Arkadaşlar son zamanlarda teknoseyir.com üzerinde yeterince aktif olamıyorum. Bunun sebebi siteyi mobil cihazdan kullanmayı neredeyse bırakmış olmamdır. Mecbur kalmadıkça mobilden girmiyorum. Yanıt bekleyen arkadaşlara ayıp olmaması adına giriyorum. Çünkü girdiğimde kusura bakmayın ama kendimi yanlışlıkla tıklanmış ya da ek sekmede zorla açılmış reklam tuzakları ile dolu porno sitesindeymiş gibi hissediyorum. İki satır yorum - durum yazmak için defalarca reklamların yüklenmesini beklemek ve kapatmakla uğraşmak zor geliyor. Microsoft Edge bile adeta can çekişiyor. Teknoseyir Windows 10 uygulamasında yaptığım performans testlerine göre de kabul edilemez bir seviyede performans kaybı var.

Yakaladığım bir diğer nokta ise görüntülenme sayısına katkı sağlayan şeylere(durum-yorum-troll vs.) hukuki tehlikesi olmayana kadar tahammul gösterilmesi. Reklamların artışı ve abartılışı ile de bu olayın doğru orantılı geliştiğini fark ediyorum. "Görüntülenme sayısı" baş kriter haline kaymış gibi görünüyor.

Belki bazı kişilere göre fazla şikayet ediyorum ama tespitlerimi belirli bir kesimin mantıklı ve doğru olduğu yakalayacağını tahmin ediyorum. Bugüne kadar teknoseyir reklam alsın para kazansın diye üzerine durduk ama bu iyi niyetimizin kötüye kullanıldığı kanısındayım. Ve üzülerek söylüyorum ki ben siteyi reklamları engellemeden kullanamıyorum artık. #akış

Teknoseyir bir youtube kanalı düşüncesi ile buradaki onca şey geri plana itilmişken sitenin 100bin aktif üyesi varmış gibi reklamlara boğulması bende biraz ters izlenim bırakıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mamba @blackmamba

  Bende neden çıkmıyor diyecektim ki tablette AdAway yüklü olduğunu hatırladım. 🙂

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Bazı cihazlarda bastım sanıyorsun ama halbuki basamamış oluyorsun. O çarpıya basmak da ayrı bir sanat. Adeta bir oyun. İyi niyet olsa parmak kadar olur o çarpı zaten.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Reklam vermiyorlar, davetiye göndermiyorlar vs vs. Beklenti karşı tarafa kalınca diğer çoluk çocuğa hitap eden osuruktan kanallar deli gibi söke söke peşine koşuyorlar bu işin.

 • Can Akıncı @akinci-can-99

  Ben @gamsizm ın bir test yaptığına inanıyorum. Böyle abuk reklamlardan sonra acaba kaç kişi adblock kullanacak (!) ve ben şahsen adblock kullanmayı bırakın, teknoseyir para kazansın diye reklama tıklayan adamım ama sırf tepkimi koymak için bu olay bitene kadar mobilde adblock kullanıyorum... #kuruşunkuruşu

 • KirbiT @kirbit

  Sonuna kadar haklısın. Levent abi defalarca gündemlerde dile getirdi hatta son gündemde "siteye giriyorum %90 ı reklam, böyle olmaz" gibisinden veryansın etti, başka siteler üzerinden yorum yaptı. Bilmiyor ki kendi sitesinde neler dönüyor... Kendi sitesinde nasıl bir politika izlediğini bilmeden başka siteleri yererken kendi sitesinde olan şeyleri kötülüyor. Birkaç gün önce başka konuya atmış olduğum resmi aşağıya ekliyorum. Bu resmide başka konuda o an çekip paylaşmıştım. Herşeyi açıklıyor;

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  @akinci-can-99 olsa olsa sabır testi olur bunun adı. Ben en başından beri dediğim gibi reklama karşı değilim. Yanlış reklam stratejisine karşıyım. Pop up reklamı tamamen art niyet üzerine dayalı mesela. Çarpıya basamayalım yanlışlıkla reklama tıklayalım diye. 5 durumdan bir tane reklam olsun ben buna da razıyım ama böyle pis reklamların olduğu yerlerden kaçtık geldik buraya zaten.

