Tamam vergi kaçırılmasını engelleyin de sonuç ne olacak yine zam olarak bize dönecek.

https://twitter.com/pusholder/status/1779065673521467485

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Behzat Ç. @behzat

  İbanla ödeme alan esnaf aslında vergiden değil bankaların kredi kartı komisyonundan kaçıyor. Her kartla çekimde bankalar %3-4 kesinti yapıyor. Vergi kaçırılmasın istiyorsanız ödeme sonrasında yazarkasa fişi alabilir miyim deyin. Kabul etmezse maliyeye şikayet edin emin olun ilgileniyorlar.

 • Orcun @orcun

  Esnaf zaten minimum yüzde 150 veya 200 kazanmadan iş yapmıyor. Yoksa birisi bana izah etsin anasını satayım mercimek çorbası nasıl 150 tl olabilir ?

  • Ş.A.Y. @sahin

   Giderler masa başında hesap edilenden çok daha fazla oluyor maalesef. Ama bazı esnafın bu durumu suistimal etmesi de bir gerçek.

  • Orcun @orcun

   @sahin Evet işini iyi yapan yerleri tenzih ediyorum ama bu esnaflık işinde malesef çoğu devleti dolandırıyor. En basiti 1 adet tost 100 lira. 100 liralık ne var içinde ? peynir zaten tost peyniri 2 dilim koyuyor 10 gram 15 gram. Koca tost ekmeği paketi 20 30 lira vs. tost asacak yakılan elektrik belli sonuçta ? ne yakacak yani 1 kw yakmıyor bile. Alt alta üst üste koyuyorsunuz 1 tostun maliyeti 10 lira çıkmıyordur. böyle günde 100 kişiye satsa sadece tost satsa yani 10 bin tl para yapıyor. 20 gün haftada bu işi yapsa ki zor ama yapıyor diyelim, aylık kazanç 200 bin tl. Gider ? elektrik su işte kira başka ? yanında 1 tane eleman çalıştırırlar en fazla başka ? zaten malzemelerden neyi alırsa alsın devlete ben iş yapıyorum ya deyip gider gösteriyor. Ay sonu da içerdeyiz ya çok satış olmadı malzemeyi karşılamıyor zarardayız diye muhasebecisinde alıyor yanına 2 türlü dolap çeviriyorlar. Devleti dolayısıyla seni beni hepimizi bunlar dolandırıyor hırsızlar resmen.

  • xpow3r @xpow3r

   @orcun aç bi tostçu, dışardan çok kolay görüyorsunuz esnaflığı. veya ufak tefek tamir işleri yapıyorsun dök resmiyete, bakalım nasıl oluyor.

  • Orcun @orcun

   @xpow3r Elimde keşke o işe girecek kadar bir meblağ olsa zaten çoktan girerdim. Ha ortak varsa bu işler için ulaşsın bana özelden ortak olalım.

  • oniki @oniki

   @orcun Öyle bir yazmışsınız ki tostçu açıp zengin olasım geldi 😀

  • Orcun @orcun

   @oniki Tost işi örnek sadece her sektörde bunlardan çoğunlukta var. Gıda işinde hizmet işinde hele çok fazlaca var. Birtane ülkesinden buraya gelen bir vatandaşın gözümle gördüğüm için şahit oldum olaya herif 1 sene burada çalışıyor altında opel astra alıyor sıfır, basıp gidiyor sonra ne iş ? dibini kazdırtıyoruz ya nasıl aldı etti soruşturuyoruz aaaa herif kaçakçı çıkıyor. Ülkesinden gelmiş buraya kaçak sokup sokup burada almış makineyi. 😀 Ne sorgu var ? ne sual var ? ne birşey var ? ne vergi var ? yok sıfır.

