@baris_ozkok @gamsizm
Yaklaşık 2 senedir Sony SLT A37 kullanıyorum kit lens ve SAL70300 ile birlikte. Yakında bir çocuğum olacak onun için sabit odaklı bir lens almak istiyorum. Hem alan derinliği etkisini iyi veren hemde kapalı alanlarda ışık performansı beni idare edecek bir lens istiyorum.
Bu durumda fiyatları ile bana hitap eden 2 lens var SAL50F18 ve SAL85F28. (ikisinide 300-400TL aralığında temin etme şansım oluştu)

Hangi nedenlerle hangisini seçmem gerektiği konusunda fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

#sonylens #dijitalfotoğrafmakinaları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Evren A. @evrenism

  teşekkür ederim @flynn

  @kesir bu durumda 50mm ve daha aşağısına mı bakmam lazım yani?

  Sony'nin verilerine göre;
  50mm olan 0,35m min odak uzaklığı
  85mm olan 0,6m min odak uzaklığı
  bu bilgileri nasıl yorumlamalıyım peki, 0,6m min odak mesafesi dendiğinde, benim kadrajıma ne kadarlık bir alanın sığdığını nasıl hesaplayabilirim?

 • mcm @saturasyon

  Biri 60cm den netleyebiliyor diğeri 35cmden. Yani daha fazla yaklaşırsan Af sistemi netlemez. Bazen manuelde daha yakından da netleyebiliyorsun. En azından benim tokinam öyle (11-16).

  Sen 85 ile hiç uğraşma crop govdede büyük ölçüde can sıkıntısı. 50mm al keyfine bak. Hem 2,8 ile 1.8 arasında diyafram farkı az değil. Alan derinliğine gelirsek aşağı yukarı 85/2,8 ve 50/1,8 yakın bokeh sunar. Ama portre çekerken yüzün yayvanlaştığını goreceksin 85mm de.

  Tercih senin, şansın varsa dene,

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Merhabalar şu an dışarıdayım akşam mutlaka inceleyeceğim görüşmek uzere