Paranoyaklık derecesinde dikkat ettiğim halde uçaktan iner inmez kredi kartım kullanılarak alışveriş yapıldığına dair bir mesaj geldi. Hemen arayıp kartı iptal ettirdim. Nasıl oldu aklım almıyor. İşin garibi yapılan alışveriş hakkında elimdeki tek bilgi JAPON YENİ (35.600) olarak ve çok dallı bir Japon firmasından yapıldığı. İnternet şubesinden hareketlere baktığımda açık provizyon olarak iki hareket görünüyor, birisi 3 Liralık bir işlem ve hemen 40 saniye ardından da 900 Liralık ikinci bir işlem. (Sanırım banka otomatik olarak Türk Lirasına çevirmiş).
Yarın sabah şubeme gidip ne yapmam gerektiği hakkında detaylı bilgi alıp gerekeni de yapacağım. Ayrıca neden bu harcama ile ilgili onay vermeden önce beni SMS ile bilgilendirmediklerini de soracağım. Eşimin ve annemin kartlarında tüm işlemler için SMS ile onay istiyorlar.
Biraz araştırdığım kadarıyla çok yüksek ihtimalle bu tutarı ödemem gerekecek. Daha sonra itirazım değerlendirilip haklı görülürsem (yaklaşık 3-6 ay arasında sürebilirmiş) tutar iade edilirmiş. Çok şanslı değilimdir ama umarım en azından bu sefer çok fazla uğraşmama gerek kalmaz. Bundan sonra da paranoyaklık seviyemi iki katına çıkartırım! Ben bile bu halimle bu duruma maruz kalıyorsam başkalarının başına neler geliyordur kimbilir.
#akış #kredikartı #bankacılık #dolandırıcılık #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • denizmavi @denizmavi

  markası ne kredi kartının şifresiz alış veriş kapatılmıştı cep telefonuna onay vermeden alış veriş yapılmıyor çok garip 🙁

 • Emre @emre1393

  Harcama itirazı yaparsın, bi kaç ay sonra iade ederler.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  Sakınan göze çöp batar. Benim sülalem raad daha hiç bi sorun yaşamadım. 3D Secure bile kullanmıyorum çoğu zaman.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Benim kıytırık burs kartı bile şifreli çalışıyor. Garip bir durum. Merak ettim. Steam hariç kart kayıt işlemi yapmıyorum ama hep giriyorum el ile. Ona dikkat ederim her zaman. AliPay, AmazonPay falan kullanmam.

 • Paralelport @paralelport

  2006'dan beri bu nedenle sanal kart kullanıyorum. İnternette sanırım tek bir kredi kartı harcamam yok (zaten kredi kartım yok sayılır )

  Geçmiş olsun. Hangi banka bu arada?

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Yorumlar için teşekkürler. Kart Garanti Bankasının Bonus kartı. 2008'den beri aktif. Ama Ondan önce de yine bonus ek kart kullanıyordum, nereden baksanız 15 yıldır kullanıcısıyım.
  Ben de mümkün olan yerde 3D Secure kullanıyorum ama bugüne kadar 3D Secure seçeneği sunan siteler hariç hiçbir yerden ödeme onay SMS'i gelmedi.
  Normalde Internet açık Telefon kapalı şekilde kullanıyorum ama Sigorta şirketi için Telefon ile alışverişe de açık son 4 yıldır ve ilk defa böyle bir sorun yaşadım.
  Aslında ilk başlarda ben de sanal kart kullanıyordum internet alışverişlerinde fakat son yıllarda sanal kartı kabul etmeyen sitelere denk gelmeye başladım, o yüzden asıl kart kullanımı alışkanlık oldu. Epey de aktif olarak kullanıyorum kartı internetten bir şeyler alırken, bunca yılda ilk defa başıma böyle bir iş geldi.
  Birazdan şubeye gideceğim, bakalım neler olacak...

 • Fatih @fatihy

  itiaz sonrasında eğer karşı tarafta şifre kullanılmadan bir işlem yapılmış ise iade yapılır.
  sonuçta ödeme alan tarafta parayı bir süre elinde tutuyor

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Sabah şubeye gidip durumu anlattım, dilekçe yazdırdılar, şu ve şu harcamalar tarafımdan yapılmadığından iptalini rica ederim filan falan... birkaç AY içinde çözümlenirmiş. Tabi ki o sırada bu meblağı ödemem gerekiyormuş. Eğer lehime çözümlenmezse (yani banka beni haksız (!) bulursa) yasal yollara başvurabilirmişim. Şimdilik başka da yapabileceğim bir şey yokmuş. Ben yine de durumu haklı müşteri hattına da bildirdim e-posta ile. Bakalım ne olacak.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Sonuç ne oldu kardeş merak ettim 🙂

  • Rj0lnir @rj0lnir

   Sonuç olarak herhangi bir ekstra ödeme yapmam gerekmedi. Önce tutarı açık provizyona düşürdüler, sonra kart kesim tarihi gelince de direkt silindi. Ama ne aradılar ne sordular. "Sizin böyle bir durum vardı, şu şekilde hallettik" filan demediler yani. Artık çok daha dikkatli kullanıyorum, gerekmedikçe internet ve telefon kullanımına açmıyorum kartı. Gerektiğinde internet veya cep şubesinden girip kullanıma açıp gereken ödemeyi yaptıktan sonra hemen kapatıyorum. Veya mümkün olduğunda sanal kartı kullanarak ödeme yapıyorum.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @rj0lnir hatta ininal kart al yıllık en fazla 12 tl gider ama en azından aklın kalmaz ben öyle yapıyorum gerçi paypal kullanıyordum kapancağıniçin ininal e geçtim ama en azından bir katman daha güvenlik oluyor