  • xpow3r @xpow3r

   @orcun tutacağın bi dükkan anlaşacağın bi muhasebeci, 1 gününü alır, temel malzemelerin var zaten bildiğim kadarıyla. ortaklık vs. gerek yok bence. bi tostçu açıp işletmek kadar basit. 🙂

  • Orcun @orcun

   @xpow3r Keşke öyle dükkanı ile bitse. 😀 Ondan diyorum işte bir ortak lazım. Dükkan işinde mesela hava parası olayı var. hava parası da olmasa çoğu yer depozitodan sağlam para istiyor. O da olmasa bile 6 aylık veya senelik peşin istiyor. Yoksa zaten muhasebeci var o kolay iş, evrak kağıt işi basit şeyler sorun onların dışında zaten. Cepte en kötü sıfırsan tığ teber gireceksen bir 300 500 bincik lazım bu iş için. Zaten olsa öyle bir param yani 1 saniye düşünmezdim.

  • xpow3r @xpow3r

   @orcun haaa demek ki bi tost o yüzden 100tl oluyormuş bu devirde veya her ne satılıyorsa. sonuçta herkes bi yerde hem satıcı, hem alıcı.

  • Orcun @orcun

   @xpow3r Sorun da o zaten. Adam 200 300 k veya 500k yada 10 milyon tl vs. bağlıyor, bağladığı için de diyor ki '' BEN MALI 1 LİRAYA DA ALSAM 10 LİRAYA DA ALSAM BUNU 100 TL'E SAPLARIM ARKADAŞ, VERGİMİ DE VERMEM HERTÜRLÜ ALAVERE DALAVERE NAYLON FATURA AL SAT HERTÜRLÜ PİSLİĞİ DE YAPAR KAÇIRIRIM, KİM BANA HESAP SORACAK ? '' diye düşünüyor, çünkü hesap soran yok. O yüzden işte 100 liraya da tost olur mu dersek olur, çünkü bu sistem komple bozuk.

  • xpow3r @xpow3r

   @orcun neyi nereye bağladın, nerden bağladın? yatırım yapılan paradan başladın naylon fatura, kaçakçılıktan çıktın.

  • Orcun @orcun

   @xpow3r '' aç bi tostçu, dışardan çok kolay görüyorsunuz esnaflığı. veya ufak tefek tamir işleri yapıyorsun dök resmiyete, bakalım nasıl oluyor. '' tutacağın bi dükkan anlaşacağın bi muhasebeci, 1 gününü alır, temel malzemelerin var zaten bildiğim kadarıyla. ortaklık vs. gerek yok bence. bi tostçu açıp işletmek kadar basit. 🙂 '' ben bunların üstüne yazdım. Sistem komple bozuk yani onu diyorum. Ha bozuk diye de bazı ( helal süt emmişleri ayırıyorum ) kansızlar 10 liraya mal etmediği şeyi 100 liraya satmayı kendinde hak görüyor ama hırsızlık yapıyor. Muhasebecilikte yaptım bu arada esnafta zaten yıllar öncesi yaptım çalıştım yıllarca, naylon faturası işte ortada olmayan malın esnaflar arasında sana sattım fatura kesiyom diye kesip kesip gidip muhasebecilerinden gider göstertip akabinde de vergisini düşüyorlardı. Ortada mal yok hiçbirşey yok. E şimdi bu normal mi ? sistem bozuk denetlenemiyor diye o zaman herkes bu işi yapsın ? problemin ana kaynağı burada zaten.

 • Joker @jokerx2

  Valla esnaf olarak söyleyeyim %20 zam gelir zaten dükkanlar dönmüyor. Biz müşteriye KDV hiç yasıtmıyoruz. Örnek vereyim 20.000 TL iş yapıyoruz (inşaat sektörü) sadece malzeme vs. giderleri yazıp üstüne kar koyup söylüyoruz. 20k lık işe 5k lık fatura kesiyoruz. Eğer bize 20k istiyorsalar şunu bilin isterim dostlar aldığınız her şeye %20 zam gelecek. Kimse cebinden KDV vermez esnafa bir şey olmaz boşuna sevinmeyin devlet vergi alacak diye olan vatandaşa olur. Çıkın dışarı gördüğünüz hiç bir dükkan gerçek KDV vs. Vermez bunun doğruluğunu yanlışlığı tartışırım ama şunu unutmayın bu düzen yıllarca böyle devam etti maliye de bunu görmezden geldi. Şimdi istiyorsalar bilin ki bu esnafa değil vatamdaşa girecek

