Avea yaptı yapacağını!!!avea dolandırıcılığı
merhaba arkadaşlar geçen hafta cumartesi ayın 9unda babamın telefonuna icradansatınal diye bir siteden mesaj geldi işte üye olmuşsunuz iptal etmek için bu linke tıklayın diye babam da dolandırıcılık olduğunu bildiği için iptale falan tıklamamış silmiş mesajı ama bu ay faturasına 30 tl bu siteden kesinti yapılmış üstelik mesajda 3 gün içinde iptal edebilirsiniz denmiş ama babamın fatura kesim tarihi ayın 9u olmasına rağmen parayı kesmişler bu durumla karşılaşan var mı?haftaiçi tüketici haklarına başvuracak böyle bi dolandırıcılık olabilir mi?hani linke tıklasa tamam diyeceğim ama tıklamamış başkası da tıklamasın diye mesajı silmiş!!
#akış #dolandırıcılık #aveadolandırıcılığı #fatura #icradansatınal

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • omerfidanoglu @omerfidanoglu

  @gamsizm abi bunu okurmusun başkasının başına gelmesin bu tür dolandırıcılıkların sayısı o kadar arttı ki

 • Herakles @herakles

  Tolga cem küçükyılmazın dirseğini aradı gözlerim

 • Mr.Bell @mr-bell

  Şimdi büyük ihtimalle bahsi geçen mevzu mobil ödemenin açık kalması sonucu oluşan bir sıkıntı.
  İnternette girdiğimiz sitelerin içindeki reklamlar sonucu bu servislere üye olunuyor.

  Müşteri hizmetlerini arayıp servise kendi isteğiniz ile abone olmadığınızı söyleyin ve ödenen ücreti geri istediğinizi söyleyin.
  Aynı zamanda mesajda yazan numaraya iptal mesajı atın.

  • omerfidanoglu @omerfidanoglu

   müşteri hizmetlerini aramış babam ama bişey yapamayız demişler hattı taşımış iptal aşamasında şimdi avea hattı biliyorsunuz bu tür dolandırıcılıklarda iptal vs mesajı atarsan ücreti alıyor yine de

  • Mr.Bell @mr-bell

   Fatura kesildikten sonra ücretin iade durumu söz konusu.
   Taşımış olsanız bile arayıp başınıza böyle bir durum geldiğini ve olay yüzünden numaranızı taşıdığınızı ve paranın iade edilmesini istediğinizi söyleyin.
   Eğer olumsuz olursa tüketi hakem heyetine gidersiniz.

  • omerfidanoglu @omerfidanoglu

   hocam zaten müşteri hizmetlerini aramış babam müşteri temsilcisi biz bişey yapamayız diyor babam da aynı şekilde mahkemeye vercem demiş hattı taşıyacam demiş

  • Mr.Bell @mr-bell

   Cuma gün bir yakınımızın iki hattı için aynı görüşmeyi bizzat kendim yaptım,şuan incelenmesini bekliyoruz.
   72 ssat içinde geri dönmeleri gerekiyor.
   Sizde online işlemlerden kontorl edin mobil ödeme olarak mı görünüyor diye.
   Eğer mobil ödeme vb olarak görünüyor ise alabiliyorsunuz zira daha önce başına gelip iade alanlar vardı.
   Bence bir görüşme daha gerçekleştirin bizzat kendiniz konuşun ama mümkünse hafta içi bir gün arayın zira hafta sonu daha amatör müşteri temsilcisi denk gelebilir.

  • omerfidanoglu @omerfidanoglu

   hocam ben memlekette değilim babam aramış daha da arayacağını sanmıyorum pazartesi salı öğlen işte çarşamba günü öğlen boş o gün de mahkemeye gidecek daha önce iş bankası ve mediamarketten iademizi aldık artı bütün masrafları ödediler madem hukuksuz işlem yaptılar cezasını çekecekler 30 lira bişey değil ama olsun

  • Mr.Bell @mr-bell

   Ben daha kısa şekilde halledersiniz diye öyle demiştim,karar sizin tabi.
   Sonucu ve kaydedilen aşamaları bildirirseniz sevinirim,kolay gelsin.

 • omerfidanoglu @omerfidanoglu

  @mr-bell tabiki hocam yazcağım burdan sonucu ben insanlaqr bilgilensin diye buraya yazdım hepimizin başına gelebilir

 • Agah @agah

  tam benim mevzu, hatta yarın önce avea'yı sonra parayı iç eden o "klon ödeme"yi arayıp ağzıma geleni söyliyeyim diyorum. annem kardeşimin üzerinden aile tarifesinde normalde hiç aylık ücret gelmemesi gerekirken son 3 aydır 50 lira civarı geliyormuş. ben de kardeşimden faturayı bana yolamasını istedim, avea servisleri diye bir miktar para kesmişler, avea harici servisler demişler bir miktar daha kesmişler, en sonda da vergiye tabi olmayan ödemeler demişler "klon ödeme" diye bir şeye asıl meblağı kesmişler. annemin hiç bir servisle ve mobil ödemeyle işi olmadığına eminim, resmen dolandırıcılık yapıyorlar. antin kuntin ne idüğü belirsiz şirketler insanları kandırıyor tuzaklar hazırlıyor, operatörler de buna çanak tutuyor.

