İşini iyi yapıyorsa kaportacı o kadar parayı ister çok normal. Hatta aracın marka modeline göre de değişiyor bu ücretler. Mercedes ile gitse farklı bmw ile gitse farklı egea ile gitse farklı fiyat isterler.

Ve aracın boyanması demek orjinalliği bozuluyor kazalı algısı yüzünden değeri düşüyor bu ülkede. E boyasız işlemsiz göçük düzeltiyorsa adam ve işçilikte iyiyse çok güzel parayı kazanır.

Nasıl ki iyi bir dişçinin veya işini iyi yapan başka bir meslek dalındaki birisinin zengin olması gibi birşey. Ha ama o adam dişçidir işte doktordur avukattır vs. vs. böyle çoğaltabiliriz meslekleri yadırganmıyor da kaportacı mı yadırganıyor ? burada asıl sorgulanması gereken konu bu bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  İşini iyi yapıyor diyerek bazı şeyleri normalleştirmeyelim. Hükümetin gevşekliği bu konu da çok fazla, serbest piyasa diyerek işin cılkını çıkarmanın anlamı yok. Bizim insanımızda ahlak yok, "M"İLLET olduğumuz için herkes alırken fazla fazla diye bir tarafını yırtıyor, vermeye gelince de herkes ya nasıl böyle olur. Fiş yok, fatura yok, vergiden alabildiğince kaçır sonra emek var kardeşim.

  İşini iyi yapıyorlar haklısın; insanların hakkına girerek. Malı faturalı alma, işçiliği faturalı yapma ödemeyi elden al, IBAN gönder abi. Kazandığının vergisini vermeyen insanlar, ahkam kesmesin lütfen.

  • Orcun @orcun

   Bu dediklerin her meslekte yok mu ? her meslek için geçerli bu söylenen şeyler. Sadece kaportacı özelinde konuşmak yanlış.

   Doktor var mesela birtane ilaç mümessili ile anlaşıyor el altından parayı cukkalıyor, ondan sonra sen o doktora gidiyorsun sana diyor ki bu ilacı al kullan. E hani bunun sorgusu suali kanunu ? Şimdi bu çıkarıma bakarakta diyebilir miyiz ki o zaman, '' ya bütün doktorlar hileci hilekar hastayı daha çok hasta ediyorlar anlaşmışlar firmalarla paranın içinden geçiyorlar tek dertleri bir avuç dolusu ilaç yazıp sana satmak olmuş. '' olur mu ? olmaz.

   Bu her meslekte var. Burada asıl sorun bunu denetlemekten kaçınan veya denetlememek işine gelen bu şekilde vergi sistemiyle eşit vergi alamayan devletin sorunu değil mi ? denetlemesi gereken bunu denetlediği takdirde ağır cezalar verip vatandaşının hakkını koruması gereken bizler değiliz yasa koyucular ve uygulayanlar zaten.

   Dediğim gibi bu açıdan bakmak ve değerlendirmek yanlış. Hani mağdem öyle bu işlerden yana bu kadar şikayet var peki sizler şikayet ediyor musunuz ? en son maliyeye hangi işletmeyi şikayet ettiniz acaba ? internetten aldığınız her üründe faturası yüzde yüz eksiksiz geliyor mu ? gelmiyorsa bunu maliyeye bildirdiniz mi ? her konuda bunun eksiksiz takipçisi oldunuz mu ? bunlarda önemli şeyler bilinçli vatandaş olmak lazım.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @orcun Ben herhangi bir meslek yazdığımı göremiyorum, bu meslek diye ayrıt ettiğim bir nokta gösterebilirsen, hemen özür dilerim. Verdiğin örnek Doktor, onu denetleyecek kişi Sağlık Bakanlığı var eğer problem varsa bunu şikayet edersin, benim yaptığım gibi gereği neyse varsa bir yanlışlık düzeltilir. Ben hem olaydan şikayet edip, hem de hiçbir şey yapmayan tiplerden değilim.

   Ahlaksızlığı kimse denetleyemez, ahlaksızsan seni kim denetleyecek? Ahlaklı olacaksın önce, zaten devletin ekstra bir şey yapmasına gerek yok. Aileden alınmayan; terbiye, ahlak, şeref, namus bilimum şeyleri devlet sana kazandırmaz. Ben burada toplumun ahlakının kaybettiğini belirtiyorum, farklı anlaşılıyor sanırım.

   Şikayet numaraları vs var diye ekran görüntüsünü bu şekilde atıyorum. Dışarıdan çok elzem olmadıkça herhangi bir şey almam, 3 kuruş fazla veririm kaçırmayan yerden; İnternet, mağaza, kart geçen market v.b yerlerden alışveriş yaparım.

   İnternet'ten aldığım şeylerden fatura gelmezse aldığım yere diyorum ki; faturası 2-3 gün içinde gelmezse şikayet edeceğim diye ve şikayet ediyorum. Böyle çok satıcının hesabını kapattırdım, emin olabilirsin. Bilinçli değil, ahlaklı olmamız lazım. Ahlak olursa, zaten herşeyin peşinden koşmak zorunda kalmayız, vesselam.