 • delidenazhallice @yazarfen

  @ardazeytin bence haksızlık ediyorsunuz.
  Eğer kastınız içerik görmekse youtube de hemen hemen her video var daha rahat şekikde erişebiliyorsunuz.
  Akış diyorsanız birsey diyemem yine de diğerlerine bakarak iyi gibi 🙂

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Video izlemek için doğrudan youtube kullanıyorum zaten. Sizin anlayacağınız akış bizim bahsi geçen şikayetimiz. Benim görüşüm mobildeki her tıklamayla çıkan pop_up reklamın yanlış olduğu. Bu kadarı en kalabalık forum ve ağlarda bile yok.

 • Mamba @blackmamba

  TS'nin tabiki bir gelire ihtiyacı var,herkes de farkında zaten. Ama ücretli versiyon da getirmediler bir türlü.Adblock dışında seçenek bırakmıyorlar artık.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Şu yazdığında en ufak bir mantık yok. Rahatsız edici reklam var artık girmiyorum mobilden ne demek? Adblocku açar girersin. Reklama rağmen giriyorum diyen adamı anlarım da, adblock kullan yine gir.

  Senin düşüncene göre biz siteyi reklamlı hali ile seviyoruz o yüzden sürekli reklam alıyoruz. Senin bilgin diğerlerine göre daha fazla, diğer siteleri, yerli ve yabancı, biraz dolaş bakalım kaç tane takip ve profilleme sistemi çalışıyor arka planda. Siz reklamı sadece yüklenen bannerlar sanıyorsunuz.

  Halbuki esas gelir kapısı sitelere yerleştirilen takip sistemleridir. Bu sayede misal TS'den çıkıp başka siteye geçtiğinde oradaki reklamlar senin TS'deki ilgi alanına göre çıkar. Bunu yapan sadece google sanıyorsunuz ama bir sürü yerli firma yurt dışı firmaların temsilciliklerini alarak bu işe başladı. Bize de geldiler ama kabul etmedik.
  Onu kabul etme bunu kabul etme derken sitenin gelir kapılarını kapıyoruz.
  Ghostery yazılımı girdiğiniz her sitede yüklenen takip sistemlerini gösteriyor. Bunu aktif edip bir dolaşın bakalım. https://www.ghostery.com/
  Öte yandan bu reklamın bu kadar salakça tasarlanmasının hesabını da soracağız ajanstan.

  • My_Techno @my_techno

   Abi çok merak ediyorum bu akış içi reklamlardan aylık aldığınız gelir nedir?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Benim beklediğim cevap da buydu teşekkür ederim. "Öte yandan bu reklamın bu kadar salakça tasarlanmasının hesabını da soracağız ajanstan." Eskiden sürekli dediğim gibi ben reklamlara karşı değilim. Reklam alın ama doğru reklam alın. Pop-up tuzak bir şekilde tasarlanmış durumda. Küçücük bir çarpı konmuş. Buna karşın her link tıklamada ekrana yapışması beni sinir ediyor.
   Engel konusuna gelelim. Ben mobilde de chrome kullanıyorum. Reklamı engellemek için ek uygulamaya ya da eklenti destekli bir tarayıcıya ihtiyacım var. Bu işlem de performans kaybına yol açıyor. WP kullananlarda "beğenmiyorsan engellersin" denecek bir uygulama da mevcut değil.
   Diğer gelir kapılarının kapanması bunları doğruyor olabilir. Biz bu reklamlara sabredebiliriz. Destekleyebiliriz de. Ancak buranın büyümesi. Yeni üyeler çekmesi planlar arasında ise bu işe çok olumsuz katkısı var. Yazdığımda en ufak mantık yok ama %95 şikayetçi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Tuzak yok reklamda. Tasarım hatası var. Bende her seferinde çarpı düzgün çalışıyor mesela. Çarpının çapı daha büyük olmalıydı. Çünkü sadece parmağı benimkinden daha büyük olan biri bile çarpıya bastığı halde reklamı tetikleyebilir.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   O çarpının fazla küçük olması hata değil kasıtlı bence. Bu tür reklamların hemen hepsinde aynı kasıt olur sadece yöntem ve dürüstlük seviyesi değişiyor. Bu reklam nadir olarak çıkarken sorun değildi. Şuan her link değişiminde ekranı kapatıyor. Her seferinde yüklenmesi, çarpıya uzanılması can sıkıcı bir durum. Yeni üye olan biri çeker gider bununla uğraşmaz. Buraya bağlayan tahammülü olmaz. Reklamlar olabildiğince teknobiyotik reklamı gibi performans ve içerik erişim sorunlarına neden olmayan şekilde olmalı. Burada da reklam verene de iş düşüyor.

