-- #WINDOWS10 MOBILE SON DURUMLAR--

#Windows10 mobil'in geleceğini yavaş yavaş karanlık görüyorum artık. Microsoft'un klasik olarak bir şeyleri düzeltirken başka şeyleri bozma huyu devam ediyor. Geliştiriciler olarak build 10240 dan 10586'ya geçtik. Daha önceden bildirdiğim, Washinton'dan teyit alınan hataların düzeltiğini gördüm. Ancak enteresan yeni hatalar da gelmiş. Gördükçe bildiririz sıkıntı yok da uzun bir süre boyunca her cihazın patır patır senkronize şekilde Windows tarzında güncelleme alamayacağını şimdiden söyleyebilirim.
Güncelleme takvimlerinin de büyük ihtimalle sarkacağını tahmin ediyorum. Ben hala ciddi anlamda beta kıvamını görüyorum.

Geleceğe dönük tahminim ise ARM'dan kurulup x64 telefonlara geçmeleri. Bu şekilde Windows RT tabletlerin bir anda kayboluşunu izlediğimiz gibi ARM Windows telefonların da kayboluşunu izleyebiliriz.

iOS ve Android mağazalarından port işlemleri ne durumda dersek vaziyet hala kötü. Android tarafındaki proje gizli kapaklı rafa kalktı. iOS tarafındaki proje ise olabildiğince yavaş ilerliyor. iOS'dan port edilen uygulama hala ARM cihazlarda çalışamıyor. x86 desteği tek başına ilerliyor. Koca Facebook, Facebook uygulamasını yapacağız dedi aylardır iOS'dan port etmeye çalışıyor(belki de çalışmıyor bilemeyiz). Instagram geliyor! Yaparız Microsoft kardeş sıkıntı yapma dediler aylar önce. Hani nerede ?
Bu port işinde dikkat çekmek istediğim nokta bir yerlerde terslik olması. Facebook sahip olduğu tüm uygulamaları native olarak Windows10 'a getirebilecek güce sahip. Yine de iOS'dan port edilerek getirilecek. Port yazılımı ve araçları açık kaynak. Microsoft açısından taktiksel olarak Facebook'un bu işle uğraşması çok mantıklı. Ancak böylesine büyük bir firma elimi taşın altına atıyorum diye söz vermesine rağmen işlerin bu kadar kötü vaziyette gitmesi gelecekte büyük bir belirsizlik yaratıyor.

Bizi hayrete düşüren, heyecanlandıran potansiyeller hala mevcut. Hala her şey bitmiş değil. Ama ne demişler, "Atı alan Üsküdar'ı geçti."

Bu kadar zaman kaybedilene kadar Android'i kökünden oynayıp tamamen Microsoft servislerine hizmet edecek şekilde yatırım yapsalardı işler çok daha farklı olurdu. Bu hamle için de çok geç kalındı. Hatta bir ara denendi ama o zaman için de çok geçti, piyasadan anında silindi o telefonlar.

Uzun lafın kısası hala Windows Mobile adam olacak diye bekleyen varsa yavaş yavaş vazgeçsin. Hala o potansiyele olan umudum olsa da geliştirici olarak ben bile bıktım artık.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Ha deyince olmuyor. Yavaş yavaş değişecek ama öyle görünüyor.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Bi remix os kadar olamadılar o koca ekiple. Yani kocamandır heralde, mikrozort sonuçta.

 • Muco53 @muco53

  Senelerdir belliydi zaten Windows Phone'dan bir şey olmayacağı.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @tehjokur O Şubat Mart bile olur. Yani finale doğru giden bir işletim sisteminde benim gibi az tecrübeli bir yazılımcının kolay kolay hata bulamaması lazım. Hata öyle çıkıyor ki aramıyorum bile. Ya arkadaş combobox'da nasıl bir yazılımsal hata olabilir hala aklım almıyor. Test işini Microsoft Türkiye yapıyor deseler inanacak hale geldim. Çalıştığım projede öyle bir kıskaca soktu ki beni soğutmaya yetti. Maddi gelir sağlamadığı sürece artık uğraşmayı düşünmüyorum w10 ile. Ayırdığım vakti Unity'e kaydıracağım artık.

