bazı yıllar bazı markalar gözümden düşerken bazı markalara karşı da ön yargım kırılıyor.

bu sene asus ile ilgili düşüncelerim ciddi anlamda değişti ve asus u artık eskiden düşündüğüm gibi kaliteli görmüyorum. sebebini bilmiyorum.

bir diğer değişim de snapdragon tarafında oldu, sd888 den sonra snapdragon lara ciddi şüpheyle yaklaşıyorum.

2024 yılında özellikle mediatek ile ilgili ön yargımı kırdım, hem de poco x6 pro nun deli gibi darboğaz yemesine ve cihazı iade etmeme rağmen.

ek olarak farklı bir ön yargımı daha kırıp exynos lu telefon sipariş verdim, cihaz geldiğinde ya ön yargım daha da körüklenecek ya da tamamen kırılacak.

var mı bu tarz düşünceleriniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  Samsung üretimi hiç bir işlemci almayın. Suç üretende. 888 ve 888+ 5 nm (Samsung 5LPE)

  poco x6 pro daki mtk da tsmc üretimi. hani şu ryzen ve apple m serisi işlemcilerini döken firma.

  kaynak: https://www.mediatek.com/products/smartphones/dimensity-5g

  • Awacs7n @pesatalim

   yok farkı biliyorum zaten, aynı rezillik gen 1 de de vardı. bildiğim kadarıyla gen 1 plus ve gen 2 ile samsung un bir ilgisi yok ki gen 1 plus çok verimli bir işlemci.

   gen 1 ile s22 yi de rezil etmişti samsung. işlemci hem ısınıyor hem de çok fazla güç tüketiyordu. 2200 ler verimli işlemciler diyorlar, bilmiyorum. bu sefer oldu galiba, yoksa s 24 lere kendi işlemcilerini koymazdı samsung.

  • ozturka @ozturka

   @pesatalim maliyet kısmak için koyuyor. "Olduğu" için değil. çok kötü mü değil ama ben almazdım.

   https://youtu.be/bR736275BNQ?t=259

   https://youtu.be/dN3pWkDghPg?t=342

  • Awacs7n @pesatalim

   @ozturka daha nereye kısacak s serisinde? şarj cihazı, kulaklık derken telefon kutusuna kadar kıstı zaten. ben s24 ile ilgili düşüncenize katılmasam da ultra da gen 3 kullanılması arada kalmama sebep oluyor.

  • ozturka @ozturka

   @pesatalim apple 6s de işlemcilerini samsung ve tsmc ye ürettirdi. o gün bugündür bir daha samsung a yaklaşmıyor. Aradaki fark çok fazlaydı. Exynos işlemciler çabuk eskiyor bir de. 2-3 sene sonra ilk günkü performansını alamıyorsun. gen2 de yeterli ama exynos a bulaşmam.

  • Awacs7n @pesatalim

   @ozturka oyun tarafını biliyorum, birçok oyunla uyum sorunu var samsung işlemcilerin. en basitinden pubg mobile, işlemci güç olarak 90 fps yi rahatlıkla kaldırabilecekken uyum sorunlarından dolayı 60 oynanabiliyor. bugün mi11t bile rahatlıkla 90 fps oynatıyor.

  • ozturka @ozturka

   @pesatalim 90 oynatacak gücü var ama alev topuna dönüşebilir diye bilinçli olarak 60 ta tuttuklarını düşünüyorum.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ozturka: Ben telefonda, hala neden 90-120 Hz ihtiyacı duyulduğunu anlamıyorum. Çok gereksiz bir maliyet ve kar marjı bahanesi...

  • Awacs7n @pesatalim

   @ozturka muhtemelen samsung boyut konusundaki iddiasını sürdürmek için cihazları ince tutuyor. soğutma sorunu da burada başlıyor ki işlemcisi ne olursa olsun samsung cihazlar en çabuk darboğaz yiyen cihazlardan genel olarak. bu yüzden oyun oynayanlar samsung a bulaşmak istemez.

   ben pubg mobile oyunu çıkana kadar samsung kullandım, düzenli olarak oynadığım için uzun yıllardır samsung telefon kullanmıyorum. oyun oynayanlar tarafından samsung cihazların sevilmemesi yanlış hatırlamıyorsam s10 ile başlamıştı. cihaz ısındığı zaman dokunmatik ile ilgili sorunlar can sıkıyordu. bugün bile s23 le uzun süreli oyun oynanmıyor çünkü cihsz aynı işldmciyi kullanan cihazlara göre çok daha fazla darboğaz yiyor.

