sosyal medyada şunu farkettim. Özellikle son zamanlarda iyice artmış durumda.
yabancı bir video üzerine türkçe dublaj yaparak sanki video kendisininmiş gibi video paylaşılıyor.
Al sana bedavadan içerik.
Bir de sırf etkileşim için mesela bmw kaza videosuna mercedes pert oldu vs gibi bilerek hatalı detay veriliyor. böylece insanlar bunu düzeltmeye çalışıyor yorum yaparak.
hatta bazen adam kendi videosunda bilerek kural hatası yapıyor. insanlara çatıyor. sonra haklıymış gibi paylaşıyor. insanlar da buna ters de olsa etkileşim yapıyor.
tamamen kurgu olan tık tuzakları vs zaten bunlar alıştığımız şeylerdi. bir de üstüne bunlar çıktı.

Bilmiyorum ama şu sosyal medyadan para kazanma olayını bir an önce bitirmeleri lazım. Tabi özgün içerik üretenleri kastetmiyorum. o yüzden android kullanıcıları aero insta ile reklamları engellesin. tarayıcıdan adblock kullansın. retiktok revanced gibi reklamları engelleyen programlar kullansın. bunlar benim şahsi önerilerim. Çünkü öyle bir hale geldi ki internet denen şey tamamen bir para kazanma manüplasyon makinası haline geldi. maymuna döndü iyice internet.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • AB9 @sqn

  alttaki önerilerin hepsini yapıyorum. epey yapan olduğu için para kazanma alanı yukarda bahsettiğin saçmalıklara kaymış durumda zaten. bütün amaç keşfete düşüp oradan yürümek üzerine kurulu artık. warhol'un dediği "bir gün herkes 15 dakikalığına meşhur olacak" sözünü yaşıyoruz, her gün birileri meşhur oluyor, kitle kasıyor, sonra bunu paraya dönüştürmeye çalışıyor. sonu yok bu yarışın.

 • LOOP @loop

  Kolaylıkta çöplük vardır.

 • Ferah @ferah

  Çöp içerikten uzak duruyorum.

 • Memoli @memoli

  Foseptik çukuru olarak adlandırdığım sosyal medyayı kullanmayarak bunların çoğuna maruz kalmaktan kurtuluyorum.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Hatalı bilgi vermek son aylarda gerçekten çok fazla arttı. Ya da yüzde yüz hatalı olduğu bildiği örneğin bir motorcu için arabanın hatası yüzünden motorcu düştü vs gibi yazıyorlar ki insanlar saçmalama hatalı motorcu yazsın vs diye. Artık görür görmez engelliyorım ya da önerme diyorum

 • s1234 @s1234

  Bunlar neyse de sağlık için de aynısını yapıyorlar. Hatalı bilgiler, "su içmek sizi öldürebilir" gibisinden başlıklar ve içerik, ya sallama a...yazanlar ya da bizi gandırıyorlar, yediğimiz sağlıklı ne var ki gibisinden yorumlar ve saf gibi paylaşanlar sayesinde prim kasmalar. Şu yapay zeka iyice gelişse de şu zırvalıklardan temelli kurtulsak. Ne bileyim bana sevdiğimin insanlarını veya sevdiğimin içeriklerini (?) bir daha önüme çıkarmasa. Bakalım var bir hayalim 🙂 Umarım gerçekleşir