 • mhmmdy @mhmmdy

  istediği kadar reklam alsın ts yine girer her reklama tıklarım

 • 3dfx @3dfx

  ikinci adblockeri kurma noktasina geldim

 • Ziya Erkara @zerkara1905

  Önceden reklam alsa tıklarız diyenler vs şimdi en çok şikayetçi olanlar ilginç.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Asıl ilginç olan reklam alanları eleştiren bir sitenin tıklama tuzaklı reklamları kendi sitesine alması. Tekrarlıyorum akışta ben site yapısına gömülü olarak 5 gönderiden birinde reklam görmeye razıyım. Ancak görmek istediğim içeriğin engellenerek reklam gösterilmesine her yerde karşıyım. Öncede arada sırada çıkıyor tahammül ediyorduk. Şimdi her tıklamada çıkıyor.

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  Biraz abartmışsınız. 6 yaşında laptopla giriyorum sitedeki hızdan hiç de şikayetçi değilim. Reklamlar konusunda getirisi götürüsü düşünülebilir. Görüntülenme konusundaki kaygılar işin devam ettirilebilirliği konusunda belirli sınırlar içinde her zaman. Buradaki insanlar 50dk lık video da yüklüyor sonuçta ve her zaman kısa videoların daha kazançlı olduğunu söylüyorlar. Benim düşüncelerim böyle. Bu şekilde büyüyecekse TS veya yerinde sayacaksa benim açımdan sıkıntı yok.

 • steelfiist @steelfiist

  ben 2001 den beri murat gamsızı takip ediyorum özkan erdenin , macidin telefon numaraları hala kayıtlıdır. bende pclabs zamanında yeri geldiğinde ağır eliştirdim yeri geldiğinde alkışladım. bu uçlarda yaşamak değil iyiliğini düşünmektir. bende yeri geldiğinde eleştiriyorum yeri geldiğinde yere vuruyorum. ama tek gördüğüm murat gamsızın eskiden bu kadar gamsız bir insan olmadığı. eskiden blokla geç modundan çok bir çözüm odağı vardı. herkes bloklayamıyor. ben müşteriyim ve sürekli ekmek aldığım fırının ekmeğinden kıl çıkmasını istemiyorum. bu yüzden uyarıyorum. şuan sitede 14 senedir ilk defa adblocku çalıştırdım. daha önce böyle işlere girmiyodum. birtek şu akıştaki reklamı engelleyemedim. müthiş rahatsız edici durumda ama onun çözümü içinde engelle geç bi çözüm bulucaz dendi. keşke düzelse şu sistem. en çok da insanı aptal yerine konuyormuş gibi hissettiren bu gündemde de yer verilen 10dklık %90 ı reklam muhabbeti. ya levent pekcan abimizde adblock kullanıyor yada bizlere gerçekten aptal muamelesi yapıyor onu sevdiğimiz için. umarım bu bir geçiş dönemidir ve tez düzelir. @gamsizm

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Mobilde reklamlar çok kötü gözüküyor, bağlantı yavaş olduğu içinde sitenin yüklenmesini geciktiriyor. Bence bir çare bulunmalı...

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @steelfiist bir çözüm olmadığı aklınıza hiç gelmiyor mu? Gündemlerde boşuna konuşuyoruz demek ki. Tüm dünya bu soruna çare arıyor ve çözebilmiş değil. Çözüm yine ABD üzerinde gelir. Reklam baronları onlar. Biz de ağırlıklı olarak Adsense kullanıyoruz. Google yani. Onlar bulacak biz uygulayacağız. Bu kadar eleştiri yapanların bir fikir öne sürdüğünü de görmedim zaten.

 • steelfiist @steelfiist

  @gamsizm ben size çözüm üretiyorum. ben size fikirde veriyorum.

  şunu deneyin. akışta yorumlar arasında göze hoş gelmeyecek şekilde değilde ortalama kalınlıkta reklam koyun. tam ekran reklam değil. sağ tarafa üst tarafa reklam koyuyorsunuz bunlara lafım yokki ? benim bütün şikayetim sizin hem şikayet edip hemde şikayet ettiğiniz sistemi kullanmanız. yanlış anlaşılmasın . başka sistem yok biliyorum ama ozaman kalkıp gündemde başka siteler şöyle yapıyolar heryerleri reklam siteyi göremiyoruz reziilik demeyin.(rezillik kelimesini ben kullandım söyleme şekliniz oraya çıkıyor yada anlaşılıyor) benim şikayetim buna. yoksa reklamda olucak tabi engellerim istersem. ama ben engellemeden gözümüze soktuğunuz reklam yerine güzel reklam verin istiyorum. bir ara videonuzdan önce çıkan videolu reklam saçmalığınız vardı şimdi bu. tepki topluyorsunuz. bunu eğer plusa daha çok geçen olur gözüyle görüyorsanız yanılıyorsunuz. bir ara asus reklamınız vardı. ben sizi ozamanda tebrik etmiştim insanlar eleştirirken. asus tablet ekranı gibi yapmıştınız videoları ve asus tableti reklamının içinde asusun tabletinin interneti iyi çekmediğini anlatmıştınız. böyle reklamlar alın. yaratıcı içeriğe hiçbir zaman karşı çıkmıyoruz ki ? levent pekcan abimizin her zaman yaratıcılıkla ilgili yorumları oldu. onu bu yüzden seviyoruz zaten. siz bu sektörde olduğunuz için kullanıcıyı yormadan daha güzel reklam fikirleri geliştirebilirsiniz. emin olun tam sayfa açılmayan reklamlarınız için tek kelime etmedim şimdiye kadar. hatta reklam alın dedim. birde yorumlar arasına reklamı deneyin. hem daha çok görüntülenme alır . hem yanlışlıkla tıklayan olur 🙂 ama tek isteğim ben düşmanmış gibi yargılanmayayım. gerekli fikirlerimi de öne sürüyorum yeri geldiğinde.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @steelfiist Şu an adsense'e ait dört kutu var. Dört kutu ancak bir gelir elde ettiriyor. Kira ile eşleşiyor. O yüzden onu azaltmamız mümkün değil. Kira tarzı sürekli giderlere sürekli gelir gerekiyor. Bu gelirin de öngörülebilmesi gerek. Yani önümüzdeki ay cebime para girecek mi bilmiyorum ama kirayı ödeyebileceğimi biliyorum. Bunun ne anlama geldiğini iş sahipleri anlar.

  Bunun dışında test ettiğimiz 'promoted tweet' taklidi var. Teknobiyotik reklamı. Bunun daha az yer kaplaması gerektiği konusunda hemfikiriz. Zaten onu da deniyoruz. Teknobiyotik de az tıklandıysa bir daha vermez zaten. İki taraflı bir test yani.

  Bir diğeri yine test ettiğimiz şu sekiz kutu. Onun yerini değiştirdik alta aldık. Şu an bir arızası var, TS içeriğini düzgün göstermiyor. Düzelttireceğiz. Reklamlar da biraz kelek. Çünkü yine her şeyi yasakladık. Geriye kalan reklam da pek ilgi çekici değil. Ay sonunda getirdiği gelire bakıp karar vereceğiz.

  Google dışında kullanıcıyı profilleyen bir sistem eklemedik. Teklifler sürekli geliyor. Diğer teknoloji siteleri kullanıyor.