  • Kerem @deadpool

   @pesatalim hepsıne algım kırılırda exynos a kırılmaz apple 6s 2015 te cıkmıs 10 yıldır hala düzgün işlemci dökümü yapmayı beceremediler.

  • Awacs7n @pesatalim

   @deadpool benim grafik işlemcisi tarafında kırılmaz samsung işlemcilerine, normal yargıyı kırdım bile

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Müşteri segmentasyonu çok abartıldığı için (overfit) edildiği için ürün içerikleri boşalmaya başladı.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @pesatalim: Bir sürü işlemci, grafik işlemci, panel seçeneği var artık ve görüleceği üzere, ne hikmet ise ortalık xx50'li modellerden geçilmiyor. Utanılmasa 2050 falan takacaklar. i3'ü geçtim, Pentium makine bile bastılar ya piyasaya. Gamer etiketinden de geçilmiyor, normalden farklı yapabildiği ne var ise artık?

  • Awacs7n @pesatalim

   @lterlemez oyuncu etiketi ekran kartına 2 gb eklemiyor muydu hocam? piyasadaki kullanıcıların çoğu bilinçsiz ki herkes bilinçli olmak zorunda değil orası ayrı. birkaç rgb ekleyince bilgisayar satılabilecek çok fazla insan bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

   oyuncu kulaklığı olunca satıyor cihaz.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @pesatalim: Normal kullanıcıyı neden etkiliyor, ben onu anlamıyorum ,mesela? "Oyuncu" 27" monitörü 1080p tercih ediyor diye neden 27" 1440p monitöre el arabası dolusu para bayılıyorum? Normal bir kullanıcı, 1440p 75Hz 27" monitörü normal fiyattan bulamayacak mı, yani?

  • Awacs7n @pesatalim

   @lterlemez suni ihtiyaç. varlığı bilinmeyen şeyin yokluğu hissedilmiyor. 10 sene önce düşük kare hızlarında on numara oyun oynuyorduk. kimsenin şikayet ettiğini hatırlamıyorum.

   geçen sene düzgün ekran kartlı dizüstü bilgisayar bakıyorum, içinde sağlam ekran kartı olupta her tarafına etiket basılmayan ve her tarafından ışık fışkırmayan model bulamadım mağazalarda. en son lenovo nun 30360 lı ve gösterişsiz modelini çektim. yok piyasada gösterişsiz cihaz, dediğiniz gibi kullanmadığınız şey için para isteniyor.

 • TwoCenk @twocenk

  Bu sektörde "marka" ya bakarak alış veriş yapmak delilik. Model hatta model koduyla bakmak gerek bu işlere.
  Bir kaç örnek, msi gaming x markası 700-900-1000 serilerinde efsaneydi, 20 sonrası kalite düşüşü yaşandı. Model öyle seviyeye geldi ki suprim diye yeni seri çıktı. ( Sorun, pcb de boş özellikler koyup, gerekli güvenlik önlemlerinin olmaması )
  Aynı dönemde asus strix serisi uçuşa geçti ve şuan kullanıcıya geçiriyor. Geçirmeyen model tuf, rakipsizdi 2 seridir. Super serisi ile istenilen performansı vermediği tastler gördüm.
  Evga efsane kart üreticisiydi, 970 serisinde gpu çekirdeğinin üstüne denk getirememişlerdi soğutucuyu.
  Galax en iyi nvidia modeli ama sadece güç sınırı resmi olarak kaldırılan hof modellerinde.
  Başka örnekler, tam model adı hatırlamamakla birlikte asrock hd1vm gibi bir anakart modeli am5 te fiyat performans kralı. Aynı isimde am4 modeli ver1, gelmiş geçmiş en kötü kartlardan.
  ( Bunlar benim hatırladıklarım, karıştırdıklarım da olabilir ama demek istediğim anlaşılmıştır, umarım. )

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bu tür şeyleri böyle yerlere değil, görebildikleri yerlere yazmak lazım, aslında. Böyle forumlarda falan yazmak bir fayda sağlamıyor.

 • Alptekin @alptekinck

  asus bi 10 yıldır eskisi gibi değil zaten...

  • Awacs7n @pesatalim

   çok fazla cihazını incelemesemde tek kullandığım cihaz zenfone max ın pro idi. cihaz çekmiyor, durduk yere şebeke gidiyor vs. en son garantide anakart değişti de düzeldi. geçen sene tuf serisinden oyuncu bilgisayarına geçmek istemiştim, forumlarda soğutma sorunu yaşayan çok sayıda insan görmüştüm ki teknoseyir dahil. bu arada çoğu telefonda benzer sorunu var firmanın.