 • lterlemez @lterlemez

  İşletecek donanımda standart olmadan MS'in bu hayali çok zor. Ancak, Intel'i kafalar ve x86 lisansını tüm cpu üreticilerine (Arm) cüzzi bir miktarda sağlarsa MS'in hayali gerçek olur. Bu şekilde, bence çok zor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  1 tane görmüştüm ülkemize gelmeyen bir modelde lolipop çalışıtıyorlar ama genel olarak mümkün değil şimdilik.

 • FurkanSmg @furkansmg

  Teşekkürler Lumia 520 kullanıyorum GM 4G ye geçiş yapmayı düşünüyorum 🙂

 • Orcun @orcun

  Ben de çevremde hani akıllı telefonu android istemeyenlere karışık zor geliyor diyenlere anne baba büyüklerimize hep lumia öneriyordum. Memnunlar ama hepsinde ortak sorun.
  -Buna neden ben .... uygulamayı yükleyemiyorum ? Ne diyeceğimi bilemiyorum. Mirosoft diyorum çıkartmıyor. Desteklemiyor.
  -Aldık iyi güzel ama ben menüsünü sevmedim tema falan oluyor mu ... arkadaşımda gördüm aynısı olmaz mı ?
  Bunun dedim öyle extra özelleştirme işi yok. Tema arayüz bilmemne kısıtlı şeyler.
  O yüzden bir daha çevremde kimseye önermiyorum. Ios alın veya android şu telefonu alın diyorum bıktım.
  Microsoft uyuz eşek windows mobile döneminde de böyleydi kaybetti. Windows phone ile nokia içine etti gene kaybetti. Yapma değil mi ? ya yapıyorsan destekle o da yok hala kalkıyor 2500-2600 liraya telefon satıyor.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   2500 liraya x64 surface telefon falan yaparsa anca öyle alınır. Yanımda bilgisayarımı taşıyorum diye alırsın.

  • Orcun @orcun

   @ardazeytin Birde görüyorum çoğu kişi ee donanımı yüksek ondan pahallı diyor. Ya tamam da ben buna windows phone harici başka sistem yükleyebiliyor muyum ? Android ile donanımları karşılaştırılıyor. E iyi güzel de android rom var mı ? kuramıyoruz ki ne yapacağız o donanımı uygulamalar deseler yok. Dün işte incelenen basit robotumsu cihaz. Onun uygulaması bile yok. Bazı uygulamalar beta geliştirilmiyor. Oyunlar deseniz allaha emanet. Ha normal adam gibi masaüstü x86 mimarili cihazlar gibi windows 10 çalıştırsa dediğin gibi surface phone olsa mis gibi aletti. Çünkü o zaman başka bir dünyanın kapısından içeri giriyorsun.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Microsoft kurumsal işleri iyi beceriyor. Bu dediklerini sağlaması da oradan geliyor aslında.

 • Ergenekon Yigit @ergenekonyigit

  Bu bahsettiklerinin tamamini sana uzun zamandir soyluyorum ama daha test etmemis oldugun icin hala umutluyum tarzi seyler yaziyordun. Sen de test ettikten sonra anlamissin, Windows 10 Mobile 10586.63 kullaniyorum hala telefon kullanimda donuyor yeniden baslatmadan kendine gelemiyor. Guzel bir isletim sistemi olurdu ama ya ekip cok kucuk ya da onlarin da umudu yok. Windows Feedback uygulamasinda o kadar guzel fikirler var ki sadece onlari dahi yapsalar sistem kat be kat kullanici ceker. Ama gunun sonunda hala yarim yamalak bir isletim sistemi var. Microsoft hep boyleydi Satya ile iyilesme gosterdi ama daha da fazlasi lazim.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Şu Windows Phone işi tamamen kapansa da şirket telefonu olarak kullanmaktan kurtulsam. Şirkette Office 365 ile entegre olacak iddiasıyla Lumia'ya geçildi, ama iPhone'a verilen bazı hizmetler hala Lumia'ya veril(e)miyor.