#akış
VW grubu ile ilgili emisyon skandalı konusundaki konuları okuyunca bazı mesajlara tebessüm ettim.

1. VW grubunun batacağını söyleyenler, bu şirketin konsolide finansallarını incelemişler mi? Unutmayalım uzun vadeli ratingi A2 olan bir yapıdan bahsediyoruz. (Bu rating elbette düşecektir.)Bu grubun sermaye piyasalarındaki olanaklarını veya borçlanma piyasalarındaki olanaklarını biliyorlar mı? Veya VW'nin Alman Devletini bırakın, Almanya için hangi derecede önemi olduğunu düşünüyorlar mı? Ya da Almanya'nın Dünya ve Avrupa'daki olanak ve yerinin farkındalar mı? Geri çağırma, hukuki masraflar, firma derecesinin düşmesi, alacağı cezalar o bilançoya zarar verir ama batmanın yanından geçirmez.
2. VW markasının aldığı hasar daha önemli bir hasar. Yıllara yaygın satış düşüşü ve kar kaybı daha önemli bir hasardır.
3. Bu kadar iyi planlanmış bir aldatmaca ve bunun bu kadar sene gizli kalabilmiş olması asıl dikkat çekici nokta.
4. ABD bu aldatmacayı neden ortaya çıkarmayı tercih etti? Neden bu zamanda ortaya çıktı? Konu Almanya ve ABDnin anlaşmadığı hangi konuya dayanıyor? Neden son iki senede CIA ve Alman gizli servisinin birbirine karşı istihbarat hamlelerini basından okur hale geldik.
5. Kapitalizmin bir fonksiyonu da olmayan özellikleri üründe varmış gibi belirtip, ürün satmaktır. Otomotiv sektörü Dünya'da en fazla manüpilasyonun yapıldığı sektörlerden biridir. VW de sektörde manipülasyon alanlarının en başta gelen bölümünde büyük oynamış. Ama neden VW ve neden bu zaman?
6. Türkiye'de bu konuda ne Doğuş'a ne de VW'ye fatura çıkmaz. Merak etmeyiniz.
7. Vw bizim pazarımızda pek zarar görmez. Eskisi gibi satılır. Zaten Türkiye Dünya'da önemli bir büyüklük değil. Ama ABD ve özellikle Çin pazarında sorun yaşayacaklardır.

Maalesef bizlerin bakışları ve tartışmaları ortaokul düzeyini ve takım tutma tartışmasını pek geçemiyor. Sonuçta VW skandalı önemli bir skandal ancak toplam ekonomik sistem içinde bilinen ve bilinmeyen skandallardan sadece biri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap