https://teknoseyir.com/durum/1712080 bu konuda toplu mülakata katılacağımdan bahsetmiştim. Mülakata katıldım ve bir vaka çalışması verilmişti. Bu da 1 ay içerisinde tatil vb. verilen detayları hesaba katarak en mantıklı projeleri tartışıyordun. Kendimizi tanıtma aşamasında ben başladığımda kullandığım ve söylediğim teknolojiler neticesinde, biriside benden kopya çekerek teknolojileri saydı (Yeni öğrenmeye başladıklarınıda dahil ederek). Diğer aşamaya geçtiğimizde vaka çalışması sırasında tam 45 dakika ekrana aval aval bakıyordu. Ben liderlik yaptığımıda düşünerek hem süre hatırlatması + projelerde fikirlerimi ve mantıklı yanlarını savundum. Bilin bakalım kim işe alındı? 6 kişilik mülakatta ekrana aval aval bakan, bu 45 dakikada sadece 1 defa fikrini belirten kişi. Hikaye bu kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • formulaz @formulaz

  .NET'i yeni öğrenmeye başladım dedi. Muhtemelen firma bu teknolojiyi kullandığını belirtmişti fakat pozisyon front end üzerineydi. Ben de front end üzerine gerekli yetkinlikleri taşıdığımı ve vaka tarafında da iyi iş çıkardığımı düşünüyordum. Bunu da geçtim 2 tane sağlam üniversite bitiren veya sadece front end alanına ilgi duyan kişileride tercih etmeyerek 1-2 tane ufak tefek şeylerini öğrendiği dillerle sağdan soldan video izleyerek yaptığı projeleri (projelerin linklerini dahi değiştirmemiş bildiğin git clone yapıp daha sonrasında kendi hesabına yüklemiş pushlamış) kişi alınıyor.

  • x86 @mrx

   Bazen 2 tane sağlam üniversite bitiren adam gerekmiyor hatta daha çok sorun oluyor şirket için yakın zamanda üretim planlama lideri için mülakat yapalım dedik başvuran adayların alayı yüksek lisans mezunu, 2-3 dil bilen insanlardı fakat bizim arayışımız bu yönde değildi zira besleyemeyiz böyle bir adamı, fazla kalifiye poziyon için. Yani sorun sizin bilip bilmemeniz ile alakalı olmayabilir yüklenmeyin kendinize 🙂

  • formulaz @formulaz

   @mrx Kısa dönem intern pozisyondu. Karşılıklı anlaşma olursa uzun dönem oluyor yaklaşık 1 yıl. Hadi ben bilgisayar programcılığı bitirdim. Projelerimde olsa 1 adım gerideyim okuldan dolayı. Çift anadal yapmış birisi varken diğerlerini direkt elerdim. Kimi şirket okula bakıyor kimiside projelere anlamadım ki. İnternetten örnek projeleri yapınca dikkat de etmiyorlar. Normalde kendi yaptığın projeler portfolyoya dahil edilirde TR de işlerin böyle ilerlemediğini gösteriyor.

 • Ferah @ferah

  tıfıl arıyorlardı belki.
  🙁

 • Lehimli At @at

  İşe aldıklarına bakılırsa işe yeri kötü. 🤷🏻‍♂️

  • formulaz @formulaz

   Büyük ölçekli bir işletme fakat muhtemelen bol keseden sallayanı seviyorlar. Telefonla arıyorlar vaka çalışması ile ilgili bilgi veriyorlar. Vakayı en iyi yorumlayanı seçmek yerine konuşma süresi toplam 1-1.5 saatlik sürede 5 dakikayı geçmemiş birini almaları ilginç. Demek ki biz boşuna vaka çalışmasında yırtınmışız.

  • Lehimli At @at

   @formulaz serbest piyasa olmadığı için büyük ölçekli görünen firmalar böyle olabiliyor 🤷🏻‍♂️