  Bir diğer teklif ise video player'ın değişmesi. Ajans player'ı gelecek ve videoyu onlar yayınlayacak. Bu sayede ajans müşterisinin reklamını videoya gömebilecek. Videolu reklam saçmalığı dediğiniz şey zaten bu işin standartı. YouTube bununla geçiniyor. Kendi playerınız yoksa uygulamanız zor. Biz videoalrı kendimiz yayınlamadığımız için yapamıyoruz. Ama TS üzerinde yapılabilme ihtimali teknik olarak var. Fakat bu durumda YouTube'tan izler reklamı görmezsiniz. O yüzden reklam vereni memnun etmez.

  Bir başka teklif ise login reklam. Sosyale her girişinizde size ilgili alanınıza göre reklam çıkacak. DH kullanıyor bunu. Kullanıcıyı profillediği için kabul etmedik.
  Kullanıcı gizliliğine zarar vermeden olmaz mı dediğimizde bize salak muamelesi yapıyorlar. Tüm dünya böyle dönüyor size ne oluyor der gibi.

  Bir başka reklam yolu ürün yerleştirme. Bence gayet güzel fikir ama bu teklif henüz bize gelmedi.
  Bir diğer yol inceleme kılıklı reklam. Bunun geliri iyi. Ama o zaman kullanıcıya tamamen sırtınızı dönüyorsunuz. Biz sponsporlarla bile kavge ediyoruz içeriğe karışmasınlar diye.
  Benim bildiğim reklam türleri ve bize gelen teklifler bunlar.

  Gördüğünüz üzere sizi mutlu edecek bir çözüm yok. Tüm bunlar içeriği bedava tutmak için. Ama aslıdna hepiniz para ödüyorsunuz. Harcadığınız kotalar en basiti.
  Bizim uygulamayı istediğimiz çözüm reklamsız TS. Plus işi mevzuata takıldı ama bu daha yapılabilir duruyor. Deneyeceğiz. Öncelikle gönüllü 50 kişi için sağlayacağız bu imkanı onlar zaten size deneyimlerini anlatır.

 • steelfiist @steelfiist

  @gamsizm burada videolu reklamda rahatsızlığımı yanlış aktardım galiba öncelikle onu düzelteyim. o reklamınız otomatik olarak gümbür gümbür başlıyordu. ve rahatsız ediciydi. bunu belirteyim

  kullanıcı profillerini çıkaran firmalar içinde hangisi bize daha az zarar verecekse o firmalarla anlaşılabilir. sonuçta artık vermediğimiz bilgi kalmadı bu devirde.

  sizinbahsettiğiniz teknoseyir önerileri kutusunda sizin yorumları öneren kutucuk orda olmasın . başka yerde önerin kendiniz o reklam tek sıraya düşsün ki yorumların arasında kaynayabilsin.ekte örneğini vericem.

  inceleme kılıklı reklamı zaten kesinlikle tavsiye etmiyorum batarsınız birdaha sizi kimse takip etmez. ama ürün yerleştirmede sorun görmüyorum. örneğin sistem toplarken fspnin güç kaynağını kullanabilirsiniz zaten biz fsp markasını kalitesini artısını eksisini sizden öğrendik. bu sayede firma hem yolladığı ürünü daha çok tanıtacak hemde kullanıcı için görünür bir örnek olucak. mesela bazen levent abi yapıyor bu sistemde WD nin bilmemne serisinden disk kullandık çünkü şu amaçlı kullanıcaz. markanın o medeline direk gönderme ve büyük kalıcılık sağlar. buda bir örnek.

  firmamın avukatlarına sizin ödeme sisteminizi sorucam. bu konuda belki yapılacak birşeyler vardır.

 • steelfiist @steelfiist

  @gamsizm eke eklemeyi unutmuşum 😀 birde erkek sitesinde bu reklamın ne işi var? 😀 bana eğer siz giriyosunuzdur derseniz erkeğin taytla ne işi olabilir. bana beton santrali , tuğla reklamı filan çıkarsa anlıcam. yemek konusunda sıkıntı yok 😀 şişman adamız 😀

 • Fırat ➕ @frt

  benim telefonda 2-3 yıl önce oluşturulmuş hosts dosyası var. hp reklamını hiç görmedim bile 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @steelfiist Gümbür gümbür başlayan o reklam TV dahil bir çok mecrada yer aldı. Maalesef reklamı nasıl yapacaklarını bizden öğrenecek değiller. Okumuş cahil olmak mümkün. Kutular kalkarsa geri kalan içerik sırf reklam olacak. Olabilir.

