Her yıl 25k bilgisayar/yazılım mühendisi mezun oluyor. Bir o kadar da alaylı, 3 ayda bootcamp vs yazılım öğrenen var. Üstüne mevcutta üniversite mühendislik fakültesindeki öğrencilerin çoğu da (ee, endüstri vs) yazılım öğrenmeye çalışıyor. Onlar da bir 15k civarı eder.

Oldu mu sana her sene 65-70k yazılımcı. Bu ne plansız bir büyümedir? Hala sağda solda yazılım öğren hayatın kurtulsun muhabbeti dönüyor. Türkiyede 70 bin tane yazmılım şirketi var mı da bunu taşınabilsin? Üstüne yapay zeka bu kadar hızlı gelirken yeni mezun mühendislerin işi çok zor. Alaylı bootcamperlara girmiyorum bile. Boşa vakit kaybı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Yazılım öğren hayatın kurtulsun.
  what a concept.

 • Metin Girin @babazula

  Yazıdan yazılımı sil, yerine herhangi bir bölüm yaz, yine aynı sonuç çıkıyor. Arz enflasyonu var. Geçen sene 900.000 kişi yerleşmiş açıköğretim hariç.

  • Agab @agab

   Yazılım harici youtubedan öğrenilen ve meslek edinilen, vakti zamanında yurtdışına çıkmaya kadar yolu açık olan bir iş var mı? Mesela veterinerliği kendin öğrenip bu mesleği icra edebilir misin? Hayır. Şu an üniversitede halka ilişkiler okuyan yazılım öğrenmeye çalışıyor boşluktan 😀

  • Metin Girin @babazula

   @agab Aşçılık, moda tasarımı, fitness eğitmeni, kurgucu gibi kişilerin online derslerle öğrendikleriyle kazandıkları paraları, çalıştıkları ülke sayısını yazılımcılar bilse ağlar 🙂 Tabi herkes bir değil, yurtdışı için biraz şans da gerekiyor. Bölüm özelinde konuşmuyorum, şu an tarih mezunu da fazla, hemşire de fazla, öğretmenler zaten atama diye yalvarıyor, mühendis de fazla. Halkla ilişkiler okuyan kendi merakından yazılım öğrenmeye çalışıyorsa amenna ama trend olduğu için öğrenip iş bulmaya çalışıyorsa o da fırsatları değerlendirmeye çalışıyor napsın. Eğitim sisteminde planlama ve yeteneğe göre yönlendirme olmadığı için tüm bu kaos

 • HttPs @https

  öğrenmek başka bu işi iyi yapmak başka. Her öğrenen sektörde çalışabilecek kapasitede olmadığı için sayıların çok anlamı yok.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Artık tesisatçı, elektrikçi, sıvacı, boyacı vs. hayatta kalacak.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Dunyada durum bu. Herkes yazilimci oluyor. Ya da olmaya calisiyor, oldugunu saniyor. Kimse de su andaki issizlerin buyuk kisminin yazilimci olduguna bakmiyor.

  Herkes ya masa basi isim olsun, elim kirlenmesin istiyor. Aman vida tutmak bile agir is.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Şuan yeni üniversite okuyacak birisi için, yazılım, mühendislik vs gibi bölümler yerine su tesisatçılığı, marangozluk gibi bölümler daha fazla iş ve gelir imkanına sahip. (Burada sözüm ilk 2000 de bir bölüme girip, yurtdışında bir master doktora yapamayacak durumda olanlara)

  En son oto boya işimi yapan arkadaş "iktisat" mezunu, iş bulamayınca amcasının dükanında işe girmiş, işi öğrenip 3. yılda kendi dükkanını açtı. Daha önce başka araçlarımı da götürdüğüm bir arkadaş kendisi, 30m^2 dükkanı vardır en fazla. En son 10cm boyunda bir sürtme için rütüş ve pasta cila yaptı. Dakika olarak 10dk sürdü işlem. Boyanın adam akıllı kurumasına bile fırsat vermedi bence. Borcum ne kadar dedim, sen yabancı değilsin 200TL versen yeter dedi.
  Ön tampon ve başka bir kaç yerdeki rütuşlar ve pasta cila için fiyat sordum 1000TL hallederiz ama yoğunum yarın sabah bırak, aradan alabilirsem akşama alırsın, olmadı ertesi gün sabah gelirsin dedi.

  Arkadaşımın ofisine temizliğe gelen 20'li yaşlarının sonlarında ki bir kadın aslen "Veteriner Hekim" . Sabah 9 da gelip öğleden sonra 3 kadar 6 saatlik yerleri süpürüp, dolapları, camları silmeye 6 saatliğine aldığı para 1500TL . Neden mesleğini yapmıyorsun diye sormuş, klinikte işe girsem, sabah 9 başlayıp akşam 6 hatta 9 kadar yeri geldi mi kadar çalışıyorsun, asgari ücret ya da bir tık fazlasını veriyorlar. Şimdi hem kendi çalışma saatimi günlerimi ben seçiyorum, hem de daha fazla kazanıyorum. Başta hem bedenen hemde mental olarak alışmam zor oldu ama ilk bir kaç aydan sonra alışıp, işe de alıştım, demiş.

  Yukarı da bir hemşire lafı geçmiş, "bir arkadaşımın" görüştüğü paralı asker, hatun kişi hemşireydi. Geçen sene gecelik 3000 almıştı, şimdi en az 5000 olmuştur. Neden kendi mesleğini yapmıyorsun dendiğin, hem iş yok, hem de iş bulup girsem de sözleşmeli oluyorsun anca o da asgari ücretten hallice demiş.

  Zanaatkar kazanır, yapay zekanın 10-15 yıl sonra öldüremeyeceği mesleklere bakmak lazım.