Apple fotoğrafların geri geldiğini kabul etti, yeni güncelleme ile bu hatayı giderdi.

iPhone’larda 17.5 update i ile eski silinmiş fotoğrafların geri gelmesi olayına Apple sessiz kalmıştı bu gün güncelleme yayınlayıp düzeltme yaptı güncellemenin açıklamasında durumu anlattı veri tabanı bozulması diyor.

Sorunun düzeltildiği versiyon 17.5.1 numaralı güncelleme.

#HaftalıkGündemeMalzeme #Apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • scorptr @scorptr

  Silinen fotoğraflar aslında silinmemiş demekki geri gelmişler bu güncelleme kesin silecekmi, sanmıyorum tekrar gözükme hatasını düzeltir. Bu konuşulması gereken büyük bir konu bence.

  • arthapot @arthapot

   Kesinlikle bu bilgiyle anlamış olduk ki buluttaki değil cihazdaki fotoğraflar geri gelmiş 1 sene önce sildiği fotoların geldiğini iddia edenler vardı. Zaten bu süre 30 gün veya altı olsa çöp kutusundan o der kapatırlardı.

 • Orcun @orcun

  Neresinden tutarsanız tutun rezil bir konu bu olay.

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  @scorptr @orcun @xpow3r @arthapot arkadaslar burada bahsi gecen iCloud veya da remote bir database server'i degil, OS aslında files uygulaması silme işleminde dosyaları silindi olarak işaretlemesi ve update ile bunların tekrar indexlenip gorunur hale gelmesi. İşletim sistemleri bir seyi sildiğinizde uzerini 36 defa falan yazıp tamamen silmiyor zaten, silindi olarak işaretliyor. Oyle olsa data recovery diye bir şey mümkün olmazdı. Ayrıca disk zaten eyncripted, istesede baska birisi erişemez o fotograflara. Factory reset yapildiginda ise zaten uzerlerine yazarak tamamen siliyormuş diski.

  En azindan macrummors ta okuduğum kadar ile ben boyle anladım. Ortada siradisi bir durum yok, windows tada bu boyle zaten. IOS, MacOS benim bildigim cogu şey icin sqllite kullanıyor, bu illa ortada bir remote server var anlamına gelmiyor.

  Insan en azindan Teknoseyir kitlesinden daha akli başında yorumlar bekliyor, kusura bakmayın.

  • arthapot @arthapot

   Hocam Reddit de yazılan iddialara göre yorum yapıyoruz. Reddit de kullanıcılar 1 sene önce sildiğim foto geri geldi demiş, 1 senedir üstüne hiç mi bir şey yazılmadı mı anlatmışsınız dosya silinmez sildi olarak işaretlenir diye bunları bizde biliyoruz. Üstelik iddialar ( en azından Reddit de ki) hep fotoğraflar geri geliyor burada çıkıp notlarım geri geldi veya şuradaki PDF dosyası geri geldi gibi şeyler diyen hiç yok varsa lütfen gösterin. İnsanlarda ‘bu bellek hatası sadece fotoğrafları mi etkiliyor?’ diye soruyor hiçte aklı başında olmayan bir soru değil. Gerçekten Apple in dediği gibi bile olsa insanların bunu sorgulaması açıklama istemesi çok doğal ve bu olmazsa firmalar hassasiyetleri görüp daha dikkatli olur.

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   @arthapot Redditte etkileşim icin çok fazla atip tutan var. Sizin dediğiniz gibi olsa ortada iCloud ile ilgili bir sorun olmuş olması gerekir, onu çözmek icinde iPhone'a update yayınlamaya gerek olacagini düşünmüyorum. Ayrıca öyle olsa macOS tada ortaya cikardi ayni resimler.

   Insanlar abartıyor bana kalırsa, öyle bir veri akisi olsa illaki bu trafik birilerinin dikkatinide çekerdi. Bunların depolama ücretlerini de göz önünde bulundurun, bir resim cektiysen ve iCloud ta duracaksa o resim, birden çok lokasyonda tutuluyor, backuplarda yedek alindigi icin bulunuyor vs. Kullanici sayisinida düşünürsek deli bir mali boyutu olacaktır bu isin. Ayrıca adam senin benim resmini tutmak yerine, analiz edip o veriyi tutar. Ek olarak EU vs ile sürekli Apple'in başı belada. Boyle bir risk aliyorlarsa kendileri bilir.

   O kadar Apple in uzerine giden devletler ortaya atilan gibi bir şey yapıyor olsa görmezden mi gelecek sanki.

 • SezerUrun @sezerurun

  Bu olay diğer rakip firmalardan birinde olsa neler olurdu, elma olunca neler ol(mu)yor. Çok anlamlı, kitleyi özetliyor 🙂