  • Orcun @orcun

   @atokyuz Zaten ana sorun da orada, ahlak dediğimiz kavram herkes için farklı işliyor. Örnek veriyorum, adam esnaf olsun gene dönerci olsun hatta. Bu dönerci abimiz vergi vermez fişte faturada hile yapar kdv düşük çıkarttırır vs. mali müşaviri kıtabına göre uydurur vergi kaçırırlar ödemezler. Ama herifçioğlu sahibi gider her cuma namazını kılar abdestini alır dini bütün birisi olur ancak işte gördüğün gibi vergi kaçırır herkesin bütün herkesin ama hakkına girer çünkü herkes aynı şeyi yapıyordur onun için bu ahlaksızlık veya günah olan birşey değil artık gündelik yaşam olmuş. Camiye gidip namaz kılıp kılıp kendini günahların dan arındıracağını ve affolacağını zannediyor. E şimdi bu adam için ahlak kelimesinin bir anlamı yok. Çünkü senin benim bildiğimiz gibi bir ahlaka da sahip değil onu düşünmüyor bile. Valla süper tebrik ederim bilinçli vatandaş olduğun için.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @orcun Bizim o ahlaklı! dediğimiz insanlar için çok güzel bir lafımız var buraya yazamıyorum ama, şeyine göre hoca diye; gizli özneyi sen doldurursun. 🙂

   Benim ahlak dediğim şey; kelime itibariyle aslında çok fazla öyle herkesin ben diyebileceği bir şey değil, kendim içinde ahlaklıyım diyemem, elbette hatalarım oluyordur lakin kabahatli olmamak için olabildiğince özverili davranıyorum. Ben kimsenin kazancına karışmam, Allah herkese fazlasını versin, versin ki; artık doysun. Çünkü iyice bazı şeylerin suyunu çıkardık. Mevzu para kazanmaları veya miktarının durumu değil, bunu kazanırken mübah gördüğü şeylerin aslında yukarıda gizli öznede olan durumdan ibaret. Bu konuda herkes keserin sapını kendine göre tutuyor, hep bana; râb bana.

   Tebriğin için teşekkür ederim ama hiç gereği yok, olması gereken bence bu. İnsanımız bazı şeyleri kendine hak görürken, hak gördüğü şeyleri başkasının da hakkından aldığını fark ettiği gün bu ülkede bazı şeyleri konuşabiliriz.

 • Gump @runforrest

  Arz talep meselesine çıkıyor bu iş yine, arz yeterli değil. Saçma sapan liseler yapıp, saçma sapan ünilerle doldurup memleketi herkesi üni mezunu yaptılar. Meslek liseleri çoğaltılıp, iş öğretilmeliydi bu çocuklara. Zattiri zort zort ünisinde 2-4 yılları boşa harcanmamalıydı. En değerli insan kaynağını boşa harcadılar, iyisine bile giderlerse gitsinler diyen adamlardan memleket hayrına iş beklemek..

  • Orcun @orcun

   Meslek lisesi algısını yıllarca yaptılar. Ama şöyle yaptılar hem aile hem de sistem olarak '' AMAN ABİ MESLEK LİSESİMİ VAH VAH AH AH ORAYA ÇOCUĞUNU GÖNDERCEĞİNE ÖLDÜR DAHA İYİ, SAKIN SAKIN SAKIN. ORADA HAPÇISI ESRARCISI HER TÜRDEN ADAM VAR. OKUYAMAYAN NE KADAR ÇOCUK VARSA HEPSİNİ MESLEK LİSESİNE VERİYORLAR ABİ, OKUYAMADI BARİ MESLEĞİ OLSUN DİYE VERİLİYOR '' diye sağolsun bazı insanlar öğretmenler işte müdürler yıllarca bunları yaptılar. E şimdi halkta soğudu. Bunun yanı sıra da insanlar mesleği de küçümseyip işte çıkarım yapıp '' YA BENİM OĞLUM/KIZIM SANAYİ KÖŞELERİNDE ABİ ÇÜRÜMESİN YA OKUSUN DÜZGÜN BİR İŞİ OLSUN ÇALIŞSIN '' diye okutulmaya çalışıldı ama sorun işte zaten bundan kaynaklanıyor.

   Yani bir kaportacı işte atıyorum demirci marangoz ne bileyim el işi yapan ustalara çok fazla ihtiyaç var. E ama piyasada o ustaları yetiştirecek usta zaten kalmadı birde çırak yok. E çırak olmazsa o işin ustası nasıl olacak ? hayatında lokma görmemiş anahtar tutmamış adam nasıl usta olacak ? bu öyle kitaplarla öğretilebilen birşey değil. Bir ustanın bir öğreticinin yanında durup öğrenmek lazım. Neyi ne kadar sıkacağını neyin hangi civata vida olduğunu işte hangi parça nereye takılır şu bu vs çok fazla değişken var. Hadi bunlar mekanik işi diyelim el işi ? kahve değirmeni yapan adam var ? bakır tepsiye işleme yapan adam var ? oymacı var ? çömlek işi yapan adam var ? daha da ötesi camı işleyen adamlar var. ? Adam camı bilmemkaç derecelik fırında çıkartıyor boruyu içine üfleyip şişirip şekil veriyor üstüne desen çiziyor yapıyor şekil veriyor. Ekstra parça ısıtıyor ona şeklini verdirtiyor falan. Şimdi bu el işini yapan adamın işini bir başkasına öğretmek için kitaptan öğretemezsin. Bu adamın yanında o işi kendisi de göre göre ve yapa yapa anlayacak yapacak, başka türlü olmaz.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Esnaf hep gariban edebiyatı yapar ama neredeyse alayı sağlam zengin.

