Alper Çağlar İlk Göktürk filminden görseller paylaşmış. Açıkçası gayet hoş duruyor. Senaryo falan tabi izlemeden bilemeyiz ama benim şu an için tek endişem cgi kısmını kotarabilecekler mi? Bütçe, yeterli ekip gibi etmenleri geçtim. Özellikle vizyona yetiştirme gibi nedenlerle en acele edilen kısım oluyor. Kötülüğü ile göze batmasın, çok iyi olmasa bile kurtarır düşüncesindeyim. Rüya projem diye bahsettiği için öyle olmayacağına inanmak istiyorum ama bazen imkan meselesi oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Metin Girin @babazula

  Alper çağlar’ın prodüksiyonu ve oyuncu seçimlerini nasıl yaptığını anlattığı 2 saatlik bir twitch yayını vardı kaldırmışlar. Görsel efektler yurt dışında yapılıyormuş buradaki kartal tamamen cgi mesela anlatmıştı. İlk film 3 saatten uzun olacakmış bu arada. Böyle filmlerde en göze batan şey kıyafetlerin konfeksiyondan yeni çıkmış olması. İnsan biraz toza, at kılına bular. 21.yyda günlük hayatta giydiğimiz kıyafetler bile bu kadar temiz gözükmüyor. O yayında kıyafetlerin renklerinin hangi çağda nasıl olması gerektiği, rengin rütbe belirtmesi gibi detaylara güzel değinmişti. Trt dizilerindeki gibi kapkara giyimli, sürmeli, böğüren adamlar, topaç gibi 360 derece dönerek kılıç sallayanlar olmayacakmış

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   https://x.com/AlperCaglar/status/1784962663295939028 Cgi dışında pratik yöntemler vb. şeylerde kullanılıyor. Yurt dışı yurt içi çok önemli değil, Game of Thrones un efektlerini yapan stüdyolardan birisi yerli firmaydı. Harcanan bütçe, zaman ve gösterilen özen olayı belirliyor. Akan sahnede ve son dokunuşlar yapılınca nasıl görünür bilemeyiz. Temiz durmasına fazla takılmadım. Eskiler her zaman pis elbise ile gezinir diyemeyiz. O biraz yorum meselesi, Savaştan, çamurdan vb. çıkmıştır o ayrı bir durum. Çıkıp izledikten sonra takılacağımız en büyük şeyler bunlar olsun. Ring of Power gibi 500 milyon dolar harcansa bile garabet olan şeyi gördük.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Umutlanmayın Alperde sanat vizyonu yok maalesef geçmiş yapımları bunu gösteriyor. Benimde çok beklentim vardı Alperden ama hayal kırıklığına uğradım. Şahsi fikrim.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   Börü dizisi çok iyiydi. Kimse konuşmasa ve bence senaryo zayıf kalsa bile tasarım ve tarzıyla Panzehir yine iyiydi. Bunlar benim umutlanmam için yeterli. Zaten dünya çapında ses getirecek efsanelikte iş beklemiyorum. Bütün dünyanın yıllık ürettiği içerikleri toplasan her yıl 20 tane çok iyi içerik ancak çıkıyor. İyi denebilecek seviye benim için yeterli, benim diğer korkum diğer yapımlardan çok fazla ve bariz esinlenme görmek olur. İzlerken şurası Lotr, burası Got, bak bu gladyatörden dersek büyük sıkıntı

  • kizilsakal @kizilsakal

   @ziya-celiksu Saydığın yapımlar ortalamaydı ortaya göz kırpıyordu ama Börü 2039 işin cilası oldu. Asla Lotr,Got veya başka yapımlarla kıyaslamadım ama olmuyor be yapamıyor inşallah yanılırım, inşallah yanlış bir fikre kapılmışımdır bende çok isterim başarmasını ama işte yaptıkları sanatsal iç güdüsü olmadığını bana gösterdi.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @kizilsakal Börü 2039 zaten çok kötü, ama ilk Börü gayet iyi, Börü 2039 da işin başında değil daha çok konsept tasarımcı, creator gibi diye aklamak isteyen olabilir ama yani şundandır bundandır kısmı bizi ilgilendirmiyor. Bariz kötüydü. Benim için bu film 10 üzerinden 7 yi geçtiği zaman kabuldür ve devamınıda beklerim. Dünya zaten çok iyi şeyleri nadiren yapıyor. Kendimizdende fazlasını beklememek lazım. Geçen The King i paylaşmışlar ne filmdi ya falan diye, o bütçe, oyuncu ve imkanlarla düşünürsen kötü ama elbette yapım öncesine göre puan vermeyeceğiz. Benim için 10 üzerinden 6 falan verebileceğim bir filmdi.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @ziya-celiksu Hocam çoğu şey para ile açıklanamayacak kadar kötüydü mantık da sorun vardı bakış açıları hiç pro değil çok belli bir örnek, merkezleri baskın yiyeek adamlar içkili eğlenceye gidiyorlar, dizi tıka basa böyle saçmalıklarla dolu. Genelde baktığım şeyler böyle para gerektirmeyen amatörce yazılmış çekilmiş şeyler yoksa efektler tükrükle yapıştırılmış gibi ama diyorum tamam olsun bütçe sorun olmuştur.

 • cgdincer @cgdincer

  Fazla gazla çalışan bir arkadaş çok ümidim yok. Börü neydi öyle felaket.