gss nedir?

devlet birgün dediki bu ülkede kimse sigortasız olamaz. herkes bir şekilde en azından sağlık için kendi payına düşeni ödemeli. ödeyemeyecek durumda olan varsa da önce bana gelecek, ben onun gelirine bakacam ve ihtiyaç sahibi ise onun payına düşeni de ben ödeyeceğim ve o da sigortalı olacak.

gss nin açılımı genel sağlık sigortasıdır, dolayısıyla gss kapsamında olup, pirimleri de düzenli öderseniz sağlık hizmetlerinden faydalanırsınız. primler ödenmemişse faydalanamazsınız, bu durum sgk (ssk ve bağkur) için de aynen geçerli. sgk priminiz 3 ay ödenmezse devlet size bakmaz. ne kadar ekmek o kadar köfte.

devlet kısaca diyorki, 18 yaşını geçtiysen devletin sağlık hizmetlerinden faydalanman için bana para vermelisin yoksa sana bakmam. doğruluğu yanlışlığı tartışılır ayrı mevzu.

halen bir şeklide çalışır durumdaysanız, yani sigortanız devlet yada özel bir kurum tarafından ödeniyorsa sizin bir işlem yapmanız gerekmiyor. kanunen bakmakla yükümlü olduklarınızın(eş, çocuk, anne ,baba) da çalışmıyor olsalar bile birşey yapması gerekmiyor. Fakat yine de senede 1 defa bile olsa kendiniz için olmasa bile, çalışmayan ancak sizin yükümlülüğünüzde olan kişiler için borç var mı yok mu kontrol etmek iyi olur. seneler sonra aaa bize borç çıktı deyip bir kaç yıl mahkemelerle uğraşmaktan iyidir.

eğer öğrenciyseniz her yıl ben öğrenciyim diye bildirmeniz gerekiyor. aksi halde bildirim yapmadığınız süre için size borç çıkartılır ve silinmeyebilir veya sildirmek için uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. ancak sistem hala bir türlü oturmadığı için 3 ay önce öğrenciyim diye belge gösterene bile borç çıkabiliyor.

öğrencisiniz ama yaş 25i geçti. üzgünüm ama artık siz de gelir testi yaptırıp prim ödemeye başlamalısınız. ama ben öğrenciyim gelirim yok ki dediğinizi duyuyorum. devlet diyorki tamam gelirim yok diyorsun ama sen yurtta(evde) kalıyorsun, okula gidip geliyorsun, kitap defter alıyorsun, kılık kıyafet de yerinde. demek ki gelirin var. dolayısıyla bi zahmet sağlık primlerini de öde. !?!

Kadınlar için pozitif ayrımcılık söz konusu. baba yada anne çalıştığı sürece onlar için yaş şartı yok. Öğrenci olsalar da olmasalar da , yaşı 25i de geçse eğer evlenmemişlerse baba veya annenin sigortasından faydalanabiliyorlar.

gelir testi yaptırma diyenler neden öyle diyor bilmiyorum ama aklıma tek neden geliyor. O da, test sonucunda gelirine karşılık sana öde bakalım denecek prim devletin hiç test yaptırmamış olanlara öde dediği primden büyük çıkacaksa, aman ne gelir testi yaptıracam da fazla para ödeyecem diyenler olabilir. Misal adam freelance çalışıyordur yurt dışına. ssk ödemektense gelir testi yaptırmayım da daha az para ödeyim nasıl olsa devlet hastanesine değil özele gidiyorum gibi bir saflık yapıyordur filan…

durum bu gençler. devlet kendi yarattığı gelir kapılarından kolay kolay vazgeçmez.(ben hiç hatırlamıyorum konan bir verginin kaldırıldığını). Ha ne olur, çok çok şu yıldan önce şu durumda olanların borcunu sildik, şu durumda olanların da faizini sildik filan diyebilirler ama o da ne zaman olur kim bilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hado @hado

  Millete zorla sigorta sattılar resmen, durduk yere borç taktilar.

