Teknoseyir hakkında düşüncelerimi hem Teknoseyir'in ortakları hem de sizlerle paylaşmak isterim.

İlk bilgisayarımın 8086 olduğu, 40'lı yaşların ortasında yer alan bir mühendisim. Mühendislik mesleğini hiç yapmadım. İşim gereği Türkiye'de en tepeden başlayarak pek çok firma ve sektörü, ve ortaklarını, girişimcilerini tanıdım.

Teknoseyir benim hayatımda ne rol oynuyor, ilk önce bunu ifade etmek isterim.

32 yıllık bir PC kullanıcısı olarak, teknoloji anlamında Teknoseyir'in benim birinci sırada başvuru kaynağı olduğunu söyleyebilirim. Eski bir Darkhardware ve PC Labs takipçisiyim. Darkhardware'in forumlarını ve PC Labs'ın incelemeleri benim Teknoseyir'den önceki kaynaklarımdı. Bu iki mecradaki zayıflama, beni bir süre Donanımhaber'in ilgi duyduğum konularda forumlarına taşıdı ancak kaynak, sunuluş şekli, içeriği bana uygun gelmedi.

Teknoseyir benim için tam bir başvuru kaynağı. Çok önem verdiğim bazı noktalar var:

1. Sunulan içeriğe, konuya Teknoseyir ortakları o kadar hakimler ki, bunu tüm yönleri ile rahatça, sohbet eder gibi sunuyorlar. Sunum yapılan konunun içeriği ve bağlanan diğer ürün ve konuların zenginliği bunu kanıtlıyor. Bu neden ile, Teknoseyir ekibi işine o kadar hakim ki, kağıttan okur gibi ürün tanıtımlarından son derece farklı bir sunum sağlıyorlar.
2. Sunumun içeriği konusunda çok titizler. Bunu ben nasıl hissediyorum: Örneğin bir cümlede bir ifadede eksik ya da farklı anlaşılabilecek bir nokta varsa, hemen arkasından başka cümle ya cümleler ile ifadenin doğru anlaşılmasına özen gösteriliyor.
3. Ürünlerin incelemesinde saptanan zayıflıklar açık ve net olarak ifade ediliyor. Keza güçlü yönleri de öyle.
4. Tüm içeriği yukarıda yazan çerçevede sunuluyor. Yani yukarıdaki tüm özellikler bir bütünü oluşturuyor.
5. En önemlisi ise, herhangi bir içeriği ilginiz olmasa dahi dinlediğinizde, seyrettiğinizde, teknoloji konusunda başka bir bilgi veya bir nokta yakalıyorsunuz.

Arkadaşlar, bırakın sektörü, herhangi bir oluşumda Türkiye'de uzmanlık, açıklık, dürüstlük, samimilik, ve paylaşımcılığı hep beraber hangi mal ve hizmeti alırken gördünüz? Bize tüketici olarak, yukarıda saymış olduğum tüm özellikler dışında, bizim için cazibeyi arttıran bir faktörün de, Teknoseyir ekibinin sanki arkadaşlarımız olarak eve gelip, salonda sohbet ediyor olup da, bizim dinliyor olmamız değil mi?

Unutmayalım ki alınan bu hizmet aynı zamanda, bunu sunanlar için bir bedeldir:

Her işletmenin devamlılığı için;

1. Mülk sahibine kira,
2. Çalışanlara maaş ve haklar,
3. İşletmenin dönen giderleri, gider harcamaları,
4. Devlete vergi,
5. Sermayedarlara ise kazanç sağlaması gerekir.

Denilebilir ki, Teknoseyir bir sanal platform, 5. kalemde yazan ifade neden önemli? Hem de çok önemlidir:

1. Maddi sermaye: Teknoseyir'in yaratılmasındaki, yayınındaki ekipmanlar, vs.,
2. Maddi olmayan sermaye: Ortakların ayrdıkları zaman ve deneyimi başka bir iş yapmaları halindeki alternatif maliyeti,
3. Şerefiye: Ortakların deneyimi ve deneyimin işe ve sunuma yansıması,
4. Risk payı: Ortakların bir işe bağladıkları yukarıdaki sermayenin risk payının gelir içinde olması gereği,

Eğer bu tanımları biz kullanıcılar olarak değerlendiremezsek, yukarıda açıkça hissettiğim ve değerlendirdiğim kaliteyi sürdürülebilir olarak elde edemeyiz. Bu platformu Hilal-i Ahmer, yani Kızılay olarak görmekten vazgeçmeliyiz.

Bu platformun kurallarının fazla demokratik olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da fikirlerimi ifade etmiştim. Ancak ortakların, bekle ve şekillendir çerçevesinde yaklaşabileceğini düşünüyorum.

Platform konusunda ayrıca kişisel önerilerimi başka bir yazıda sunacağım.

Bu yazıyı samimiyet ile kaleme aldım. Teknoseyir'in ortaklarını bir istisna dışında tanımam. Murat Bey ile kendisinden Bas Çek konusunda almış olduğum bir seans fotoğrafçılık eğitiminde tanıştım. Çok memnun kaldım. Farklı bir iletişim olanağı da oluşmadı.

Kullanıcılara ve Teknoseyir ekibine/ortaklarına selamlar iletiyorum.

Düzenleme: Devrik cümlelerin düzeltilmesi, imla hataları, anlam düşüklükleri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap