#Konami, #HideoKojima konusunda tipik Japon şirketi vizyonsuzluğunu göstermeye devam ediyor. Ya da her şey saçma sapan bir 1 Nisan şakasıyla son bulacak.

Yalnızca günümüzün değil, tarihin en önemli oyun tasarımcılarından birine ne olacağıyla ilgili hiçbir doğru düzgün açıklama yok şu an. Anlaşılan ekibin e-posta hesaplarına ve internete kısıtlı erişim söylentileri de doğruymuş. Adamın ismi neredeyse bütün oyunlardan siliniyor, "A Hideo Kojima Game" ibaresi MGS 5: Phantom Pain'den bile kaldırılmış.

Üst düzey kalın enseli abiler, oyuna müdahale etmeye çalışıp da firma içinde bir güç savaşı falan mı yaşandı ne oldu, vahşi söylentilerden ve şirket içinden gelen sızıntılardan başka bir şey yok.

Açıkçası Konami gibi işi oyunlarını eleştiren batılı editörleri kara listeye almaya kadar götüren, Team Silent'ı firmadan yaka paça kovar gibi kaçırıp Silent Hill serisinin de içine eden bir firmadan hayırlı bir haber çıkmayacağını düşünüyorum bu saatten sonra. Anlaşılan Kojima şirkette kalsa bile (ki bu artık zor görünüyor, her şey bir şaka değilse) Kojima'nın imzasını taşımayan MGS oyunları göreceğiz.

Bu Japon oyun firmalarının derdi ne, bu korkunç vizyonsuzluk nedir anlamak gerçekten zor. Square Enix'in Final Fantasy'e yaptıkları ve yapmaya devam ettiği saçmalıklar (en sonunda iyi yaptıkları her şeyi terk edip işi hack'n slash'e kadar getirdiler), 2 milyon satan Hitman'i ve Sleeping Dogs'u başarısız saymaları (10 milyon mu satacaktı yani), SEGA'nın Japonya ayağının SEGA Avrupa ve Amerika'da yıllarca yapılan her doğru işi sabote etmeye çalışması, belki de çıkardıkları en iyi işlerden biri olan Yakuza'yı adam akıllı pazarlayamamaları (ki ayrıca o son Sonic oyunu falan nedir öyle), Capcom'un Resident Evil'a yaptıkları, Keiji Inafune dahil bütün yetenekli tasarımcıları hayattan bezdirip kaçırmaları, Sony'nin geçmişte güzel olan her fikrin hızla içine etmesi (neyse ki bu durum Kaz Hirai'nin başa geçmesiyle bir nebze olsun düzeldi). Nintendo dışında gerçekten bu işi çok iyi yapan bir firma yok galiba.

http://kotaku.com/konamis-official-word-on-hideo-kojima-1693789490

Konami's Official Word on Hideo Kojima

Yesterday, Konami gave a statement via the Japanese Metal Gear Twitter account to attempt to clear the air on what’s going on with Hideo Kojima and Kojima Productions.
BeğenFavori PaylaşYorum yap