@chndkmn Merak etiğin ve sana bahsettiğim konu. Şuan 1GB bellekli bir windows telefon sanallaştıramıyorum mesela. Boşta 1.7Gb bellek görünüyor. Chrome'u kapatsam açarım ama sonuç olarak işim sekteye uğramış oldu bu durumda. O yüzden 4GB bellekli bir cihazla bu işi kalkışmamalısın. 8GB RAM dahi bir tasarruf dikkat istiyor.

Profesyonel iş çıkartmak için bazen 2-3 cihaz birden sanallaştırmak gerekiyor. Bunun için en az 12 ideal olarak 16Gb bellek gerekiyor. Hepsini aynı anda test etmek var birde tek tek kapatıp açılmasını kapanmasını beklemek var. İlk açılısı ve kendine gelmesi ardından uygulamanın build ve deploy edilmesi SSD ile bile bir kaç dakika sürüyor.

Hobi amaçlı i3 + 8GB bellek bir cihazla iş görülebilir ama maddi anlamda bir iş için biraz para yatırmak gerekiyor. Hazır güncel olarak denk gelmişken sana da göstermek istedim. Batan ucuz cihaza kaçıp pişman olma diye. 🙂

#akış #Windows10 #yazılımgeliştirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Furkan Çelik @despdair

  Bendim cihaz 4 gb iken android emülasyonu chrome'u flaan kapattıktan sonra takriben 30 dk'de açılıyodu (işlemciside biraz zayıf ama darboğaz ramdi bence) windows mobile ve visual studio ikilisinde visual studio bazı durumlarda 4 gb ram'i kullanıyo zaten zor olacaktır

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Çoklu cihaz ve performans testi yapılacak uygulamalarda işlemci de gerekiyor. Elimde 2009 model bir laptop var mesela core2duo 4GB bellekli onda çalışamıyorum. Fiziksel anlamda elimde telefon olması lazım anca öyle çalışılabilir. O da tam bir test olmaz tek cihazla test yapılmaz. WVGA ekranda uygulama başka görünüyor 4K ekranda başka görünüyor.

 • Muco53 @muco53

  Bende Android app geliştiriyorum 4gb ram kesinlikle yetmiyor. Bu yüzden direk cep telefonunu bağlayıp onda test ediyorum.

 • bzn7 @bzn7

  Visual Studio biraz daha iyi. Android Studio proje biraz büyükse nefes aldırmıyor 4GB ram'de. Ama ben işlemcinin farkını pek gözlemleyemiyorum. Ram darboğazına takılmadığı müddetçe i3-3110M ile i7-4712MQ pek farketmiyor. Hatta i3'te SSHD, i7'de HDD olduğu için i3 daha seri tepki veriyor. Ama biri 4GB diğeri 16GB, orada fark ortaya çıkıyor.