Din amaçlı paylaşım değildir hemen atlamayınız...:=))) Küfür içermez... #israf Haramdır...

Dinin Farzlarını yapın amma sünnetleri ve müstehapları hayatınızda farz ve vacip görmeyiniz... Hayatın gerçeklerinden kopmayınız... Tanımadığınız bir kişiye en son ne zaman yemek yedirdiniz... veya su ( meşrubat ) ikram ettiniz... veya yolda kalmışa bilet aldınız...

Senin çok paran olsa işte işi de biliyorsun X99 sistem dizip içine de çift ekran kartı takarsın diyorlar gençler... Peki ne yapacağım ben bu sistemle ki derim kendime. Şu anki sistemim benim her türlü ihtiyacımı fazlasıyla gideriyor. Render, 3D tasarım, vb. üretimim yok bu İsraf olur. O kadar dövizde yurtdışına çıkmış olur...:=((( Ben biraz garibim idare edin...
#akış #teknoisraf #İsrafYapmayalım
@gerginix usta sana laf sokmadım genel konuşuyorum. Sen zaten Müsrifim diyorsun...:=)))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gerginix @gerginix

  Kendim Intel - Nvidia kullanıyorum ama soranlara hep AMD tavsiye ediyorum. Daha ne yapayım.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  hem dini değil diyorsun hemde tartışmalı hüküm veriyorsun hocam olmuyor (sende bir gariplik yok)

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Allah'ın Melekler ve Peygamber efendimiz vasıtasıyla indirdiği ve tebliğ ettikleri İslamla, Modern çağdaki kişilerin çıkar amaçlı yönlendirdikleri İslam adındaki melez çok farklı ne yapayım...:=))) 200 yıldır Din-i-Dar Nesil yetiştirme çabaları sürüyor haricin... Türkiye'nin en önemli İhraç malı Askeridir demiş birileri...:=(((

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   modern çağda zaten dinde modern 😀 (modern din mi olurmuş azizim ya din köklüdür tüm dinler inanç sistemleri hepsi köklüdür modern olmaz olamaz)

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   "indirme" kavramını download gibi düşünün 😉 öte yandan bu 7 kat biraz farklı mesela uzay'ın tamamı 1. katta kabul edilir (galaksi değil tüm uzay)

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   O benzetmedir. Bizim atalar " GökTengri " der...:=))) Kendileri de GökTürk'lerdir... Adem-Havva Gökten indi yaaa...

   Erişilmez gördüklerinden. İlk çağda sapıtıklar göğe ulaşıp tanrıya ulaşmak ( belkide haddini bildirmek amaçlı ) için kule yapmaya karar vermişlerdir. Kulenin sonu hüsran.

   Modern çağda da Gagarin'in tam 108 saat sürecek yolculuğun başında, uzaya çıktığı anda, bir iddiaya göre ağzından dökülen ilk sözler, “Burada tanrı filan görmüyorum” oldu. Resmi kayıtlarda bu konuşmanın izine rastlanmıyor gerçi ama uzay meraklıları bu cümleyi ezbere biliyor.

   NizamülMülk gibi Modern Medrese sistemine geçmeli. ( Tarih profesörü şöyle dedi : Medrese sistemini biliyorum. O sistemle 2 yılda 4 yılda öğretebildiğimden daha fazlasını yükleyebilirim talebeye. ) Biz bize uyan doğruyu bulmuşuz sonra yoldan çıkartılmışız. Ne Din kalmış ne de Fen. Toplumu dinden çıkartamazsan Dini eğitime sokacaksın ki herkes anlayıp şaklabanlar ayıklansın. Hollanda da öğrenci Felemenkçe dışında İngilizce Almanca ve Latince öğretiyorsa bazı şeyler değişebilir. Eğitim Sistemimiz Anglosakson Siyonizmin elinde, Cumhuriyet diye şartlı özgürlük verilmiş bize...:=)))

