Samsung'un yeni nesil akıllı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge

Samsung'un dün gerçekleşen kendi MWC etkinliğinde Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge telefon modellerini tanıttı.Yeni nesil 64 bit işlemcisi ve inceliği ile dikkat çeken Galaxy S6, çift taraflı kavisli S6 Edge ile tüketicilerin beğenisine sunulacak. Her iki telefonda donanımsal alt yapı olarak Exynos 7420 işlemci ve 3GB LPDDR4 belleğe sahip.

Tasarımsa olarak telefonları incelecek olursak Oval hatlara sahip alüminyum çerçeve ile gelen iki telefonun ön ve arka yüzeyinde Gorilla Glass 4 cam bulunuyor.Oval hatlara sahip telefonların ana kamera bölgesi kasada hafif bir çıkıntı yapmakta.Hafifliği ve inceliği ile dikkat çeken telefonlardan Galaxy S6 6,8mm kalınlığında 138 gram, S6 Edge ise 7mm kalınlığında 132 gram.Her iki modelinde bir çok renk renk seçeneği yer almakta.Klasik Samsung kontrol tuşu dizilimine sahip telefonların ana menü tuşu üzerinde parmak izi okuyucu yer almakta.Daha hassas parmak taraması için yüzey alanı genişletilen ana menü tuşu sayesinde Samsung Pay (Visa, MasterCard onaylı) üzerinden güvenli alış veriş yapabileceğiz.

Her iki telefonda da 5.1 İnç 2K Amoled ekran bulunmakta.577 ppi piksel yoğunluğuna sahip her iki ekran 600 nit parlaklıkta.Yüksek kontrast değerine sahip yüksek görüntü kalitesi vaad eden ekranların kasaya olan boyut oranı %70 üzerinde.Tabi S6 Edge mdoelinde ekran her iki taraftan da kavisli.Bu yer alan kavisli kısımdan bildirim ve bazı bilgiler aktarılacak.Tabi her iki ekranda Gorilla Glass 4 cam ile korunmakta.

Arkasında çıkıntı yapmakta olan 16Mp Sony üretimi kamera sensörüne sahip telefonlar kamera konusunda oldukça iddialı.BSI yapıdaki 16Mp sensör f/1.9 diyafram açıklığına ve doananımsal optik sabitleme teknolojisine sahip.Gerçek zamanlı HDR çekime destek veren telefonlar. 4K video kaydı da yapabilmekte.Ana kamera tek LED flaş ile desteklenmiş. Telefonun ön yüzünde 5Mp geniş açılı kamera yer almakta.

14nm üretim teknoloji ile dikkat çeken 8 çekirdekli 64 Bit Exynos 7420 işlemcisi en hızlısı olduğunu iddia etmekte.Samsung 14nm ile 20nm'lik (Snapdragon 810) işlemcilerden %20 daha hızlı ve %30-35 daha düşük güç tüketimine sahip olduğunu vaad etmekte. 2.1GHz hızında 4 adet Cortex-A57 çekirdeğine ve 1.5GHz hızında 4 adet Cortex-A53 çekirdeğine sahip işlemci heterojen yapısı sayesinde tüm çekirdeklerini aynı anda aktif hale getire bilmekte.Teknoloji açısından yeni ve oldukça güçlü bu işlemciye ne yazık ki eski nesil Mali760 grafik işlemcisi eşlik etmekte.Çekirdek sayısı ve çalışma frekansının tam olarak açıklanmadığı GPU'nun rakibi Qualcomm işlemcilerindeki Adreno 330 ve 420 arasında bir performans sergilemesi bekleniyor.Yani kısacası 2K ekranı ve gragik işlemcisini baz alırsak S6 ve S6 Edge oyun severleri pek mutlu etmeyecek.

Yeni nesil 3GB LPDDR4 bellekler ve UFS 2.0 standartına destek veren 120MB/s hızındaki depolama birimi ile oldukça hızlı çalışacaktır.Ne yazık ki MicroSD kart yunasına sahip olmayacak her iki model 16, 32 ve 64GB depolama seçeneği ile satışa çıkacak.

Kızıl ötesi sensör, bluetooth, Wifi, GPS-Glanass, Gyro, G sensör, nabız ölçer, baro metre, parmak izi okuyucu gibi olduk fazla teknolojiyi ve sensörü bünyesinde barındıran S6 ve S6 Edge 2600 mAh batar ile gelecek.Telefonlar hızlı şarj desteği ile 10dk'lık şarj ile 4 saat kullanım vaad etmekte.Android 5.0 işletim sistemine sahip telefonda 64 Bit işelmcilere uyarlanmış TouchWIZ arayüzü yer almakta.

#MWC2015 #Samsung #samsungs6 #samsunggalaxys6 #GalaxyS6 #GalaxyS6Edge #kavisliekran #64bit

BeğenFavori PaylaşYorum yap