  • Agah @agah

   @mr-bell yukarda dediğim gibi yarın arayacağım, sonucu buraya da yazarım. hayır parasını da geçtim, icabında o 50 liralar için 500 lira masraf yapacam ama yine de yanlarıan bırakmayacam çünkü özellikle yaşlı insanları hedef alıyorlar ve onların kendilerine güvenlerini kırıyorlar, çocuklarına ele güne mahçup olmalarına neden oluyorlar.

  • omerfidanoglu @omerfidanoglu

   aynen hocam çarşamba günü tüketici mahkemesine gidecek babam daha önce iş bankası ve mediamarketten aldık bundan da alacağız millet uzaya roket gönderiyor sonra geri indiriyor biz de işte bunlarla uğraşıyoruz hala bi de işlerini düzgün yapsalar 360p bile zor izledik roketin kalkışını nasıl bi ülkede yaşıyoruz ya

  • omerfidanoglu @omerfidanoglu

   hocam mahkemeye giderseniz bütün masraflarını onlar ödüyor mediamarket bi tablet parasından fazla mahkeme masrafı ödedi

  • Mr.Bell @mr-bell

   @agah_bagrik Klon ödemeye yapılan yönlendirme facebook üzerinden olmuş,bende fatura detaylarında gördüm klon ödemeyi.
   Bahsi geçen hat için en kısa zamanda iptal sms i gönderin daha fazla ücret alınmasın.
   Yarın görüşüp şikayet kaydı oluşturun,tavsiyem ilk olarak sakin bir giriş yapın,karşı tarafın tutumuna göre hareket edersiniz(avea için diyorum)
   Diğer tarafa ne kadar sövseniz işe yaramaz zira sizin gibi kaç kişi sövüyordur arayıp ama nafile.
   Umarım ödemeyi geri alırsınız,bende cuma gün bir yakınımız için yaptığım görüşmenin sonucunu bekliyorum.

  • Agah @agah

   @mr-bell ama annemin facebook hesabı yok. ama tabi bunlar ulaşmak için farklı pek çok yol deniyorlardır. dediğiniz gibi önce insan gibi konuşacam derdimi anlatacağım. hatta ilk başta avea servisleri ve avea dışı servislerde başlayacağım konuşmaya ve onları iptal ettireceğim. en son klon denen dolandırıcılara gelecek. şahsen ben o kloncıların yerlerine gitmeyi bile düşünüyorum, adreslerini buldum. sırf keyfine bunlarla uğraşacağım. bakalım yarın avea'nın tepkisi ne olacak? ne yani kuruyemişçinin birisi çıksa "agah benden karışık çerez aldı" dese ona da mı ödeme yapıp parayı benim faturama yansıtacaklar, benim klon ödeme ile ne gibi ticari ilişkim olmuş ki benim adıma onlara ödeme yapıp faturama eklemişler? öyle mesaj attık oldu diye bir şey yok. bakalım yarın ne olacak?

  • Mr.Bell @mr-bell

   Tepkinizi anlayabiliyorum lakin yukarıda bahsettiğim gibi sakin bir giriş yapın.
   Haklı durumdayken haksız duruma düşmemek için adımları dikkatli atmak lazım.

  • Agah @agah

   @mr-bell yok o konuma düşmem, zaten aklımda bunlara karşı nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla dava açmak var. çünkü iş sıradan bir tüketici mahkemesi boyutunu aştı bence. eğer avea ile aboneliğim konusunda bir sıkıntı yaşasam bu tüketici mahkemesini ilgilendirirdi ama burada açıkca bir dolandırıcılık var. zaten nitelikli dolandırıcılık maddesinde şu açık açık yazıyor:
   "kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından faydalanılması,
   bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması,"

   şimdi kardeşimin üzerine olan ve 67 yaşında olan annemin kullandığı bir hattın üzerinden böyle paralar tırtıklanıyorsa bu nitelikli dolandırıcılık değil midir? yarın sorayım bakalım bu paraları hangi hizmet karşılığında almışlar, bu hizmet kim tarafından ne şekilde talep ve kabul edilmiş?

  • Mr.Bell @mr-bell

   Şimdiden kolay gelsin,süreç hakkında bilgilendirmelerinizi bekliyor olacağım.