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @kadirg1976 bak işte şimdi oldu 😀 Nizam'ül Mülk dedin mi orda dururum dünyanın gelmiş geçmiş en modern eğitim sistemini kurmuş ve tıkır tıkır işletmiş birisidir Kİ Avrupa eğitim sisteminin tamımı ondan esinlenir (bazılarına göre ise bire bire model alınmıştır) Zaten ilim öğrenmek müslümana farzdır yanlız tek başına kafi değildir ilim iki kenarı bilenmiş demirdir elinde tututup iş göremezsin iş görmek için irfan gerektir. İşte tamda burda modern dünya ve modern dünya'da yaşanan din bu irfanı bize kazandırmakta aciz kalıyor uzay teknolojilerini geliştiriyoruz ama hala açlıktan insanlar ölüyor saniyeler içinde dünyanın öbür ucuyla iletişim kuruyoruz ama hala barış içinde yaşamaktan aciziz hala endüstriler savaşlardan besleniyor hala yaşadığımız gezegene en çok zararı biz veriyoruz neden çünkü irfanımız eksik sadece ilim kılıcını sağa sola savurmak için irfan öğreniyoruz irfan asıl ilim kılıcının insanlığa zarar vermemesi için ona bir kın olmalıdır anlayışını hala benimseyemiyoruz.... Bakın israf etmemek konusunda bile anlaşalmıyoruz çünkü israfın ne olduğu bize sadece sayısal şeylerle anlatıldı paranı israf etme zamanını israf etme vs vs peki ya imkanlarımızı israf etmek konusunda ne biliyoruz hiç çünkü imkan soyut bir kavram...

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Valla dünya param olsa sıfır alacaksam TOFAŞ EGE bitti nokta. @can Tek rakibi de Doğan görünümlü Şahin... Fark 3 harfliler...:=)))

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Referans İslam ne yapayım Hristiyanlıktan veya Yahudilikten bablar mı bulayım...:=)))

 • Gerginix @gerginix

  Diyanet'in tüm pc leri apu imiş.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Tayyip Bey izin verirse Dinayet İşleri zırhlı araçları satıp dini ve ilmi amaçlı kitapları e-kitaba çevirip server teşkilatı kuracaklarmış...:=))) Müftüler Camilerin merkezden gelen bütçelerine el koyup koskocaman imamları dilenciye çeviriyor... Durumunu bilmediğim camiye ezbere yardım yapmam...
   Misal : Bu parayla yaz kuran kursuna gelecek fakir çocuklara elif-ba alın derim. Ayır çuvala gitmesin derim.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Bu tip dini içerik paylaşımlarını bu aralar görüyorum. Konusu veya içeriği beni ilgilendirmiyor. Yeri değil burası Facebook değil burası.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Geçen günkü @gamsizm uyarısını gördüm ama amacını göremedim. Bizimkisi seviyeli olup daha hilal seferi düşünmüyoruz Avrupa'ya. Bu güne kadar bu yüzden uyarı veya ban yemedik...:=))) İnsanlar birbirlerine benzer amma aynı değillerdir...

 • Hado @hado

  Şunları yazanlar onlarca çocuğa burs veriyordur eminim.

 • Kvothe @amurado

  Zekatımı verdikten sonra harcadığım paraya (helal olan şeyler tabiiki) kimse karışamaz. Adam yeterince hayrını yapıyor. Sen umreye gitmeyi sünnet ibadeti olarak düşünüyorsun ama adam zevk alıyor ondan. O'nun için artık umre ibadet değil sevgiliye kavuşmak gibi.
  Sana katılmıyorum.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Nasrettin Hoca fıkrasındaki tarikatı tarif etmişsin...:=))) Ne deyim sen de Haklısın... Bizim dediğimizi anlamışsın amma zora sokmuşsun... Onun gönlü zaten Kâbe'de gitmesine gerek yok...

   Tamam da o durumdaki adam zaten 3/4 kendi dışında Din-i İslama İnsanlığa kalanı kendine iaşesine ailesine harcar... Bizler burada hava olsun diye yapılan İbadet görüntülü harekete kızıyoruz.

