Malum 1 mayıstan itibaren bazı şeyler değişecek, gördüğüm kadarıyla bazı yanlış anlaşılmalar olmuş, bilgilendirmek isterim

1- Bu kanun sadece şirketlerin bireysel kullanıcılara(tüketici, üye vs.) gönderdiği sms ve emailleri kapsıyor. Bireysel olarak gönderilen ve kurumların diğer kurumlara gönderdikleri kapsam dışı.

2- Bankacılık işlemleri için gerekli gönderiler kapsam dışında

3- Birşekilde birileri sizi sisteme kayıt etmişse ve sizden çıkmanız sms veya email ile geri dönüş talep ediyorsa, siz cevap vermek durumunda değilsiniz. Sessizlik hayır demek, aksi belirtilse dahi.

4- Sisteme giriş hangi kanaldan yapıldıysa yine o kanaldan çıkış imkanı olmalı.

5- Sistemden çıkış kesinlikle ücretsiz olmalı. Eğer bir şekilde ücret ödemek durumunda kalırsanız bunu firmadan talep edin gerekirse tüketici hakem heyetine başvurun.

6- İstediğiniz an, neden belirtmeden sistemden çıkabilmelisiniz. Talebiniz en geç 3 gün içinde yerine getirilmeli.

Aksi durumlarda gümrük ve ticaret bakanlığı, btk veya tüketici hakem heyetine şikayette bulunabilirsiniz.

#spamsms

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • PhoeniXim @phoenixim

  3- Birşekilde birileri sizi sisteme kayıt etmişse ve sizden çıkmanız sms veya email ile geri dönüş talep ediyorsa, siz cevap vermek durumunda değilsiniz. Sessizlik hayır demek, aksi belirtilse dahi.

  Bu garip.. eğer sessizlik çıkış demekse aynı firma bi kişiye 2. mesajı nasıl atabilir?

  Ben X firmasından mesaj almak istiyorum mesela. Pazartesi günü baktım sevdim kampanyasını, cuma günü bu firma bana mesaj atamayacak mı? sonuçta hiçbir şey yapmadım ve cevap vermedim firmaya sessiz kaldım

 • turker @turker

  Bu aslında şuanki durum için geçerli. Bir şeklide X firması sizin telefon numaraınızı elinde tutuyor ama onay kaydınız ellerinde yok diyelim. Eğer istemiyorsan mesaj at haberim olsun yoksa göndermeye devam edeceğim diyorlar. Bunu yapamazlar, daha doğrusu yapsalar bile(ki çoğu firma böyle yapıyor) siz beni sistem çıkar şeklinde cevap vermeseniz dahi sizi sistemden çıkarmak durumundalar. Dolayısıyla onay vermediğinizden eminseniz çıkmak için çaba sarfetmenize gerek yok.

  Zaten sizden onay alarak sizi sisteme kayıt ettiyse, siz çıkıncaya kadar kafasına göre mesaj atabilir.
  @phoenixim

 • Endoskop @endoskop

  geçen ülke tv göndermişti,gerçi turkcell bilmem kaç dakika bedava verdi diye spama evet demiştim pişman oldum

 • Merih @merih

  2. maddede "Bankacılık işlemleri için gerekli gönderiler kapsam dışında" demişsiniz, ek bilgi vermek isterim: Bankalar da izin almak için mesaj gönderiyor şu aralar (İşbank bu yüzden XboxOne veriyor mesela 🙂 ). Tabii sadece reklam ve kampanya sms'lerini kastediyorum. Bankacılık işlemleri nedeniyle yapılan bilgilendirmeleri (gelen EFT, fatura ödeme bildirimi, vb.) kapsamıyor dediğiniz gibi.

 • teknokolog @teknokolog34

  2 gündür onlarca bültenden çıkmak istiyorsanız iptal yazın şuna şuna göncerin diye mesaj geliyor

 • Mesudum @mesudum

  Maaş aldığım bankaya davet ettiler. Sadece 5 dakikanızı alacak bir işlem diye cevap verdiler telefonuma.
  Gittim. Hanım kızımız bir A4 formunu doldurmuş. "Bilgilendirme servisi için gerekecek izinleri kapsıyor" gibi yuvarlak bir gerekçesi hazır.
  Okudum. Her şeyi serbest bırakmış. Ama her şey! bilgilendirmeler, kampanyalar, reklamlar... ve verdiğim bu onayın gelecekteki diğer imkanları da kapsayacağı otunu düşmüşler.
  Formu imha ettirdim. Kendim seçtiklerimi dikte ettirip online forma işlettim.
  Şimdi kafam rahat. Sadece ekstre ve hesap uyarıları geliyor.
  Tabi iş 5 dakikayı biraz aştı 🙂