Bir arkadaşım paylaştı bana, gerçekten çok doğru ve mide bulandırıcı.
O kadar dandik ve kalitesiz ürünler tüketmek zorunda bırakılıyoruz ki aklıma geldikçe nefret ve kin kusuyorum çünkü paramız ile rezil oluyor yetmiyor hasta oluyoruz.
https://x.com/insideeattr/status/1701484067907047734
Mevzu bahis ürün 60 lira vs ediyor bizim para ile 60 liraya TR sınırlarında bu kalitede bir ürün zor.
İyidir diye beğenerek aldığım %100 mevye suları bile konsantre bir şeyler ve bir sürü katkı maddesi ile sofra şekeri içeriyor. Yani kalite namına aslında çok az şey var kötünün iyisi diye mecbur alıyoruz diğer türlü öbür ürünler gerçekten bu aldığım ürünlerden de kötü.
Bizim ülkede bence denetim vs de yok veya yeterli değil çünkü herkes istediği gibi at koşturuyor her ürünü satıyor, birileri zengin olurken biz ne olduğu belli olmayan dandik ürünleri yemek zorunda kalıyoruz.
Fakir olanlara normal marketler ile parası olanlara da organik vs adı altında aslında benzer kalite ürünü satıyorlar zira etrafınıza bakarsanız bence buna dahil işaretler görebilirsiniz.
Meyve olarak vs zaten pazara gelen ürünler kalite olarak 2. veya 3. kalite ürünler yani elekaltı ürünler bence. Çünkü iyi ürünler otellere, restorantlara ve ülke dışına gidiyor, burada yetişen malı adam orada buradan ucuza alıyor ve iyisini alıyor. Biz ise döküntü mal alıyoruz. Kaç seferdir çilek alıyoruz saman gibi çoğu ya gerçekten ne koku var ne lezzet var. Muzlar biraz idare eder ama onunda kaliteli olanına yine ulaşım zor.
Yazık çok yazık. Koyun gibi devam etsin bazıları bence zira bir şey yapacakları yok, bana dokunmayan yılan çok yaşasın diyorlar ama o yılan en çok onlara zarar veriyor. Yıktıkları şeyler ileride kendilerine lazım olunca o zaman meeeeeee diye dolanırlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Awacs7n @pesatalim

  hepsi böyle değil ki, ucuz marketlerde satılan meyve sularında rakam %5 ile %10 arasında. yine daha fazla orana ulaşabiliyorsunuz orası ayrı.

  paketli gıdalar genel olarak çok zararlı hocam. ben 2.5 aydır kola, cips, ciddi şekerli olan meyve suları vs ne varsa tiksindim. yemiyorum, bünye bir süre bu tarz şeylerden uzak kaldıktan sonra pek aramıyor.

  özellikle atıştırmalıklar aşırı fazla şekerli, yiyince çok kötü hissettiriyor artık.

  basıyorlar şekeri katkıyı, meyveli diye yediğimiz şeylerin çoğunda sadece aroma var. size de tavsiye ederim paketli gıdalardan uzak durmayı.

 • Orcun @orcun

  Şu meyve suyu harbi meyve suyu ve sadece 1.5 sterline satılıyor. TL'e çevirince 62 tl yapıyor. İngiltere de yaşamıyoruz ama internette diyor ki 23 yaş üstünde saatlik ücret 10.42 sterlinmiş. Günde aralıksız 8 saat çalışsanız 83.36 sterlin kazanıyorsunuz. Ve bu harbi meyve suyundan 55 litre alınabiliyor 1 günlük çalışma ile. https://www.macrocenter.com.tr/dimes-100-portakal-suyu-1-l-p-7ae812 60 liraya satılıyor yüzde yüz portakal suyu diye ama konsantre portakal suyu var ve de su var. 20 gün çalışsanız günlük asgari ücretten bölünce günlüğünüz 850 lira. Ki çoğu asgari ücretli cumartesi ve pazarda çalışıyor. hadi günlüğü 800 tl diyelim. Bu dimes örnek değil ama hadi örnek olsun. 13.3 litre dimesten alabiliyorsunuz. Bir yanda ingilterede yaşayan birisi yüzde yüz harbi meyve suyundan 1 günlük kazancından 55 litre alıyorken burada sadece 13 litre alabiliyorsunuz. Peki arada ki kayıp olan 42 litre nerede ? harbi meyve suyu nerede ? haaaaaaaaaaaa işte sizin hakkınızı ÇALANLARIN cebinde güzel kardeşlerim benim. Sizlerin ömrü hayatınızda göremeyeceğiniz hayatları bu ÇALANLAR çöp diye harcıyor. 60 milyon liralık arabaları alıyorlar yetmiyor garajlarını diziyorlar. Böyle balya balya uyuşturucuları çekip çekip istedikleri karıyla kızla günlerini gün ediyorlar. Sizin daha ağzınıza yılda belki birkaç kere giren yemekleri gıdaları bunlar aç hayvan gibi yiyorlar. Bunların vermediği kaçırdığı kaçındığı af edilen vergileri sizler ödüyorsunuz. Her çalışanın mecbur zorunda olduğu vergi miktarını siz ödüyorsunuz ve bunların hayatlarını sizler finanse ediyorsunuz. Bir yanda bunlar kumardan alkolden uyuşturucuda cinsel hayatlardan doyum noktalarına ulaşıp ulaşıp duruyorken sizler ise sadece sömürülüyorsunuz.