#akış #Samsung #840EVO #SSD serisindeki korkunç okuma hızı düşüşlerini düzeltmek adına geçen Kasım ayında bir firmware ve diskteki veriyi baştan yazarak optimize eden performance restoration tool yayınlanmıştı, hatırlayanlar olacaktır. Aramızda mutlaka bu disklerden kullananlar da vardır. Skandal, son 2-3 aydır yeni bir boyuta taşınmış durumda arkadaşlar.

Sorunu hiç duymamış olanlar için kısaca özetlemek gerekirse; diskin eski dosyaları okuma hızı, zaman geçtikçe korkunç bir hızla düşmeye başlıyordu. 2-3 ayın sonunda bazı dosyaların okunma hızı 30 mb/sn gibi zavallı değerlere kadar geriliyordu hatta. Sorunun varlığı Overclock.net forumlarında açılan bir başlıkla ortaya çıkmış; ancak Samsung bu durum karşısında çok uzun süre sessiz kalmıştı. Konunun Tom's Hardware, AnandTech, TechReport ve TechPowerup gibi popüler basın organlarına yansımasının ardından ise, söz konusu sorunu düzeltecek bir firmware hazırlayacaklarını duyurmuşlardı.

Ancak bugün gelinen nokta, geçen Kasım ayında yayınlanan bu firmware'in sorunu çözmediğini gösteriyor. Zira birçok kullanıcı, aynı performans düşüşlerini yeniden yaşamaya başlamış durumda. Hatta tartışmalar, Ocak ayında yeniden alevlenmişti.

Birçok SSD meraklısı olayın basit bir firmware sorunundan ziyade, donanımsal bir problemden kaynaklandığını ileri sürüyor. Zira 840EVO serisi pek de güvenilir olmayan TLC NAND bellek teknolojisine sahip. Samsung'un bir dönem MLC'ye karşı ateşli bir şekilde TLC'yi savunması ve 840EVO'dan sonra da kaçarcasına bu teknolojiyi terk etmesi, bu iddiaları mantıklı kılıyor bir bakıma. Ancak bir başka görüş ise, nand hücrelerinin voltajlarında zaman içinde bir düşüş olduğunu ve bunun adam gibi bir firmware ile düzeltilebileceği üzerinde duruyor.

Sonuç olarak; karmaşık mühendislik mevzularına girmeden söylenebilecek tek şey; problemin 840 serisi piyasaya çıktığından bu yana hala çözülmemiş olması. Yine de ben bu performans düşüşü iddiaların sadece iddia olarak kaldığını görmek isterdim açıkçası. Lakin 1.5 yıldır kullandığım 120 gb'lık 840EVO da tam olarak aynı belirtileri gösteriyor.

Diskte Kasım ayından bu yana sadece işletim sistemi, Battlefield 4 ve Dragon Age: Inquisition yüklü. Başka bir şey yükleyip silmedim, biraz da test etmek amacıyla. Firmware çıktığında 500mb'larda olan ortalama dosya okuma hızı, şu an 180-200'lere kadar düşmüş durumda. Üstelik bazı dosyalarda bu okuma hızı saniyede 50 mb'lara kadar iniyor. Yani 4 ayın sonunda dramatik bir performans kaybı söz konusu. Zaten Windows'un gittikçe daha ağır açıldığını ve diskteki oyunların yükleme sürelerinde bir artış olduğunu da hissedebiliyorum rahatlıkla.

Bu dosya okuma taraması için ise HDTune ya da Crystalmark gibi pek bir işe yaramayan sentetik testler yerine, FileBench isimli sadece diskte yazılı dosyaların okunma hızını gerçek zamanlı olarak tarayan ve sektör içinden bir mühendisin yazdığı ufak programı kullanmak daha doğru ve kesin sonuçlar veriyor. Söz konusu programı buradan indirip deneyebilirsiniz. http://www.overclock.net/t/1507897/samsung-840-evo-read-speed-drops-on-old-written-data-in-the-drive/660

Ha ne sonuçta olacak derseniz. Muhtemelen hiçbir şey olmayacak. Büyük teknoloji yayınları, belki Samsung'un yeni SSD serilerinin piyasaya çıkmış olmasından, belki de Samsung'u "malum nedenlerden dolayı" pek kızdırmak istemediklerinden dolayı, problemi gündeme getirmiyor inatla. Samsung da sessiz şimdilik. Ha, tabii her mecrada yeni 3D Nand'larının reklamını yapmayı ihmal etmiyorlar, sağolsunlar.

Ortalıkta Samsung'un Magician için yayınlayacağı bir sonraki güncellemede (ki Mart'ta gelmesi gerekiyordu aslında) diskteki dosyaları periyodik olarak yeniden yazacak bir refresh tool olacağı konuşuluyor, ki bu gerçek bir çözümden ziyade SSD'nin ölüm fermanı gibi bir şey. Öte yandan; disklerde donanımsal bir sorun varsa, Samsung'un ürünleri geri çağırması gerektiğini söyleyenler de var. Ancak bu da pek mümkün görünmüyor. Zira muhtemelen kullanıcıların %90'ı yaşadıkları performans sorunlarından bihaberler ve belki de aradan geçen bu son 6-7 ay içinde defalarca yeniden Windows kurulumu yaptılar. Tüm bu umursamazlık hali, sorunun hızla ele alınması konusunda bir baskı oluşmasını da engelliyor doğal olarak. Birkaç yıldır öyle ya da böyle bilinen epidemik sorunların hala çözülememiş olması enteresan. Şimdilik yeni bir firmware en kuvvetli olasılık gibi görünüyor. Ancak bu konuda da net bir bilgi yok.