  • Mr.Bell @mr-bell

   Zaten esnaf ve sıcak para ile iş yapanlar doğru dürüst gelir vergisi vermediği için bu işler buraya geldi. Ben bordrolu çalışan olarak çatır çatır her ay 10k civarı tek kalemde vergi,sigorta öderken benim kat ve kat üzerimde gelir elde eden her çeşit esnaf eğer canı isterse kuş yemi kadar bir gelir vergisi ödüyor ve eline geçen parayı komple cebe atıyor. Tabi yetmiyor, bu elde ettiği gelir ile ev,araba,elektronik eşya vs alıyor böyle olunca hem talep enflasyonu oluşturuyor hem de bu tarz şeylere böyle bir talep olduğunu gören devlet diyor ki, esnaf dahil doğru dürüst vergi vermeyen bu kişilerden vergiyi ben arabada ötv olarak, telefonda bilmem ne vergisi olarak alayım. Yine ben sıradan çinko karbon vatandaş olarak zarar görüyorum. Her aldığım ürün için vergi veriyorum ama ne doğru dürüst bu vergiler ile hizmet alabiliyorum ne de verdiğim vergi azalıyor. Bütün bunlar yetmez gibi çıkmış diyorsunuz ki kimse cebinden vermez yine olan size olacak. Valla eğer isterlerse bana hiç bir şey olmaz olan size olur ama onu isterler mi uğraşırlar mı bilmiyorum. Zira yıllarca seçimdi, oydu buydu diye esnafa tanınan kıyaklar, kobilere geçilen ayrıcalıklar az değil. Hükümete yakın şirketlere verilen teşvik ve vergi indirimlerine zaten girmiyorum lakin esnaf alabildiği kadar alıyorken büyükbaş esnaf şirketlerde alabildiği kadar alıyor, bence aralarında çok bir fark yok yani oran olarak.

  • Orcun @orcun

   @mr-bell Ya koca koca firmaların ödedikleri vergiyi bu ülkede asgari ücretli zaten 1 yılda 10 defa ödüyor. Şimdiki aklım olsaydı bundan 12 13 sene önce dükkan açardım. Kafama edeyim ya mal gibi çalıştık çalıştık anasını satayım esnaf görünümlü dolandırıcılar hırsızlar( iyilerini tenzih ediyorum )herifler 2 sene çalışıp apartman ev araba vs dizdiler. Senin torunun dahi çalışsa alamayacakları evleri arabaları şimdiden milletten çalıp çalıp yiyorlar.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   Umarım esnafa daha pis girer millet artık birşey alamayacağı için 😀

  • ozeba @ozeba

   Esnaf zamanından beri vergisini düzgün ödeseydi ne kdv bu kadar yükselirdi ne de alım gücü bu kadar düşerdi. Şahsınıza söylemiyorum tüm esnaflar için söylüyorum. Anlık olarak zararlı çıkmamak için geleceğini satan bu halk da bunun en büyük sebebi zaten. Halk adam olsa fil talep etse, esnaf adam olsa vergi kaçırmasa ülke belki böyle olmazdı diyecem ama bu sefer de o tarafın hırsızları ve şu tarafın hırsızlarının yönetici olmak için yarışıp kazanın başına oturup kendi tabaklarını doldurmaya uğraşacakları geliyor aklıma. Çalın be. Sonuna kadar çalın. Bordrolu çalışan enayiler(ben) öder nasılsa vergiyi😀

