1080p video kurgu için laptop önerisi yapabilecek var mı max. 3500TL harcamak istiyorum. Ne kadar kolay taşınabilir olursa o kadar iyi. #akış #öneri

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • asilbalaban @asilbalaban

  Merhaba @samet, Evet laptop şart çünkü bol bol taşınacak. Türkiye'yi bisikletle gezerken yanımda gezdirip çektiğim videoları kurgu yapmayı planlıyorum. Ancak senin gönderdiğin linki görmeden önce alım gerçekleştirdim. Ama bende kafamda benzer bir bilgisayar ile gitmiştim Vatan'a.

  Donanımdan pek anlamadığım ve zaten Apple ekosistemine adapte olmuş durumda olduğum için 1080p kurgu işinin altından kalkabileceğini bildiğim, 13 inç Son nesil Macbook Pro'yu almış bulundum. Eve getirdim Premiere Pro CS6'da #gopro hero 4 ile çektiğim 60fps #1080p videoyu hiç render'a gerek olmaksızın kurguladığını gördüm.

  3500 Lira civarına nerdeyse şunu alacaktım ancak onun yerine biraz daha üstüne çıkıp 4299 #macbookpro almış oldum.

  http://www.vatanbilgisayar.com/hp-envy-15-k202nt-core-i7-5500u-24ghz-16gb-1tbsshd-156-4gb-w81-notebook.html#TeknikÖzellikler

  http://www.vatanbilgisayar.com/macbookpro-notebook-corei5-27ghz-8gb-128gb-ssd-133-intel-notebook-bilgisayar.html

  Ben yazılımcıyım normalde bu kadar yüksek özelliklere sahip olmayan bilgisayarlarda işlerimizi rahat rahat yapabiliyoruz. İşyerinde 2012 model 4gb ramli Macbook Pro kullanıyorum mesela. Ancak işin içine kurgu vs. konuları girince donanım arttırmak şart oluyor. Yaptığım tercihten memnunum çünkü mağazada gördüğüm bilgisayarlar arasında inceliği ve ağırlığı ile en taşınabilir olan buydu. Aynı zamanda final cut ve garageband gibi programların sağladığı katkı küçümsenemez. Bu bilgisayarın uzun ömürlü olması ve zaten adepte olduğum bir işletim sistemi ile gelmesi aradaki fiyat farkını ödenebilir kıldı.

  Yardımın için teşekkür ederim.