Merhaba bir konuda fikrinize ihtiyacım var
Comnet kullanıyorum ve yaklaşık 4 ay hizmet sürem kaldı. Taşınacağım. Taşındığım yere nakil yapmam gerekiyor. Ancak eşimin de aboneliği var ve o Türk Telekom. En az zararla nasıl bir yol izleyebiliriz? Türk Telekom cayma bedeli 2750₺ olarak çıkıyor. Ayrıca bir diğer sorum da internet aboneliğini dondurduğumda o eve taşınacak kişi yeni internet aboneliği alabiliyor mu?

#akış #internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet @m-menguc

  taşındığınız yerde ttnet alt yapısı varsa telekom eşinize ait olan aboneliği oraya nakil eder. ttnetten kurtulamazsınız. aboneliğinizi dondurduğunuz zaman adrese ait mevcutta boş port varsa yeni taşınacak kişi abonelik alır. port yoksa boşalmasını bekler.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bu taşınma vb durumlarda neden cayma bedeli çıkar ki; keyfimizden ya da 3/6/9 ayda 1 taşınıyoruz sanki?

  • oniki @oniki

   Cayma bedeli çıkması haklı bir olay. Hizmet alımı için taahhüt veriyorsunuz, yani söz, ona göre de fiyat alıyorsunuz, sizin taşınmanız sözünüzü etkilemez ki, servis sağlayıcı size yeni yerinizde de hizmet vermeye devam ediyor, bundan doğal ne olabilir? tabi hizmeti veremezse cayma bedeli olmadan iptal oluyor bu da tüketici lehine. Ayrıca dediğiniz gibi olsa kötüye kullanım çok fazla olurdu ki şimdi bile var, ikameti dağ başında telefonun dahi çekmediği yere alıyorlar, cayma bedelsiz iptalden sonra tekrar ikamet değiştiriyorlar.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @oniki: Taşınma gibi olaylarda, bence haklı bir gerekçe değil. Taşınıyorsunuz ya, keyfen bir şey değil ki bu? Suistimalin önüne başka yollar ile geçilebilir.

  • oniki @oniki

   @lterlemez Taşınma keyiften değil ama sizin hizmeti etkilemiyor ki. Siz taşınıyorsunuz, firma da hizmete taşındığınız yerde devam ediyor. Siz sadece taşındınız diye verdiğiniz sözden dönerseniz, caymanın bedeli oluyor. Aslında kullanıcı lehine yine, taahhüt karşılıklı, sabit fiyatla devam ediyorsunuz. Ama ne oluyor, yeni taşınılan yerde fiber oluyor, eski hizmet beğenilmiyor, 'cezasız' cayılmak isteniyor. Hiç de haklı gerekçe değil.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @oniki: Zaten abonelik taşıma ücreti alıyor, gidilen yerde de hizmeti varsa, cayma bedeli niye ödeyeyim?

  • oniki @oniki

   @lterlemez Ben prensip olarak 'cayma ücreti'nden bahsediyorum. Taşıma ücreti, kurulum ücreti gibi tek defalık bir ücret (yanış bilmiyorsam), sözleşmede diyebilirler ki bu 1 yıllık taahhüt boyunca 1 kez olacak taşınmada abonelik taşıma ücreti alınmayacaktır, hoş olur. Ama cayma tümüyle farklı bir olay, çünkü karşılıklı verilmiş taahhüt var, söz var ve orada her ay taahhüt süresi boyunca süren bir ücretlendirme ve hizmet var. Cayan taraf cezasını ödemeli.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @oniki: Ama abone caymıyor ki, konum değiştirmek ne zaman cayma oldu? Sadece adresi değişiyor? Bilemiyorum, garip bir düşünce bence. Abonelik iptal etmiyor, gittiği yerde de hizmet verebiliyor taahhütü alan firma; e, o zaman, niye cayma cezası alıyoru abone?

  • oniki @oniki

   @lterlemez Cayarsa cayma cezası var, caymazsa hizmet almaya aynı şartlarda devam ediliyor. Ama insanlar yeni taşındıkları yerde bakıyorlar fiber var, ona geçmek için caymak istiyorlar ama cezasını ödemek istemeyip taşınmayı bahane ediyorlar.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @oniki: E, onu da firma olarak takip edeceksin artık.

  • oniki @oniki

   @lterlemez Hocam burada çok basit bir mantık var. Taşınma sizin hizmet almanızı engllemiyorsa, taahhütünüzü de engellemiyor. Ha akşam yemekte balık yemişsiniz, ha başka mahalleye ya da şehire taşınmışsınız. Yaptığınız anlaşmadan, verdiğiniz taahhütten caymak isterseniz, cayma cezasını ödüyorsunuz, bunun taşınmayla ilgisi yok. Taşınmadan da caymak isterseniz aynı ceza, taşındıktan sonra da aynı ceza.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @oniki: İşte engellemiyor, gittiğim yerde de aynı operatörün hizmeti alınabiliyor ise engellenmeyen taahhüt için neden cayma bedeli ödeyeyim. Operatöre "sadece fatura adresimi değiştir" diyorum, daha ne söyleyeyim. Bu nasıl bir taahhütten cayma bahanesidir, anlayamıyorum?

  • oniki @oniki

   @lterlemez Galiba başka konulardan bahsediyoruz. Taşınınca (özellikle cayma talebinde bulunmazsanız) cayma ücreti olmuyor, hizmet devam ediyor, benim bilgim bu şekilde. Hatta tam tersi operatör size yeni yerinizde hizmet sunamıyorsa cayma bedelsiz taahhüt iptal oluyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @oniki: Aynı şeyi söylüyoruz da siz ekstradan cayma bedeli diyorsunuz. Gittiğim yerde aynı ISS var ise niye cayayım zaten? Ben de o yüzden üsteliyorum, olmaması durumunda zaten bir sıkıntı yok. Hem cayma bedeli oluyor hem de abonelik taşıma bedeli oluyor aksi halde ve mantıksız doğal olarak da.