  • Joker @jokerx2

   Valla hayla aynı kafadasınız ben başka bir şey diyorum siz başka bir şey diyorsunuz gelir vergisi stopaj kdv vs. her şey farklı bir vergi dilimi şimidi size açık açık söylüyorum anlamıyorsunuz. Esnaf 1 malı veya hizmeti size yansıtırken sadece kar koyar yoluna devam eder eğer siz bu insanlara kdv dayatırsanız önce 10k lık işi %20 kdv ve gelir vergisini size koyar geçer sizde 13-14k ödersiniz. Bu kadar basit yani esnaf aynı petrol istasyonları gibi vergi toplama ofisleri olur. Yani siz sanıyorsunuz ki bunlar aynı malı aynı fiyata satıp vergi verecek öyle bir dünya yok. Size bir örnek vereyip kaç yıldır bu işi yapıyorum bir Allahın kulu fatura istemedi. Neden biliyor musunuz ? Çünkü + KDV ekleneceğini duyan herkes vazgeçti... Düşünün 10k lık işte 2 bin TL fatura almak için istermisiniz ? Kendinize sorun cevabı herkes biliyor kimse 10k vermek yerine 12k vermek istemez. Bu kadar basit he diyorsanız ki siz vergi kaçıyorsunuz biz maaşlı çalışanlar vergi veriyoruz. Haklısınız ama şunu da unutmayın bu küçük ve orta esnaf hepsi böyle yapıyor. Yani eğer siz ben fatura kesecem diye diretirseniz bile iş yapamazsınız çünkü diğer herkes sizden %20 fiyat avantajı verir. He KDV herkes vermeye başlarsa da fiyatlar zamlanır sonra da ağlarsınız şu kadar ürün şu para olur mu diye

  • Joker @jokerx2

   @jokerx2 Yani kısacası size şunu diyeyim ben müşterinin parasının hamallığını yaparım bence sıkıntı yok. Olan size (bana) olacak artık yediğiniz dönerden kırtasiyede aldığınız kağıda kadar herkes sizin paranızın hamalı olarak onu devlete teslim edecek. Bu kadar basit yani boşuna sevinmeyin olan size bana olacak sadece farkında değilsiniz.

  • Aiberg @aiberg

   @jokerx2 KDV koyarsa fiyat yükselir demişsiniz, işini doğru yapıp vergi kaçırmadigi için fiyatı pahalı kalan esnafın ne suçu var?

  • ozeba @ozeba

   @jokerx2 işte milleti hak yemeye ikna etmenin en kolay yolu. Tabiki fiyatlar artar bu çok ilginç bir şey değil ki. Emin olun burada bunu bilemeyecek sayısı %37 yi geçmez. Ama insanları gelin beraber hırsızlık yapalım diye esnafın ikna yöntemini hala sergiliyor olmanız çok ilginç.

  • oniki @oniki

   @ozeba Sistemin bir parçasını yada yarısını düzeltmeniz hiçbir işe yaramaz. Havuzda delik varsa yine su boşalır gider. Devlet benim vergimi doğru harcamıyor? Ben KDV ödemeden ucuza mal alıyorsam işime gelir, kendi param, devlet de benim (yani halk da benim zaten). Ne zaman ki devlete giden para, vergiler doğru harcanır, o zaman vergi ödemek 'kutsal' olur. Gerişi boş laf. Vergi kaçıramayan (kendi parasını kouyamayan), kaçıranı kıskanıyor, ya da enayi der geçerim. Hırsız olan devlet olunca hırsız denmiyor maalesef ama bu doğru değil.

  • ozeba @ozeba

   @oniki üstteki iletide zaten bu durumun yaşanacağını yazmıştım. Ama kıskanmak diye bir şey yok. Niye kıskanayım hırsızlık kıskanılır mı? Herkesin işini savsakladığı yerde ben bir işe yaramayacağını bildiğim halde doğruyu yapan biriyim hırsızlığı kıskanmak karakterim değildir.