  Parça fiyatında geçirir, işçilikte geçirir, vergisiz çalışır zaten.

  Ha bir de bu araba işlerinde araç markasına göre aynı işin fiyatı değişiyor çünkü mantık şu: Bu adam yetkili servise fiyat sormuştur önce, serviste buna çekecekleri fiyat araç markasına göre değişiyor, biz de buna göre değişken fiyat veririz araca göre esasında aynı iş olmasına rağmen.

  Jant ebatına göre lastik değişim ücreti bile değişiyor, bunu bir lastikçiye sormuştum "Kullandığınız alet aynı, işçilik aynı işcilik, niye 16" üstü daha pahalı" şeklinde, bu lastiklerde yanak daha ince olduğu için daha riskli o yüzden, patlatırsak o lastikler pahalı olduğu için demişti. (Onu patlatan işçiden onun parasını bir şekilde kesecek olması da muhtemel) Gerçi o ebatın neredeyse yüzde 99 oranında lüks araçlarda olması da bir tesadüf herhalde.

 • Halil @hcaktuna

  Oraya sıcak su dökse kendiliğinden düzelir.

 • ahmet @ahmet0

  Meslek lisesinde staj yapıyorum. Buraya çocuğunu gönderen ,çocuğun seçeneklerini arttırır.

 • Serkan Küçük @gercekuykucu

  Faturasız, vergisiz direkt trink para olmasıda cabası.

 • Mehmet @m-menguc

  konunun dişçiyle ne alakası var 😀 dişçi, tamirciden daha çok kazanmalıdır gibi bir kural mı var? dişçi kardeşimiz 9 yılda 'uzman' olabiliyorken 'gerçek' tamirci/kaportacı 20 yılda yetişiyor. o da bu süreçte pek de para kazanamıyorlar. şimdilerde sabrı gelmeyen yeni yetme ustalarımız var. abinin göçüğini daha ucuza yaparlar. 2 cm macunu basar. eline verir 😀

  dişçi konusuna dönersek, dişçiler de implant vs. ile seni kendine abone ediyor misli misli kazanıyorlar. benim gördüğüm bütün dişçilerin çok lüks işletmeleri var. asistanlar vs. otel gibi. tek başına çalışan pek nadir gördüm.

 • ozeba @ozeba

  O benden az kazanıyor o benden çok yatıyor muhabbetleri baydı artık. Okumasaydı da dişçi olmasaydı o zaman. Hadi kendinden geçti çocuğunu kaportacı yapsın o zaman. Ne kadar meraklıyız başkasının kazancını irdelemekte. Beğenmiyorsan ucuza yapan kaportacıya git. Daha da beğenmezsen yaptırma, boyatmadan bin. Arz talep. Serbest piyasaya ne kadar müdahale edersen o kadar çok karışır dengeler.

  • Orcun @orcun

   Bazı insanlar sadece belirli meslek grupları iyi para kazansın istiyor. Başka kimse ne iş yaparsa yapsın kazanmasın istiyor sürünsünler. İşte atıyorum sadece çok başarılı cerrah doktorlar aylık 2 milyon tl kazanınca hakkıdır kazansın beyin tedavi ediyor kolay iş değil 30 sene dirsekte çürütmüş prof olmuş hakkıdır diyor. E aynı paranın 10 mislini çinden 3 cente milyonlarca kolye getirtip sonrada burada 500 liraya tanesini satan esnafta kazanıyor ? ama o kazanınca haram haksızlık vergi kaçırıyor vs vs. kazancı mesleğin statüsüne göre belirliyor. Bunun aynı tipi, yani bu tip diyelim, masaya iphone koymakla işte android telefon koymakta farklı diye düşünüyor. Iphone koyuyor gösteriş yapıyor hava atıyor. İşte ondan sonra marlboro sigarası paketi koyuyor ya dandik içmiyor hesapta en iyisini içiyor vs. birde yanına bmw marka araba anahtarı koyarsa masaya tamam bu adam her işi bağlıyor işte her karıyı tavlıyor vs. böyle düşünen ve yaşayan insanlar var. Ha tavlayan var doğru da o şekilde tavlanan kadın da işte senin malına parana tavlanıyor seninle gönül eğlendiriyor ve kullanıyor. 😀

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Dediği doğru dişçiler olarak şu an daha az kazanıyoruz yine de kaportacı olmaktansa dişçi olmayı tercih ederim. Yine dünyaya gelsem yine okurdum şahsi görüşüm bu yönde.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Sanki okula başlarken sözleşme imzaladı herkesten çok kazanılacak diye 🙂