Ceza miktarı ceza mı ? ödül mü ? belli değil. Hiçbir caydırıcılığı yok bu ceza miktarının.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Boba Fett @bobafett

   Yıllık gelirine oranlı para ve araç bağlama cezası gibi ağır yükler gerek.

  • Orcun @orcun

   @bobafett Ceza da bence kazanç ve araç marka modeli değeri önemli.

   Atıyorum farzedelim şahinle ceza yedi gene bir cezanın minimum sınırı olacak trafik cezaları en az 20 binde başlaması lazım. Şahinle kuralsızlık vs yaptı tak 20 bin lira ceza. Aracı atıyorum mercedes e300 bilmemne 2020 model güncel değeri 4 milyon lira. 20 binlik ceza hop 200 bin tl olacak. Aracın hem model yılı hem de güncel değerine göre ceza sistemi artan oranlı katlanacak. Bu sadece araba için olan senaryo.

   Kişinin geliri ne ? bankadaki tutar kredibilitesi ne ? evi arabası kaçtane ? şirketi firması ortağı olduğu bir şey var mı ? ortalama kazancı geçmiş 5 yıla oranla kaç dolar ? atıyorum arabası bmw 750il 2024 model en lüks paket değeri 20 milyon lira. Geliri de ortalama aylık 50 bin dolar civarı bu adama mesela dolar ile ceza keseceksin. 800 bin dolar ceza keseceksin. Ve bu cezayı bilmemkaç gün evvela ödedi yüzde bilmemkaç indirim mindirim yok. Ceza miktarı neydi o ödenecek ödenmiyorsa 6 ay yasal faiz işletilip şahıs icraya verilecek. İcrayı da ödemiyorsa hapis cezası vereceksin. 800 bin doları tl yapıp güncel kur üstünden günlük hapis cezası neyse o kadar süre atıyorum 5 sene 10 sene yatırtacaksın. Bunlar çok basit şeyler ve uygulanması da kolay. Nafaka borcu örneği mesela ödemezseniz hapis cezası var ve katı direkt uygulanır af maf yok. Adam öldürün af maf var ama nafakayı ödemeyin icerde yatırırlar.

  • Memoli @memoli

   @bobafett @orcun İsviçre gibi olmalı. Olayın detaylarını tam hatırlamıyorum da, trafikte kural ihlali yapan bir zengine 90 veya 190 bin euro kitlemişlerdi. SekizSilindir adlı Yputube kanalında bahsetmişlerdi. Miktin mi böyle mikeceksin.6,210 lira ne yahu 🙂 O kadar ucuz olduğunu bilseler düğünü direkt tünelde yaparlardı zaten.

 • HttPs @https

  Araç başı 62100 TL falan olursa belki caydırıcı olabilir.

 • kizilsakal @kizilsakal

  10 bin ceza deseniz onu gene yaparlar araçlara trafikten men sürücülerin ehliyetinede ömür boyu el koymadıkça bunlar bitmez.

  • neymarfato @neymarfato

   Katılıyorum bu ülke para cezasından korkmuyor bu insanlara sahip olduklarının elinden alınması gibi şeyler lazım

  • kizilsakal @kizilsakal

   @neymarfato Yakalanma oranları düşün şöyle düşünüyorlar 10 defa kırmızı ışıkta geçti 11.geçişinde yakalandı kar diyor belki de 30'uncuda yakalanacak. Aynısı moloz dökenlerde de var kamyonlar moloz döküm yerine para vermemek için bulduğu yere döküyor 10 defa dökse 1 defa yakalansa oda yakalanırsa daha karda.

 • Theo @theo

  Cavit Çağlar Mesut Yılmaz’a küfür edip para cezası alınca neyse parası veririm deyip bir daha küfür etmişti. 20-30 yılda değişen bir şey yok.

 • Özkan Tokgöz @12ozkan123

  geçen aynı yerde aynı durumu yaşadım. oluk oluk küfür ettim.

 • Lehimli At @at

  düğün için salon kapatmaktan ucuz

 • AB9 @sqn

  trafiği engellemekten araç başına asgari ücret + trafik ceza puanı olmalı. üstüne kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan dava açılıp bir tur da oradan ceza verilmeli.