Kuzey Amerika pazarı şu arabanın neyini beğenmedi bilemiyorum ama 2016 model yılıyla veda ediyor Dodge Dart 🙁 2.0 litre atmosferik (160hp) veya 1.4 Turbo (yine 160hp ama 250Nm tork) motorlarla tercih edilebilen bu güzelim arabanın fiyatı da $17,000-22,000 arası değişiyordu.

Kalıplarını, modellemelerini, parçalarını, çizimlerini keşke TOFAŞ veya TÜBİTAK yerli otomobil projesine alabilsek...

#OtoSeyir #akış #Dodge #Dart #FCA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Arka tasarımı çok kötü, bence ön tarafla hiç uyumlu değil.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Dodge imajı Amerika'da oldukça kötüdür, ucuz ve dandik olarak algılanır. Ne kadar güzel olursa olsun bu algının değişmesi zor. Tabi bir de Fiat Chrysler CEO'su Chrysler markası altında sedanları azaltmaya karar verdi diye hatırlıyorum, ondan da olabilir biraz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Ön farın hemen üstünden geçen bileşim yeri, ön tarafın tasarımını çok bozuyor. Izgara altı zaten parçalı gibi duruyor, farın üstünden geçen birleşme noktası yüzünden ön taraf yap-boz tahtası gibi olmuş. Izgaranın güzelliğini çok bozuyor. Bu araç önden çarpmalı kazalarda çok fazla kaporta masrafı çıkartır.

 • Jabba the Hutt @jabbathehutt

  Fiat Viaggio bize gelsin saniyede Dodge yaparız onu. 😀

 • Paralelport @paralelport

  Hmm. Güzel tartışma konusu aslında. Otoseyir'i aslında bu tarz konularda damardan bilgi ile diğer emsallerinden ayırabiliriz.

  Öncelikle bu konuda rakamlara bakmak lazım. 2015'de Dart 87 bin satmış. Kardeşi Chrysler 200 ise 177 bin.

  Rakipleri kimler ve ne kadar satıyorlar? Midsize sedan sınıfı bu sınıf.
  - Toyota Camry 429 bin
  - Honda Accord 355 bin
  - Nissan Altima 333 bin
  - Ford Fusion 300 bin
  - Hyundai Sonata 213 bin
  - Chevrolet Malibu 193 bin

  Özetle Dart zayıf. 200 iyi sayılır. Yine de sınıfın en gerisindeler.

  Gördüğüm kadarı ile Fiat'ın bu modelleri çöpe atmasının birkaç nedeni öne sürülüyor:
  - Satışlar o kadar da iyi değil. Rakamlar belli.
  - Bu segmentte karlar düşük. Karların yüksek olduğu segmentlerde araç yeterince üretemiyorlar ve Michigan ile Illinois fabrikalarını bu sedanlar yerine Jeep/Ram gibi markaların karlı ürünlerini ayıracaklar. Aynı platformda sedan değil crossover üreteceksin, çok fark yok. Fiat'ın başındaki eleman mantıklı bir adım atmış.
  - Dart'ın kalite sorunları. Consumer Reports'da düşük puan almak.
  - CAFE denilen "Şirket Ortalama Yakıt Ekonomisi" standardı. Obama'nın eklediği son rötüşlarla 2025'e kadar her firma için ortalama tüketim rakamı en az 54.5 mpg olmak zorunda. Buraya adım adım ulaşılacak. Fiat'ın bunu da hesapladığı söyleniyor. Bu iki sedanı atınca ortalamaları değişiyor işlerine geldi diyorlar.

  Kişisel olarak ben de tasarımlarını başarısız buluyorum. Uzakdoğulu rakiplerine benzeyen bir tasarımı var. Üstüne işçilik de iyi olmayınca gayet doğal bir sonuç.

 • ApoNSHeLL @aponshell

  Hocam arabalardan pek anlamam ama bu renault talisman değil miydi dedim 😀

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  o paralara amerikada alternatif çok. Hele ki 25 bin usd ye çıktığınızda alamayacağınız araba yok. amerikalılar sorunsuzluğu kanıtlanmış arabalara biner.