#akış #wifi #WİfiRouter #WiFiAkademi
merhaba, geçenlerde asus dsl-n14u modem-router almıştım. epey bir süredir dizüstü bilgisayarlar wifi ile bağlanmada sorun yaşıyor. (internet sitelerini çok geç ve eksik bir şekilde açıyor, bazen de hiç açmıyor) işin enteresan olan kısmı ise mobil cihazlar (telefonlar, tabletler vs.) kablosuz bağlantıda sorun yaşamıyor. böyle bir durum neden olabilir? bunun bir ayarı falan olabilir mi? bir kaç kere fabrika ayarlarına döndürdüm baştan ayarını yaptım ama bu durum çözülmedi. dsmart internet kullanıyorum ama bunla ilgili değildir herhalde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  modemin güncelleme yazılımı çıkmışsa onu yükleyebilirsin ,şimdi baktım bu modemin geçen ay yeni firmware yazılımları yayınlanmış
  https://www.asus.com/tr/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/

 • ad33p @ad33p

  Gene ben sana vereyim cevabını 🙂 Windows 10'a mı geçtin ondan sonra mı oldu sıkıntı? Modemi 802.11g yani Kablosuz kısmından Kablosuz Modu "Legacy" yapıp kullanmayı dene. Bir süre kulan hiç sıkıntı olmadığını göreceksin. Sanırım Windows 10'un ya da intel'in sürücüsü ile sıkıntısı var.

  • Agah @agah

   sağolasın 🙂 yalnız bu sorun windows 7'de de var. hanımın tablet bilgisayarını 10'a yükseltince dediğin sorunları yaşadık sonra dediğin gibi bir intel sürücüsü bulup yükleyince düzelir gibi oldu ama sonra benle aynı seviyede sorun yaşamaya devam etti. ama dediklerin işe yarayabilir, belki de windows'a güncelleme geldikçe intel sürücüsünün bir ayarını bozuyordur. ben buları bir deniyeyim sonucu yazarım.

  • ad33p @ad33p

   Kablosuz kısımdaki b/g protectionı da kapatabilirsin denemek için. Eski cihazların uyum sorunu için bir özellikmiş Asus'un sitesine göre. Bir de kablosuz ismini değiştirmek de çözüm olmuş bazılarına. Onu da deneyebilirsin.

  • Agah @agah

   @ad33p bir kaç gün deneyeyim dedim ve sorunum gerçekten çözüldü. windows 10'lu tablet bilgisayarda hâlâ biraz sorun var ama o windows 10'la ve sürücülerle ilgili diye düşünüyorum ve sürücüleri güncelleyerek, tamamlayarak aşacağıma inanıyorum. teşekkür ederim yardımların için.

  • ad33p @ad33p

   Sevindim. Ben de bir zamandır öyle kullanıyorum. Ama diğer cihazların hızı kısıtlanmasın diye şöyle bir yol buldum. Modemi gene Otomatik moda aldım ama bilgisayarın aygıt ayarlarında 802.11n modunu kapattım. Böylece diğer cihazlar teoride 300 mbit/s hıza ulaşabilecekler sadece bilgisayarı kısıtladım sürücü sıkıntısından dolayı.