 • Salih Kürşat Türker @salihkursat

  yahu bugun kuyrukta bireyle konuştum .adam 1 yıldır sağlık ocağına dahi gitmedim diyor.1600 tl ye yakın borcum gözükuyo bu nasıl iş dıye ferhat edıyordu.. bende 3 aydır evdeyim askere gidiceğim kasımda ,ondan dolayı çalışmıyorum 970 tl de benim borcum görünüyor. mantığın bittiği ülkemi arıyorsun ee gel Türkiyeye

 • Onur ARICAN @monura

  Ülkemizin genel gidişatı gösteriyor ki borcunu ödemeyen her zaman ödeyenden daha karlı durumda. GSS için de mutlaka af çıkar, o olmasa faizler silinir, ana borç taksitlendirilir. Zamanında ödediğimiz için o kadar çok enayi yerine konulduk ki artık sisteme ayak uydurmak gerektiğini öğrendik.

 • HasanÖfke @simulasyon

  alışmış kudurmuştan beter işte girsin 🙂

 • Agah @agah

  bu işin her yanı ayrı saçmalık ama bence en saçma olanı, prim yatırmayanın sağlık hizmetinden faydalanamaması. madem ki devlet "bu her türlü senin borcun" diyor o halde hastaneye gelen herkese prim ödeme durumuna bakmadan sağlık hizmeti vermeli. çünkü ödenmeyen primleri borç olarak yazıyor, "madem prim yok hizmet de yok, hadi herkes kendi yoluna" demiyor.

  düşünsenize mahalle bakkalından borca ekmek istiyorsun "para yoksa ekmek de yok, ayrıca istediğin ekmeği de borcuna yazıyorum" diyor. madem borç yazıyorsun hiç olmazsa ekmeği ver di mi? işte tam da buradan konunun sağlıkla veya sosyal güvenlikle alakası olmadığı, tek derdin para olduğu ortaya çıkıyor.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  Keşke devlet zorla işte yaptırabilse

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  Benim borç 4186.30 tl. Dün gidip gelir testine başvurdum. Sabah gittim, öğleden sonra sıra geldi. Ana baba günü olmuş. Herkes küfrediyor.

 • Albuquerque @albuquerque

  Bunun sandığı da var. Normalde Eylül'e kalmıyordu uzattılar. Kimse almadığı hizmet için para ödemek istemiyor. İşsiz adama birde devlet vuruyor. 1000 odalı israfın parasını ben ödemek zorunda değilim. Kendisine 1000 odalı saray yaptıracağına üniversitelere yurt yaptırsın. Millet yedekte sıra bekliyor... Ama yüce Rabbim her şeyi görüyor.

 • Farti @cromwelle

  Ali tezel bile açıklama yapmış seve seve silicekler diyor ödemeyin diyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=iGQG4NHn8Qk

 • Şahin. @strdex

  benim borç 5 lira imiş... 😀 o kadar dikkat ettim askerden geldikten sonra direk başvurdum. ama adamlar askerliğin son gününe borç çıkarmış [04.05.2014 ]. Oha yani

 • Paralelport @paralelport

  Mesele SGK'nın tıp hizmetleri ile birlikte büyük sermayeye devredilecek olması ama öpülmemizin ana nedeni ancak 30 milyar TL hazine para verirse dönen bir halde olması. Rezil durum. Dolayısı ile bu sigorta işi icat edildi. Taksiciler bile yıllaaaar sonra esnaf sayıldı, sigorta ödüyorlar.

  Seçmen sadece şu SGK için hesap sorsa kafi ama nerede.

 • Paralelport @paralelport

  Gelir testi için gördüğüm ana. sorun mahremiyet. Yığınla özel soru soruyorlar, rezillik.

 • Yusuf Aydın @yusufaydin57

  askerden sonra 5 ay çalışmamıştım bin küsür tl borç çıkarmışlar :/

 • HavayıSüzenAdam @hsa

  Aciz bir devlet olduğumuzun göstergesi, devlet kendi vatandaşına sağlık hizmeti sağlayamıyor, saray yapıyor. Sosyal devlet anlayışı birgün gerçek olurda, bizde rahatlarız.

 • turker @turker

  herkes devlete giydirmiş de "bence" olayın ana fikri güzel ancak uygulaması çok kötü.

  diyelimki 2 kişilik bir devlette yaşıyoruz. ben çalışıyorum, 20 yaşındayım ve sigorta primlerimi ödüyorum. diğer tarafta 28 yaşında ama öğrenci olan diğer vatandaş prim ödemediğinden benim ödediğim prime ortak oluyor. dolayısıyla devletin bana sağlaması gereken hizmeti 2 vatandaşa gölüştürmesi gerekiyor.

  Bu sefer daha büyük devletimiz olsun 3 kişi olalım. Ben malum çalışıyorum, 2. vatandaş da öğrenci, 3. vatandaşında nasıl olmuşsa birkaç mülkü var ve çalışmıyor. Benim ödediğim prim şimdi 3e bölünmek durumunda.

  Devleti biraz daha büyüteyim, hanımı da bizim devlete alalım. O da çalışmıyor olsun ama benim primden fyadalanabilir, ne güzel. artık benim primden nasiplenen 4 kişi olduk..

  Mevzunun ana fikri bu. Biz ülkemizde gelirimizi doğru beyan etmiyoruz dolayısıyla devlet de 1 kişilik sağlık hzimeti parası toplayabilirken 4-5 kişilk harcama yapıyor. Eskiler hatırlar eşin dostun sağlık karnesini alınıp muayene olunan, ilaç yazıdırlan günleri...

  Devlet de baktı bu olacak gibi değil kardeşim herkesin sigortası olacak. ödeyemiyorsan da ben ödeyeceğim dedi. fikir güzel gibi, bakıma muhtaç genç yaşlı, çalışamayan bir sürü insan var. senin benim verdiğim primlerle devlet tabiki onalara da baksın bu şeklide.

  Hatta "bazı" öğrenciden bile prim almalısın da sorun yok. öyle ya herkes yurtkurda yaşamıyor. özel evler arabalar vs.

  Ama devletimiz sağ olsun ne yaptı. Eline yüzüne bulaştırmakta gecikmedi. Adam 3 kardeş bi baba çalışıyor, güç bela üniversite okuyor sen bide bu adama gel gelir testi yap diyorsun. tamam gidiyor testi yaptırıyor ama bu sefer de olmaz sana para geliyor öde bakalım diyorsun. olmaz.

  Ha derseniz devlet bizden niye para alıyor, yol su elektirik sağlık filan devletin sağlaması gerekmiyor mu bedava? Hiçbirşey bedava değil. Senden benden toplayabildiği para ile bunlar oluyor. Ama toplayamayınca da sonuç bu

 • Vural Top @vuralt62

  Böyle hükümete (belki devlete) günlerce küfür etmek istiyorum. Okul okuyorsun okula para hastaneye para yoldan gecersin ona para..

 • Rasko @rasko

  Ulan 25 yaşında adamım, gelir testinde ana-babamın mal varlığına bakılıyor. Saçmalığa bak, babamın evi arabası varsa ben daha fazla pirim ödeyeceğim! Şaka gibi. Önce "sen 25 yaşına geldin, büyüdün artık, babanın sorumluluğunda değilsin, onun sigortasından faydalanamazsın" diyor sonra benim pirimimi babamın mal varlığı üzerinden değerlendiriyor. Daha garip olanı hala bu sisteme "mantıklı" diyebilen andavallarla karşılaşmak. Nufus sistemindeki adresinizi yurtdışına aldırın, ben öyle kurtuldum. Devlet bile haraç alıyor sevdiğimin memleketinde...