Evde ve kendimize ait olan ofiste bilgisayarlarımız var. Aynı ağda gibi çalışmak istiyorum. Bunun için sanırım evi ve ofisi ortak bir VPN’e eklemem gerekir. Amacım yasakları aşmak değil. Hız kaybı yaşamadan yurtiçi olmuyorsa da mecburen yurtdışı hizmetleri kullanarak bunu nasıl yapabilirim?

Klasik olarak “Kendi VPN sunucunuzu kurun” anlatımları gibi mi?

Güvenlik riski oluşturur mu VPN kullanmak? Bilgisayarları değil de routerı VPN ağına eklesem bağlı tüm cihazlar ayar gerektirmeden o ağa geçer değil mi? Böyle yaparak saldırganlara karşı açık kapı oluşturur muyum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • burak karakus @yokkullaniciadi

    Bu işin ucuz çözümü nasıl olur bilmiyorum. İşin kurdu arkadaşlar eski bir makineye free vpn kurmak şeklinde bir yöntem biliyordur, sizi yönlendirip belki de maliyetsiz çözdürebilirler bu işi. Dediğim gibi ben işin bu tarafını bilemiyorum.

    Ancak bizim de benzer bir senaryomuz var. Ufak çaplı bir ofisimiz ve arada sırada ofis dışında çalışma ihtiyacı duyduğumuz bir çalışma sistemimiz var. Biz zamanında farklı bir sebeple firewall satın aldık ve o zamandan bu firewall cihazının vpn servisini kullanıyoruz. Her firewall şirketi sattığı cihaz ile beraber bir de vpn servisi sunuyor. Bu servisi kullanarak, tam bahsettiğiniz şekilde her türlü cihaz ile her yerden ofis ağına bağlanabiliyoruz.

    Aklınızdaki güvenlik endişesi de firewall vasıtasıyla kısmen bertaraf edilmiş olur diye düşünüyorum.

  • 0merqwer @0merqwer

    CGNAT yoksa evdeki modeme wireguard kurabilirsin. CGNAT varsa tailscale yada zerotier