   Misal : Doğada 3 tane bıldırcın 4 adet tavşan var sanki Avcılar et bulamıyormuş gibi Av denilen Spora çıkıyorlar... Atıcılık spordur amma Avcılık bence katliamdır. Leyn hadi 1 tane vurdun motor kaputuna sermiş poz veriyor...
   Bunlarda Mekke manzaralı süitlerinde viagra patlatıyorlar... Sorma " - Ben bilmem " #yunusemre zikiri...
   40 da 1 yani güncelle % 2,5 oranındaki Zekat aslen İslam Devletini almaya toplamaya memur olduğu ibadet. Şimdiki Sosyal Fonlar gibi. Halis ve Kâmil Müslümanda bunun üzerinde kişisel sadaka ve vakıflar vardır. Orada kalınmaz o işaret edilen alt limittir. Müslüman öyle milimetrik hesap yapmaz...:=)))

  • Kvothe @amurado

   İscinin emeginin karsiligini teri sogumadan verin diyen bir peygamberin dinidir islam. Kisilere indirgemeyin. Kotu ornek ornek degildir. Soyle dusunelim birde ben pc oyunlari oynamaktan hoslaniyorum adam umre yapmaktan hoslaniyor, banane.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   yanlız bakın şunu kaçırıyorsunuz 8-9 kere ümre yapan adamın umre'ye ayırdığı maddiyatla ihtiyaç sahiplerine yardım için ayırdığı bütçeyi bilmiyoruz hiçbirimiz belki adam 8-9 ümre parasının 2-3 katı yardım yapıyor (2000€x9=18000€x2=36000€ hadi düz hesap 40000€ hadi 50000€ olsun emin olun bu para hiçbirşey o 8-9 kere ümreye giden için zaten bindiği araç 300000-350000₺ sırf zekatı milyon olan insanlar var bu ülkede)

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  @kadirg1976 bir ateistin burada bu tarz şeyler yazması hoşunuza gider miydi? Yeri değil.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Onlarda yazıyor yerince muhabbet ediyoruz... Daha benim çevremde kafa-göz yarılması olmadı... Allah'ın verdiği hakkı kimseden almayız... İnanmama, bunu söyleme ve yaşama hakkı var... Şeriatte alkollü içki Müslümana haramdır. Hristiyan'a yassak kılamazsın devlet olarak...

 • Ota @otakaraha

  Her zaman daha iyisi ve daha kötüsü vardır. Ama bu şekilde ruh sağlığını veya imanı sorgulamak bence yanlış. O zaman kullandığımız telefonları, bilgisayarları veya bilgisayar parçalarını düşünün. Hepimiz deliyiz.
  Anlamlı bir şarkı sözü ile bitirmek istiyorum: (teşekkürler)

  Masum değiliz hiç birimiz.
  Eller günahkar.
  Diller günahkar.
  Bir çağ yangını bu bütün...
  Dünya günahkar.
  Eller günahkar.
  Diller günahkar.
  Bir çağ yangını bu bütün...
  Dünya günahkar.
  Masum değiliz hiç birimiz.

 • Kvothe @amurado

  @kadirg1976
  Bir gün Nasreddin Hoca eve doğru yürüyormuş, bir arkadaşı arkadan seslenmiş "aman hoca gördün mü biraz önce geçen helva kazanı ağzına kadar doluydu". Hoca istifini bozmadan "bana ne" demiş. Arkadaşı, "ama hoca helva kazanı sizin eve gidiyordu, buna ne dersin?" demiş; hoca yine istifini bozmadan "o zaman sana ne?" demiş.

 • Ahmet Bayram @noksyesvs

  bu çocuklar varken hiç ümreye gitmeyen gtx 980ini 1080le değiştirecek olanlar? iphone 6s ini 7 ile değiştirecek olanlar? manitasıyla 20 tlye waffle yiyenler? nescafe 3ü1 arada varken starbucksta kahve içenler..... onların akıl sağlığı ne olacak? bu fotoğrafları paylaşanlar malının zekatını verse bir problem kalmayacak ama iş başa düştü mü 'banene yeea 9 kere ümreye gidecek olanlar zekat versin ben 48 ay taksitle ayfon alacam' diyenler yüzünden bu çocuklar bu halde. o yüzden merak etmeyin 9 kez ümreye gidenler vermesi gereken zekat+ onun dokuz katı kadar da sadaka veriyor.

 • teknosevir @teknosevir

  din amaçlı paylaşım değilse neden farz sümmet vacip israf diye giriş yapıyorsun. muhammed olmasaydı yardım etmeyecek miydin insanlara? açların halinden anlaman için illa oruç mu tutman gerekir? hep derler ya niyet önemli diye, senin niyetin hiç temiz değil bu paylaşımda. dini değil deyip sinsice dini argümanlar kullanıyorsun.