Sonuç olarak. bir süre Samsung'un SSD'lerine pek yanaşmayın derim. Düz 840 sahiplerinin yaşadığı mağduriyetin ardından 840EVO'ların durumu tam bir soru işareti. Bu kadar şaibeden sonra 850'ye gözü kapalı güvenilir mi? Cebinden para fışkıran bir şalvarınız varsa güvenilir. 🙂

Samsung 840 EVO read speed drops on old-written data in the drive

Edit by Sean Webster: Thanks to everyone who has posted in this thread and spread the word on...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Uğur Yurtsever @ugury

  3 aydan daha uzun süredir disk üzerinde çok büyük oynamalar yapmadıysanız (yeni windows kurulumu ya da büyük dosyaların yerini değiştirmek, silmek vs gibi) linkini verdiğim sayfadaki programı bir deneyin derim.

  Benim Kasım ayından bu yana neredeyse %60 düşüş oldu ortalama okuma hızında, ki bazı büyük dosyların okuma hızının saniyede 50-60mb'lara kadar düştüğünden bahsetmiyorum bile. Çok daha kötü sonuçları olanlar da var Overclock.net forumlarında.

 • Executioner @executioner

  Uyarı için teşekkürler. Samsung'un telefonları gibi SSD'lerinden de uzak durmak gerek anlaşılan

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Şubat ayı başına kadar, yani 3 ay boyunca, benim de çok büyük bir şikayetim olmamıştı aslında. 400'lerde geziyordu ortalama okuma hızı. Ancak son 2 ayda korktuğum, büyük bir hızla başıma geldi diyebilirim. Tartışmaların yeniden alevlendiğini gördüğümde benim okuma hızım henüz normal seviyelerdeydi. "Ya belki herkeste olmuyordur" diye düşünmüştüm. Ancak anladığım kadarıyla kullanım alışkanlıklarına göre de değişiklik gösteriyor problemin ortaya çıkışı ve er ya da geç herkesin başına geliyor.

  Şu an performance restoration tool'u yeniden çalıştırdım. Muhtemelen ideal seviyeye çıkacak tekrar okuma performansı. Ancak diskin ömrüne nasıl bir zarar veriyorum kim bilir...

 • Şahin. @strdex

  850 de şu ana kadar bir problemle ben karşılaşmadım. Ayrıca 2. Disk olarak da PNY var 240Gb lık 2sininde durumu iyi . Samsung biraz daha iyi 🙂

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @maximilian İşte acaba basit bir yazma silme işlemi mi yapıyor sadece, yoksa bunun yanında hücrelere fazla voltaj vermek gibi başka bir takım karanlık işler de yapıyor mu... Eğer ikinci durum söz konusuysa -ki ssd'nin ısı davranışlarını izlemek suretiyle böyle olduğu sonucuna ulaşmış insanlar var- normal kullanımdan çok çok daha çabuk eskiyecektir. Yani 1 sene sonunda tam şarj olmayan hücreler yüzünden performans mekanik disk seviyelerine inebilir. Birçok 840'ın başına geldiği gibi.

  Disk Refresh de kullanılabilir aslında bu dosyaları yeniden yazma işlemi için. Ancak bunların hiçbiri uzun vadeli, gerçek çözümler değil ne yazık ki.

  Neyse, şimdilik beklemekten başka yapacak bir şey yok zaten.

 • 3dfx @3dfx

  sandiskmi samsungmu diye cok düsündüm 30 lira fazla verip sandisk aldim tek sorun yasamadim 😛

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Sorun bazı 840 EVO'larda değil ne yazık ki. Hepsinde var. Sadece ortaya çıkış süreleri, kullanım alışkanlıklarına göre farklılık gösterebiliyor. Samsung ise, bu durumu bir bozukluk olarak görmüyor ve doğal olarak garanti kapsamına almıyor. Bunu kabul ettikleri anda, tüm 840EVO'ları geri çağırmaları gerekecek çünkü. Kaldı ki okuma hızı 10mb/s 'ye bile düşse, bu verdikleri spesifikasyonlara uyuyor en nihayetinde. "540 mb/s 'ye kadar" diyor adamlar. 🙂

  Biz yine birer ikişer diskle yırttık. Yurt dışında 1TB'lık modellerden üçer beşer alıp üstüne bir de raid yapıp çok daha büyük mağduriyet yaşayanlar var. Zira Samsung'un çözüm diye yayınladığı şey, raid konfigürasyonlarında da çalışmıyor. Ha bu durum garanti kapsamına alınsa bile, verilecek disk yine problemli 840EVO olacak.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  @nuguryurtsever Hala kullanıyor musunuz bu diski?