  İnceleme kılıklı reklam kimseyi batırmıyor gördüğüm kadarı ile 🙂 Oradaki karar, izleyiciden beklentinize göre değişir. Eğer pek takip edilen bir site değilseniz o yola sapmak kolay. Bizim için söz konusu değil.

  Ödeme işini sorun ama siz de duvara çarpacaksınız muhtemelen 🙂 Çok kişi denedi. Ama madem imkan var onlara bağış toplayan sitelerin bu işi nasıl becerdiklerini sorun. Türkiye gerçeğini öğrenin.
  Google reklamları komple yanlış bir sistemle çalışıyor. Ben çare olarak o reklamları yasaklayarak, sadece teknoloji reklamlarının kalmasını sağlıyorum ama zor bir iş tüm reklamları tek tek inceleme gerekiyor.

 • steelfiist @steelfiist

  her iki yöntemide soracağım. eğer sistemde bir açık var ve insanlar oradan bağış topluyorsa en azından bizde öğrenmiş oluruz.

  tv reklamının olması değil en azından ben tıklayınca başlayasaydı o reklam. ben en azından yotubeda bile bir videoyu başlatmadan reklamda başlamıyordu . sizde de videoyu izlemicem belki sadece yorum yapıcam reklam başlıyordu. bunu kastediyorum.

  inceleme kılıklı reklam sadece sizi batırır 🙂 başkalarına birşey olmaz çünkü onlar yola öyle başlamış. ben şahsen engadget gibi birkaç site türkçe içerik olarakda sizi takip ediyorum.

  benim gibi sadık müşteri de az bulunur 😀

 • Centurion @burakdogn

  ben Telefondan 1 kez gireyim dedim sadece hp reklamından başka bir şey görmedim. Sadece pc de açıyorum siteyi .

 • dx486 @dx486

  Mobilde Adblock Plus ve Ghostery, PC'de Adblock Plus ve Privacy Badger kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum.

  Bu kadar reklam ve takip sistemine karşı kendimizi, kotamızı ve internetten insanca yararlanma hakkımızı korumak zorundayız.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Levent Abi şuan lumia 1520 ile mobil siteyi kullanmaya kalksa bence ofiste tansiyon yükselir. Çok şükür kullanmıyor. En şikayet ettiği şey kendi platformunda artık mevcut. Ben bu sitenin en çok gelişmesini isteyenlerden biriydim. Hala da istiyorum. Bu kadar önemsemem şikayet etmem de bundan. Ben düzenli olarak gereğinden fazla önemsediğimi fark ederek gidişata üzülüyorum. Buranın sonunu da DHW PClabs gibi görüyorum. İşin peşinden koşulmaz ise buraya da aynı şey olacak.

 • Fırat ➕ @frt

  @gamsizm belki biliyorsundur r10'da yıllardır silver, gold, Platin üyelik filan satılıyor. onlar da yasadışı olarak mı yapıyorlar bu işi? burada da o mantıkla birşeyler yapılamaz mı?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @frt R10 ile ilgili bilgim yok. Yasa dışılık kesilen faturaya bakıyor. Kesiliyorsa sorun olmaz.

 • Fırat ➕ @frt

  birkaç kere silver almıştım 4-5 yıl önce, gelen giden bir şey olmadı 🙂 ama bu kadar süredir yasadışı olarak para toplayabilirler mi ki? çok ufak bir site de değil. TS'den büyük belki. buraya da aynı sistem uygulanabilir belki. silver veya gold üyelik alanlara özel ayrı bir akış olur, editörlerin tipine benzer de bir silver/gold sembolü koyulur. sure olarak da en az 6 aylık üyelik ve 50-60 tl gibi birşey yaparsanız fatura kesmeye uğraştığınıza veya kargo masraflarına değer 🙂 @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @frt Göndermiyorlardır belki. Ona bakarsak, millet bağış topluyor bir şey olmuyor şimdilik. Fatura kestikten sonra zaten gerisi kolay. Fiyatı doğru belirlemek gerekiyor. Uzun süreli abonelik mecburi gibi.