https://www.youtube.com/watch?v=Vg9rrOFmwHo
#raspberrypi görüntü işleye bilecek kadar güçlü bir cihaz olduğunu bilmiyordum.

hızlı akan trafikte real time kameradan plaka okumak için, bu alet iş görür mü ?
https://shop.udoo.org/en/udoo-bolt-v3.html

Object Detection Raspberry Pi using OpenCV Python

In this video, we will look at how to run object detection on Raspberry Pi using OpenCV and python. We will create a modular function that will allow us to s...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • trbasoglu @trbasoglu

  Hangi model, yazılım kullanılacak. İhtiyaca göre donanımı arttırmak da fayda var. Real time gibi olması için real time olmasına gerek yok. Ne kadar doğruluğa ihtiyacın var, fps ne kadar önemli. 5 fpsde çalışsın model, 5 karede bir çalışacak şekilde uygulama yaparsın. Görüntü 5 frame geriden gelir ve kalan değerleri matematiksel olarak hesaplarsın.
  https://medium.com/accelr-blog/raspberry-pi-object-detection-benchmarks-cc193f287926

  • ENİGMA @solo

   Teşekkürler.
   Hala inanamıyorum. Bu alletin bu işi yaptığına. World dosyası açmak 2 dk sürüyordu ilk pc mi aldığımda, inanılmaz.

   doğruluğun önemi şöyle tanımlı,sistem ne kadar küçük hafif ve ucuz ise o kadar doğruluk düşebilir.
   1000-1500$ a pil+kamera+pi den beklentim %85-90.
   fps çok önemli değil, sadece şu şartı sağlasın: gecikme olsun istemiyorum.

   Bu cihazın içinde linux/windows çalışıyor galiba, işletim sistemi çalışmayan sistemlere gömülü sistem,embeded diyorlar galiba, bu işi embeded ile yapsak maliyeti daha mı fazla olur? Gecikme de aman aman bir kazanım sağlar mı?

   x86 mı, arm mı ?

 • Teknoist @teknoist

  Bir projede rasbperry pi ile benzer bir proje yapacaktık hızını beğenmedik, nvidia jetson ile yapmıştık. Önce nesneyi tanıyor ardından nesneyi konumluyor x ve y ekseninde, sonrasında servo sürücüye gitmesi gereken pulse sayısını hesaplatıp gönderiyorduk. Trafik için daha yüksek çözünürlüklü ve çok daha güçlü bir cihaza ihtiyacınız var.

  • ENİGMA @solo

   jetsonı bilmiyordum, kara defterime yazdım, hangi ürünü almak gerekiyor?. Bu sorunun net bir cevabı yok galiba mecbur deneme yanılma yapmak durumundayım. 480p 15 fps görüntü işlemek bana yeterli gibi. bir kaç ürün alıp denemek bana göründü.

   son çıkan telefon cipsetlerin gücü ile Jetson Orin Nano 8GB, rapery pi 5 gibi aletlerin gücünü kıyaslarsak telefon cipsetleri çok mu ezici oluyor ?