  • Joker @jokerx2

   @aiberg öyle bir esnaf yok piyasadan haberiniz olmadığı o kadar belliki ( elektronik cihaz satanlar hariç onlar garanti için kesmek zorund)

  • Joker @jokerx2

   @ozeba Valla hak yemek umrumda değil siz kafanızın basmadığı nokta ben malı 10 lira alıyorsam kar koyup satarım yok illa siz " abi KDV ve Gelir vergisi ver bu devlet buna muhtaç diyorsanız" Bence hiç sıkıntı yok ben KDV ve Gelir farkını koyar öylemfiyat biçerim. Sizde ister seve seve ister ..... Alırsınız bende aynı durumda alırım bu iş bu kadar basit

  • ozeba @ozeba

   @jokerx2 evet bu kadar basit👍 siz niye dert ediyorsunuz ki. Alacak olan düşünsün.

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Nakit akisini iotal edin.herkese bir kart ,tc kimlik kartina banka ozelligi tamamlansin.ister iban ister kkarti bak bakalim nasil vergi toplaniyor...

 • Ş.A.Y. @sahin

  Affedilen vergiyi tahsil etseler hiç sorun kalmayacak.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  boş yapmış gitmiş ötede oynasın. Esnaıfın kazandığı 3 kuruştan 5 kuruş vergi alma çabası. Bunun yerine af ettikleri milyarlarca lira vergiler, verdikleri teşviklerden almadıkları vergiler sgk paylarından milyarlarca liralar.... daha bitmez neyse

  ÖZet şu arkadaşlar esnaf için çözüm değil. İBan meselesi de banka komisyonlarından dolayı ve vergi kaçırma için doğrudur ama çözüm değil.

  Çözm: hiç vergi almadıkları minibüsçü otobüsçü taksicilerden adam akıllı vergi alması. vergi aflarından vazgeçilmesi, milyarlarca teşviklerden vazgeçilmesi en önemlisi ise İSRAF ı bitirmeleri ki bunların hiç birini YAPMAZLAR.

 • sms55 @sms55

  Maliye dahil herkez yanlış alanda oynuyor.
  Hizmet sektörü hariç bir örnek verelim;
  ABD de vergi perakende satın alma işleminin sonda kesilen bir vergidir. Esnaf halktan aldığı vergiyi maliyeye yatırır.
  Bizde ise ( en büyük vergi kalemi olan KDV ) kaynağında kesilen vergidir.
  Yani KVD üretici, ithalatçı vs... tarafından oluşturularak faturaya yansıtılır.
  Örneğe devam edelim.
  İmalatı vergiler hariç 100 lira olan bir kaşık imalatçı tarafından toptancı yada perakendeciye satılıp fatura edilirken 100 + KDV = 120 lira olarak fatura edilir.
  Perakendeci bu ürünü satarken %10 kar marşı ile sattı diyelim. KDV dahil fiyat 132 TL fatura keser. Maliyeye de karının içinde oluşan KDV yi öder.
  Maliyenin esas peşine dişmesi gereken imalatçıdır. İmalatçı perakendeciye faturayı kestiğinde KDV nin büyük bölümü tahsil edilmiş demektir. Örneğin ülkemizde beyaz eşya sektörü verginin en az kayıp kaçak ile tahsil edildiği nadir sektörlerdendir. İmalatçı, ithalatçı bir liralık faturasız mal sevk etmez.
  Ancak burada da esnaf açısından bir sorun var aslında.
  Perakendeci malı faturalı olarak almış. KDV ödenmiş.
  Mal esnafın deposunda 6 ay beklemiş.
  Esnaf 6 ay boyunca deposunda duran mal için KDV yi erken ödemiş oluyor. 100 Liralık bir malın KDV sinin altı aylık maliyeti kim tarafından karşılanacak. Malum ticari krediler %65-70 civarında...
  Selamlar.

  • xpow3r @xpow3r

   haller ve et sektörünü de kat imalatçıların içine. muazzam para dönüyor orda da.

  • Ş.A.Y. @sahin

   @xpow3r hammaddeden imalatta sıkıntı büyük. Çünkü devlet ne kadar hammaddenin çıktısının ne kadar olduğunu veya olabileceğini takip edemiyor. Malum iktidar yanlısı vakıflardan birinin yöneticisi olan arkadaşım tarhana fabrikasında devleti nasıl dolandırdıklarını anlatır dururdu...