor.

En üst seviyedeki FX 9830P, 3 GHz hızında çalışıyor ve bu hız 3.7 GHz’e kadar çıkabiliyor. Giriş seviyesindeki E2-9010’un ise 2 GHz hızında çalışıyor ve hızı 2.2 GHz’e kadar artırılabiliyor. Dell, HP, Lenovo ve Asus’un yeni dizüstü bilgisayarlarında bu işlemcilere yer verileceği belirtiliyor. Zamanla bu markaların sayısının artması bekleniyor.

Kaynak: http://www.log.com.tr/amdnin-yeni-islemcileri-intel-core-i7yi-golgede-birakiyor/

AMD’nin yeni işlemcileri Intel Core i7’yi gölgede bırakıyor - LOG

AMD eskiden beri Intel'e göre daha uygun fiyatlı işlemciler üretmesiyle biliniyor. Ancak fiyatı uygun olan bu işlemciler genelde Intel'in gerisinde kalıyor ve bu da özellikle oyuncu kitlenin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Burada bahsedilen FX-9830P buyuk ihtimal ile mobil islemci, Socket FP4 olarak geliyor bu islemciler.
  FP3 bir onceki mobil islemcilerin socket modeliydi.

  Henuz masaustu modellerin adlari ve hizlari belli degil...
  Ozellikle Zen core olarak gelecek olan "Summit Ridge" adli seri bugunki masaustu FX ve sunucu Opteron serisini yenileyecek.
  14nm olan bu islemcilerin en az dual kanal olmak uzere DDR4 destekleyecekleri kesin, 4-8 cekirdek olarak yapilandirilacaklar ve socket modeli olarak AM4 belirtilmis.

  APU olarak'ta yenilenmis Excavator gelecekmis, ilginc olan bu seri islemcilerin de bir kismi AM4 socketine uygun olacak.

  APU'lar bu yilin 2. yarisi gelmekle birlikte Zen serisi ve diger AM4 islemciler icin 2016 sonu / 2017 basini beklemek gerekecek.

  • Sertan @cpt-macmillan

   Dostum Zen islemciyi Baya Baya Takip Ediyorum Zen FX Extreme Serisi Oluyor Athlon FX'de Extreme Serisiydi Fiyati 1000 $ Dolar Olucak AM4 Soketli Olucak i7 6950X'e Denk Geliyor. Excavator APU Guclu Olabilir Ama Zen islemci Varsa Alinmaz 28 Nm Sonucta. Zen islemcide Hyper-Threading Var Bunu Cumle Alem Biliyor AMD'nin Kullandigi Hyper-Threading 4 Yollu intel'in Kullandigi Hyper-Threading 2 Yollu Olucak AMD CMT'yi Birakmakla Cok iyi Yapti Zaten.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @hyper-threading
   Fiyati 1000 dolar olmayacak onu kesin olarak soyleyebilirim.
   En pahali modelin 300 dolar olmasi kesin gibi.

   AMD Hyper Threading kullanmiyor, baska bir cesit ve calisma yontemleri farkli.
   Su andaki FX islemcilerde kullanilan model 4 adet 2 li islemci blogu iceriyor.
   Yeni nesilde de ayni model ama 2 x 2 sanal islemcili olacak fakat sistem bunu sanal cekirdek gormeyecek.
   Aslinda su andaki FX islemcilerin calisma mantigi da ayni ama Windows platformunda tam performans veremiyor iste AMD'nin Zen islemcilerinde biraz daha Intel vari model izleyecegi soyleniyor fakat sanal cekirdek yaparsa bu piyasada Intel'i taklid ediyor goruntusu verecektir bu yuzden yine 4 blok 8 islemci ama her blok 2x2 seklinde calisacakmis.
   Sekiz cekirdek 16 islem...

   Tabi gelene kadar bunlar spekulasyon mu gercek mi bilemiyorum fakat dogru olma ihtimali yuksek.

  • Sertan @cpt-macmillan

   @ameledervis Dostum AMD Acikladi Hyper-Threading ile MCM'yi Birlestirmis Yani 4 Yollu Hyper-Threading Olucak Lisa Su Bugun Acikladi 1000 $ Dolar Olucakmis. CMT Aslinda Cok Guclu Yapiya Sahipti Fakat Kod Eksikliginden Dusuk Performans Veriyor AMD CMT'yi Cope Atmakla Cok iyi Yapti CMT'yi IBM Yapsaydi Daha iyi Olurdu Birde MCM Modul Chip Modul Oluyor Buda IBM'e Ait. MCM Sorunsuz Ve Basarili CMT Gibi Degil Birde CMT'ye Benziyor Ama Degil.